plasma-systemmonitor - en to tr translation catalogue (27 entries)

[ctx: @title:window]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: @title:group]
en: Memory
tr: Bellek

[ctx: @title:group]
en: Network
tr: Ağ

[ctx: @title:group]
en: Processes: %1
tr: Süreçler: %1

[ctx: @info:placeholder]
en: Select an application to see its details
tr: Ayrıntılarını görmek için bir uygulama seçin

[ctx: Warning message shown on runtime error]
en: Applications view is unsupported on your system
tr: Uygulamalar görünümü sisteminizde desteklenmiyor

[ctx: @option:check]
en: Show details panel
tr: Ayrıntılar panelini göster

[ctx: @option:check]
en: Confirm when quitting applications
tr: Uygulamalardan çıkarken onay iste

[ctx: @action]
en: Search
tr: Arama

[ctx: @action]
en: Quit Application
tr: Uygulamadan Çık

[ctx: @action]
en: Show Details Sidebar
tr: Ayrıntılar Kenar Çubuğunu Göster

[ctx: @action]
en: Configure columns…
tr: Sütunları Yapılandır…

[ctx: @action:inmenu]
en: Set priority…
tr: Öncelik Ayarla…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
tr: Sinyal Gönder

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
tr: Askıya Al (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
tr: Sürdür (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
tr: Ani Olarak Kapat (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
tr: Yarıda Kes (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
tr: Sonlandır (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
tr: Öldür (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
tr: Kullanıcı 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
tr: Kullanıcı 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit Application | Quit %1 Applications
tr[0]: Uygulamadan Çık
tr[1]: %1 Uygulamadan Çık

[ctx: @title:window]
en: Quit Application | Quit %1 Applications
tr[0]: Uygulamadan Çık
tr[1]: %1 Uygulamadan Çık

[ctx: @action:button]
en: Quit Application | Quit Applications
tr[0]: Uygulamadan Çık
tr[1]: Uygulamalardan Çık

en: Are you sure you want to quit this application?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to quit these %1 applications?
    Any unsaved work may be lost.
tr[0]: Bu uygulamadan çıkmak istediğinize emin misiniz?
    Kaydedilmemiş çalışmalar kaybedilecektir.
tr[1]: Bu %1 uygulamadan çıkmak istediğinize emin misiniz?
    Kaydedilmemiş çalışmalar kaybedilecektir.

[ctx: @item:intable]
en: %1 Process | %1 Processes
tr[0]: %1 Süreç
tr[1]: %1 Süreç
