plasma-systemmonitor - en to sv translation catalogue (119 entries)

[ctx: @menu]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: @menu-action]
en: Add New Page…
sv: Lägg till ny sida…

[ctx: @menu-action]
en: Import Page…
sv: Importera sida…

[ctx: @menu-action]
en: Export Current Page…
sv: Exportera aktuell sida…

[ctx: @menu-action]
en: Get New Pages…
sv: Hämta nya sidor…

[ctx: @menu-action]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: @menu]
en: View
sv: Visa

[ctx: @menu-action]
en: Expand Sidebar
sv: Expandera sidorad

[ctx: @menu-action]
en: Collapse Sidebar
sv: Dra ihop sidorad

[ctx: @menu]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @menu-action]
en: Edit or Remove pages…
sv: Redigera eller ta bort sidor…

[ctx: @menu]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @menu-action]
en: Report Bug…
sv: Rapportera fel…

[ctx: @menu-action]
en: About System Monitor
sv: Om Systemövervakare

en: System Monitor
sv: Systemövervakare

en: An application for monitoring system resources
sv: Ett program för att övervaka systemresurser

en: © 2025 Plasma Development Team
sv: © 2025 Plasma-utvecklingsgruppen

en: Development
sv: Utveckling

en: Design
sv: Konstruktion

en: Design and Quality Assurance
sv: Konstruktion och kvalitetssäkring

[ctx: @action]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: @action]
en: Add New Page…
sv: Lägg till ny sida…

[ctx: @action]
en: Edit or Remove pages…
sv: Redigera eller ta bort sidor…

[ctx: @action]
en: Export Current Page…
sv: Exportera aktuell sida…

[ctx: @action]
en: Import Page…
sv: Importera sida…

[ctx: @action:inmenu]
en: Get New Pages…
sv: Hämta nya sidor…

[ctx: @action]
en: Expand Sidebar
sv: Expandera sidorad

[ctx: @action]
en: Collapse Sidebar
sv: Dra ihop sidorad

[ctx: @action]
en: Report Bug…
sv: Rapportera fel…

[ctx: @action]
en: About System Monitor
sv: Om Systemövervakare

[ctx: @action]
en: About KDE
sv: Om KDE

[ctx: @window:title]
en: Add New Page
sv: Lägg till ny sida

[ctx: @window:title]
en: Edit Pages
sv: Redigera sidor

[ctx: @title:window %1 is the name of the page that is being exported]
en: Export %1
sv: Exportera %1

[ctx: Name filter in file dialog]
en: System Monitor page (*.page)
sv: Systemövervakarsida (*.page)

[ctx: @title:window]
en: Import Page
sv: Importera sida

en: System Monitor has fallen back to software rendering because hardware acceleration is not available, and visual glitches may appear. Please check your graphics drivers.
sv: Systemövervakaren har återgått till programvaruåtergivning eftersom maskinvaruacceleration inte är tillgänglig, och visuella störningar kan uppstå. Kontrollera grafikdrivrutinerna.

[ctx: @action]
en: Add Section
sv: Lägga till sektion

[ctx: @action]
en: Add Separator
sv: Lägg till avskiljare

[ctx: @action]
en: Show Background
sv: Visa bakgrund

[ctx: @action]
en: Remove Background Margins
sv: Ta bort bakgrundsmarginaler

[ctx: @action]
en: Edit Page
sv: Redigera sida

[ctx: @action]
en: Save Changes
sv: Spara ändringar

[ctx: @action]
en: Discard Changes
sv: Kasta ändringar

[ctx: @action]
en: Configure Page…
sv: Anpassa sida…

[ctx: @action]
en: Add Row
sv: Lägg till rad

[ctx: @action]
en: Add Title
sv: Lägg till titel

[ctx: @title:window %1 is page title]
en: Configure Page "%1"
sv: Anpassa sida "%1"

[ctx: @action:button]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @title:window %1 is face name]
en: Configure %1
sv: Anpassa %1

[ctx: @action]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @action]
en: Load Preset…
sv: Läs in förinställning…

[ctx: @action]
en: Get New Presets…
sv: Hämta nya förinställningar…

[ctx: @action]
en: Save Settings as Preset
sv: Spara inställningar som förinställning

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Saved settings as preset %1.
sv: Spara inställningar som förinställning %1.

[ctx: @action]
en: Add Chart as Desktop Widget
sv: Lägg till diagram som grafisk skrivbordskomponent

[ctx: @action]
en: Get New Display Styles…
sv: Hämta nya visningsstilar…

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Loaded preset %1.
sv: Läste in förinställning %1.

[ctx: @label:textbox]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @option:check]
en: Show Title
sv: Visa titel

[ctx: @label:textbox]
en: Display Style
sv: Visningsstil

[ctx: @label]
en: Minimum time between updates:
sv: Minimal tid mellan uppdateringar:

en: No Limit
sv: Ingen begränsning

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
sv: 1 sekund

en: %1 seconds
sv: %1 sekunder

[ctx: @info:placeholder]
en: No Chart
sv: Inget diagram

[ctx: @title:window]
en: Load Preset
sv: Läs in förinställning

[ctx: @action:button]
en: Load
sv: Läs in

[ctx: @title]
en: Replace Missing Sensors
sv: Ersätt saknade sensorer

[ctx: @action]
en: Move
sv: Flytta

en: This page is missing some sensors and will not display correctly.
sv: Sidan saknar några sensorer och kommer inte att visas korrekt.

[ctx: @action:button]
en: Fix…
sv: Rätta…

en: A new version of this page was installed, but you made changes to this page. The changes have been copied to %1 (Old Version).
sv: En ny version av sidan har installerats, men du har gjort ändringar på den. Ändringarna har kopierats till %1 (gammal version).).

en: A new version of this page was installed, but you made changes to this page. Would you like to keep your changes or discard your changes and use the new version of the page?
sv: En ny version av sidan har installerats, men du har gjort ändringar på den. Vill du behålla ändringarna eller ignorera dem och använda den nya versionen av sidan??

[ctx: @action:button]
en: Keep Changes
sv: Behåll ändringar

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
sv: Kasta ändringar

[ctx: @action:button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @info:placeholder]
en: New Page
sv: Ny sida

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @info:status]
en: Name cannot be empty.
sv: Namn kan inte vara tomt.

[ctx: @label:textbox]
en: Icon:
sv: Ikon:

[ctx: @label:listbox]
en: Page Margins:
sv: Sidmarginaler:

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
sv: Inga

[ctx: @item:inlistbox]
en: Small
sv: Små

[ctx: @item:inlistbox]
en: Large
sv: Stora

[ctx: @label:listbox]
en: Use Actions From:
sv: Använd åtgärder från:

[ctx: @label:listbox]
en: Load this page:
sv: Läs in denna sida:

[ctx: @item:inlistbox]
en: When needed
sv: Vid behov

[ctx: @item:inlistbox]
en: During application startup
sv: Vid programstart

en: New Title
sv: Ny titel

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Page
sv: Visa sida

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Page
sv: Dölj sida

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not reset the page
sv: Återställ inte sidan

[ctx: @item:intable]
en: The page will be reset to its default state
sv: Sidan återställs till sitt normalläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset the page to its default state
sv: Återställ sidan till normalläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not remove this page
sv: Ta inte bort sidan

[ctx: @item:intable]
en: The page will be removed
sv: Sidan kommer att tas bort

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this page
sv: Ta bort sidan

[ctx: @label:listbox]
en: Start with:
sv: Starta med:

en: Last Visited Page
sv: Senast besökta sida

[ctx: @action]
en: Add Column
sv: Lägg till kolumn

[ctx: @action]
en: Height
sv: Höjd

[ctx: @action:inmenu]
en: Balanced
sv: Balanserad

[ctx: @info:tooltip]
en: Try and use the same height across different rows.
sv: Försök använda samma höjd för olika rader.

[ctx: @info:tooltop]
en: Use the minimum amount of height needed to display contents correctly.
sv: Använd minimal höjd för att visa innehållet riktigt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Try to use as much height as possible.
sv: Försök använda så mycket höjd som möjligt.

[ctx: @action:inmenu]
en: Half Page Height
sv: Halv sidohöjd

[ctx: @info:tooltip]
en: Use half the height of the page.
sv: Använd halva sidans höjd..

[ctx: @window:title]
en: Configure Columns
sv: Anpassa kolumner

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hidden
sv: Dold

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only
sv: Enbart text

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart
sv: Linjediagram

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only (Scaled to 100%)
sv: Enbart text (skalad till 100 %)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart (Scaled to 100%)
sv: Linjediagram (skalat till 100 %)

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

[ctx: @action:inmenu]
en: Kill a Window…
sv: Terminera ett fönster…

[ctx: @action:inmenu %1 is application name]
en: Launch %1
sv: Starta %1
