plasma-systemmonitor - en to ro translation catalogue (29 entries)

[ctx: @title:window]
en: Details
ro: Detalii

[ctx: @title:group]
en: CPU
ro: Procesor

[ctx: @title:group]
en: Memory
ro: Memorie

[ctx: @title:group]
en: Network
ro: Rețea

[ctx: @title:group]
en: Disk
ro: Disc

[ctx: @title:group]
en: Processes: %1
ro: Procese: %1

[ctx: @info:placeholder]
en: Select an application to see its details
ro: Alegeți o aplicație pentru a-i vedea detaliile

[ctx: Warning message shown on runtime error]
en: Applications view is unsupported on your system
ro: Vizualizarea aplicațiilor nu e susținută pe sistemul dumneavoastră

[ctx: @option:check]
en: Show details panel
ro: Arată panoul cu detalii

[ctx: @option:check]
en: Confirm when quitting applications
ro: Confirmă la terminarea aplicațiilor

[ctx: @action]
en: Search
ro: Caută

[ctx: @action]
en: Quit Application
ro: Închide aplicația

[ctx: @action]
en: Show Details Sidebar
ro: Arată bara laterală cu detalii

[ctx: @action]
en: Configure columns…
ro: Configurează coloane…

[ctx: @action:inmenu]
en: Set priority…
ro: Stabilește prioritatea…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
ro: Trimite semnal

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
ro: Suspendare (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
ro: Continuare (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
ro: Agățare (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
ro: Întrerupere (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
ro: Terminare (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
ro: Omorâre (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
ro: Utilizator 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
ro: Utilizator 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit Application | Quit %1 Applications
ro[0]: Închide aplicația
ro[1]: Închide %1 aplicații
ro[2]: Închide %1 de aplicații

[ctx: @title:window]
en: Quit Application | Quit %1 Applications
ro[0]: Închide aplicația
ro[1]: Închide %1 aplicații
ro[2]: Închide %1 de aplicații

[ctx: @action:button]
en: Quit Application | Quit Applications
ro[0]: Închide aplicația
ro[1]: Închide aplicațiile
ro[2]: Închide aplicațiile

en: Are you sure you want to quit this application?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to quit these %1 applications?
    Any unsaved work may be lost.
ro[0]: Sigur doriți să terminați această aplicație?
    Lucrul nesalvat poate fi pierdut.
ro[1]: Sigur doriți să terminați aceste %1 aplicații?
    Lucrul nesalvat poate fi pierdut.
ro[2]: Sigur doriți să terminați aceste %1 de aplicații?
    Lucrul nesalvat poate fi pierdut.

[ctx: @item:intable]
en: %1 Process | %1 Processes
ro[0]: 1 proces
ro[1]: %1 procese
ro[2]: %1 de procese
