plasma-systemmonitor - en to tr translation catalogue (31 entries)

[ctx: @option:check]
en: Confirm ending processes.
tr: Sonlandırılan süreçleri onayla.

[ctx: @label:listbox]
en: By default show:
tr: Öntanımlı olarak göster:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Own Processes
tr: Öz Süreçler

[ctx: @item:inlistbox]
en: User Processes
tr: Kullanıcı Süreçleri

[ctx: @item:inlistbox]
en: System Processes
tr: Sistem Süreçleri

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Processes
tr: Tüm Süreçler

[ctx: @action]
en: Search
tr: Ara

[ctx: @action]
en: End Process
tr: Süreci Sonlandır

[ctx: @action]
en: Display as List
tr: Liste Olarak Görüntüle

[ctx: @action]
en: Display as Tree
tr: Ağaç Olarak Görüntüle

[ctx: @action %1 is view type]
en: Show: %1
tr: Göster: %1

[ctx: @item:inmenu]
en: Own Processes
tr: Öz Süreçler

[ctx: @item:inmenu]
en: User Processes
tr: Kullanıcı Süreçleri

[ctx: @item:inmenu]
en: System Processes
tr: Sistem Süreçleri

[ctx: @item:inmenu]
en: All Processes
tr: Tüm Süreçler

[ctx: @action]
en: Configure columns…
tr: Sütunları yapılandır…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Signal
tr: Sinyal Gönder

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Suspend (STOP)
tr: Askıya Al (STOP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Continue (CONT)
tr: Sürdür (CONT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Hangup (HUP)
tr: Ani Olarak Kapat (HUP)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Interrupt (INT)
tr: Yarıda Kes (INT)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Terminate (TERM)
tr: Sonlandır (TERM)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: Kill (KILL)
tr: Öldür (KILL)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 1 (USR1)
tr: Kullanıcı 1 (USR1)

[ctx: @action:inmenu Send Signal]
en: User 2 (USR2)
tr: Kullanıcı 2 (USR2)

[ctx: @action:inmenu]
en: End Process | End %1 Processes
tr[0]: Süreci Sonlandır
tr[1]: %1 Süreci Sonlandır

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Columns…
tr: Sütunları Yapılandır…

[ctx: @title:window]
en: End Process | End %1 Processes
tr[0]: Süreci Sonlandır
tr[1]: %1 Süreci Sonlandır

[ctx: @action:button]
en: End Process | End Processes
tr[0]: Süreci Sonlandır
tr[1]: Süreçleri Sonlandır

en: Are you sure you want to end this process?
    Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?
    Any unsaved work may be lost.
tr[0]: Bu süreci sonlandırmak istediğinize emin misiniz?
    Kaydedilmemiş veri kaybolabilir.
tr[1]: Bu %1 süreci sonlandırmak istediğinize emin misiniz?
    Kaydedilmemiş veri kaybolabilir.

[ctx: @item:intable %1 is process id, %2 is user name]
en: Process ID %1, owned by %2
tr: Süreç kimliği %1, sahibi %2
