plasma-systemmonitor - en to ro translation catalogue (31 entries)

[ctx: @option:check]
en: Confirm ending processes.
ro: Confirmați terminarea proceselor.

[ctx: @label:listbox]
en: By default show:
ro: Implicit arată:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Own Processes
ro: Procese proprii

[ctx: @item:inlistbox]
en: User Processes
ro: Procesele utilizatorilor

[ctx: @item:inlistbox]
en: System Processes
ro: Procesele de sistem

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Processes
ro: Toate procesele

[ctx: @action]
en: Search
ro: Caută

[ctx: @action]
en: End Process
ro: Termină procesul

[ctx: @action]
en: Display as List
ro: Afișează ca listă

[ctx: @action]
en: Display as Tree
ro: Afișează ca arbore

[ctx: @action %1 is view type]
en: Show: %1
ro: Arată: %1

[ctx: @item:inmenu]
en: Own Processes
ro: Procese proprii

[ctx: @item:inmenu]
en: User Processes
ro: Procesele utilizatorilor

[ctx: @item:inmenu]
en: System Processes
ro: Procesele de sistem

[ctx: @item:inmenu]
en: All Processes
ro: Toate procesele

[ctx: @action]
en: Configure columns…
ro: Configurează coloane…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
ro: Trimite semnal

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
ro: Suspendare (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
ro: Continuare (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
ro: Agățare (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
ro: Întrerupere (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
ro: Terminare (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
ro: Omorâre (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
ro: Utilizator 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
ro: Utilizator 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: End Process | End %1 Processes
ro[0]: Termină procesul
ro[1]: Termină %1 procese
ro[2]: Termină %1 de procese

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Columns…
ro: Configurează coloane…

[ctx: @title:window]
en: End Process | End %1 Processes
ro[0]: Termină procesul
ro[1]: Termină %1 procese
ro[2]: Termină %1 de procese

[ctx: @action:button]
en: End Process | End Processes
ro[0]: Termină procesul
ro[1]: Termină procesele
ro[2]: Termină procesele

en: Are you sure you want to end this process?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?
    Any unsaved work may be lost.
ro[0]: Sigur doriți să terminați acest proces?
    Lucrul nesalvat poate fi pierdut.
ro[1]: Sigur doriți să terminați aceste %1 procese?
    Lucrul nesalvat poate fi pierdut.
ro[2]: Sigur doriți să terminați aceste %1 de procese?
    Lucrul nesalvat poate fi pierdut.

[ctx: @item:intable %1 is process id, %2 is user name]
en: Process ID %1, owned by %2
ro: ID proces %1, deținut de %2
