plasma-systemmonitor - en to nn translation catalogue (112 entries)

[ctx: @menu]
en: File
nn: Fil

[ctx: @menu-action]
en: Add New Page…
nn: Legg til ny side …

[ctx: @menu-action]
en: Import Page…
nn: Importer side …

[ctx: @menu-action]
en: Export Current Page…
nn: Eksporter gjeldande side …

[ctx: @menu-action]
en: Get New Pages…
nn: Hent nye sider …

[ctx: @menu-action]
en: Quit
nn: Avslutt

[ctx: @menu]
en: View
nn: Vis

[ctx: @menu-action]
en: Expand Sidebar
nn: Utvid sidestolpe

[ctx: @menu-action]
en: Collapse Sidebar
nn: Fald saman sidestolpe

[ctx: @menu]
en: Settings
nn: Innstillingar

[ctx: @menu-action]
en: Edit or Remove pages…
nn: Rediger eller fjern sider …

[ctx: @menu]
en: Help
nn: Hjelp

[ctx: @menu-action]
en: Report Bug…
nn: Meld frå om feil …

[ctx: @menu-action]
en: About System Monitor
nn: Om systemovervaking

en: System Monitor
nn: Systemovervaking

en: An application for monitoring system resources
nn: Program for overvaking av systemressursar

en: Development
nn: Utvikling

en: Design and Quality Assurance
nn: Design og kvalitetskontroll

[ctx: @action]
en: Tools
nn: Verktøy

[ctx: @action]
en: Add New Page…
nn: Legg til ny side …

[ctx: @action]
en: Edit or Remove pages…
nn: Rediger eller fjern sider …

[ctx: @action]
en: Export Current Page…
nn: Eksporter gjeldande side …

[ctx: @action]
en: Import Page…
nn: Importer side …

[ctx: @action:inmenu]
en: Get New Pages…
nn: Hent nye sider …

[ctx: @action]
en: Expand Sidebar
nn: Utvid sidestolpe

[ctx: @action]
en: Collapse Sidebar
nn: Fald saman sidestolpe

[ctx: @action]
en: Report Bug…
nn: Meld frå om feil …

[ctx: @action]
en: About System Monitor
nn: Om systemovervaking

[ctx: @action]
en: About KDE
nn: Om KDE

[ctx: @window:title]
en: Add New Page
nn: Legg til ny side

[ctx: @window:title]
en: Edit Pages
nn: Rediger sider

[ctx: @title:window %1 is the name of the page that is being exported]
en: Export %1
nn: Eksporter %1

[ctx: Name filter in file dialog]
en: System Monitor page (*.page)
nn: Systemovervakingsside (*.page)

[ctx: @title:window]
en: Import Page
nn: Importer side

en: System Monitor has fallen back to software rendering because hardware acceleration is not available, and visual glitches may appear. Please check your graphics drivers.
nn: Systemovervakinga har falle tilbake til programvare­basert oppteikning, då maskinvare­akselerasjon ikkje er tilgjengeleg. Det kan oppstå grafiske feil. Sjå til at skjermkort­drivarane er rett installert.

[ctx: @action]
en: Add Section
nn: Legg til kategori

[ctx: @action]
en: Add Separator
nn: Legg til skiljar

[ctx: @action]
en: Show Background
nn: Vis bakgrunn

[ctx: @action]
en: Remove Background Margins
nn: Fjern bakgrunnsmargar

[ctx: @action]
en: Edit Page
nn: Rediger side

[ctx: @action]
en: Save Changes
nn: Lagra endringar

[ctx: @action]
en: Discard Changes
nn: Forkast endringar

[ctx: @action]
en: Configure Page…
nn: Set opp side …

[ctx: @action]
en: Add Row
nn: Legg til rad

[ctx: @action]
en: Add Title
nn: Legg til tittel

[ctx: @title:window %1 is page title]
en: Configure Page "%1"
nn: Set opp sida «%1»

[ctx: @action:button]
en: Save
nn: Lagra

[ctx: @action]
en: Add
nn: Legg til

[ctx: @action]
en: Remove
nn: Fjern

[ctx: @title:window %1 is face name]
en: Configure %1
nn: Set opp %1

[ctx: @action]
en: Close
nn: Lukk

[ctx: @action]
en: Load Preset…
nn: Opna ferdigoppsett …

[ctx: @action]
en: Get New Presets…
nn: Hent nye ferdigoppsett …

[ctx: @action]
en: Save Settings as Preset
nn: Lagra innstillingar som ferdigoppsett

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Saved settings as preset %1.
nn: Lagra innstillingane som ferdigoppsettet %1.

[ctx: @action]
en: Add Chart as Desktop Widget
nn: Bruk diagram som skrivebordselement

[ctx: @action]
en: Get New Display Styles…
nn: Hent nye visingsstilar …

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Loaded preset %1.
nn: Lasta ferdigoppsettet %1.

[ctx: @label:textbox]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: @option:check]
en: Show Title
nn: Vis tittel

[ctx: @label:textbox]
en: Display Style
nn: Visingsstil

[ctx: @label]
en: Minimum time between updates:
nn: Minimum tid mellom oppdateringar:

en: No Limit
nn: Inga grense

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
nn: 1 sekund

en: %1 seconds
nn: %1 sekund

[ctx: @info:placeholder]
en: No Chart
nn: Inkje diagram

[ctx: @title:window]
en: Load Preset
nn: Opna ferdigoppsett

[ctx: @action:button]
en: Load
nn: Opna

[ctx: @title]
en: Replace Missing Sensors
nn: Erstatt manglande sensorar

[ctx: @action]
en: Move
nn: Flytt

en: This page is missing some sensors and will not display correctly.
nn: Denne sida manglar nokre sensorar og vert derfor ikkje vist rett.

[ctx: @action:button]
en: Fix…
nn: Rett opp …

[ctx: @action:button]
en: Add
nn: Legg til

[ctx: @info:placeholder]
en: New Page
nn: Ny side

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
nn: Namn:

[ctx: @info:status]
en: Name cannot be empty.
nn: Namnet kan ikkje vera tomt.

[ctx: @label:textbox]
en: Icon:
nn: Ikon:

[ctx: @label:listbox]
en: Page Margins:
nn: Sidemargar:

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @item:inlistbox]
en: Small
nn: Små

[ctx: @item:inlistbox]
en: Large
nn: Store

[ctx: @label:listbox]
en: Use Actions From:
nn: Bruk handlingar frå:

[ctx: @label:listbox]
en: Load this page:
nn: Last denne sida:

[ctx: @item:inlistbox]
en: When needed
nn: Ved behov

[ctx: @item:inlistbox]
en: During application startup
nn: Ved programstart

en: New Title
nn: Ny tittel

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Page
nn: Vis side

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Page
nn: Gøym side

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not reset the page
nn: Ikkje tilbakestill sida

[ctx: @item:intable]
en: The page will be reset to its default state
nn: Sida vert stilt tilbake til standardtilstand

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset the page to its default state
nn: Tilbakestill sida til standardtilstand

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not remove this page
nn: Ikkje fjern denne sida

[ctx: @item:intable]
en: The page will be removed
nn: Sida vert fjerna

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this page
nn: Fjern denne sida

[ctx: @label:listbox]
en: Start with:
nn: Start med:

en: Last Visited Page
nn: Siste vitja side

[ctx: @action]
en: Add Column
nn: Legg til kolonne

[ctx: @action]
en: Height
nn: Høgd

[ctx: @action:inmenu]
en: Balanced
nn: Balansert

[ctx: @info:tooltip]
en: Try and use the same height across different rows.
nn: Prøver å bruka same høgd i alle radene.

[ctx: @info:tooltop]
en: Use the minimum amount of height needed to display contents correctly.
nn: Brukar den minste høgda som er nødvendig for å visa innhaldet rett.

[ctx: @action:inmenu]
en: Maximum
nn: Maksimum

[ctx: @info:tooltip]
en: Try to use as much height as possible.
nn: Prøver å fylla så mykje av høgda som mogleg.

[ctx: @window:title]
en: Configure Columns
nn: Set opp kolonnar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hidden
nn: Gøymd

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only
nn: Berre tekst

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart
nn: Linjediagram

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only (Scaled to 100%)
nn: Berre tekst (skalert til 100 %)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart (Scaled to 100%)
nn: Linjediagram (skalert til 100 %)

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
nn: Ikkje spør igjen

[ctx: @action:inmenu]
en: Kill a Window…
nn: Tvangsavslutt vindauge …

[ctx: @action:inmenu %1 is application name]
en: Launch %1
nn: Start %1
