plasma-systemmonitor - en to tr translation catalogue (115 entries)

[ctx: @menu]
en: File
tr: Dosya

[ctx: @menu-action]
en: Add New Page…
tr: Yeni Sayfa Ekle…

[ctx: @menu-action]
en: Import Page…
tr: Sayfa İçe Aktar…

[ctx: @menu-action]
en: Export Current Page…
tr: Geçerli Sayfayı Dışa Aktar…

[ctx: @menu-action]
en: Get New Pages…
tr: Yeni Sayfalar Al…

[ctx: @menu-action]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: @menu]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: @menu-action]
en: Expand Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Genişlet

[ctx: @menu-action]
en: Collapse Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Çökert

[ctx: @menu]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @menu-action]
en: Edit or Remove pages…
tr: Sayfaları Düzenle veya Kaldır…

[ctx: @menu]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: @menu-action]
en: Report Bug…
tr: Hata Bildir…

[ctx: @menu-action]
en: About System Monitor
tr: Sistem Monitörü Hakkında

en: System Monitor
tr: Sistem Monitörü

en: An application for monitoring system resources
tr: Sistem özkaynaklarını izlemek için bir uygulama

en: © 2020 Plasma Development Team
tr: © Plasma Geliştirme Takımı

en: Development
tr: Geliştirme

en: Design
tr: Tasarım

en: Design and Quality Assurance
tr: Tasarım ve Kalite Denetim

[ctx: @action]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: @action]
en: Edit or Remove pages…
tr: Sayfaları Düzenle veya Kaldır…

[ctx: @action]
en: Export Current Page…
tr: Geçerli Sayfayı Dışa Aktar…

[ctx: @action]
en: Import Page…
tr: Sayfa İçe Aktar…

[ctx: @action:inmenu]
en: Get New Pages…
tr: Yeni Sayfalar Al…

[ctx: @action]
en: Expand Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Genişlet

[ctx: @action]
en: Collapse Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Çökert

[ctx: @action]
en: Report Bug…
tr: Hata Bildir…

[ctx: @action]
en: About System Monitor
tr: Sistem Monitörü Hakkında

[ctx: @action]
en: Add New Page…
tr: Yeni Sayfa Ekle…

[ctx: @window:title]
en: Add New Page
tr: Yeni Sayfa Ekle

[ctx: @window:title]
en: Edit Pages
tr: Sayfaları Düzenle

[ctx: @title:window %1 is the name of the page that is being exported]
en: Export %1
tr: Dışa Aktar: %1

[ctx: Name filter in file dialog]
en: System Monitor page (*.page)
tr: Sistem Monitörü sayfası (*.page)

[ctx: @title:window]
en: Import Page
tr: Sayfa İçe Aktar

en: System Monitor has fallen back to software rendering because hardware acceleration is not available, and visual glitches may appear. Please check your graphics drivers.
tr: Sistem Monitörü, donanım ivmelendirmesi kullanılabilir olmadığından yazılımsal sunuma geri dönüş yaptı. Bu nedenle görsel bozukluklar görünebilir. Lütfen grafik sürücülerinizi denetleyin.

[ctx: @action]
en: Add Section
tr: Bölüm Ekle

[ctx: @action]
en: Add Separator
tr: Ayırıcı Ekle

[ctx: @action]
en: Show Background
tr: Arka Planı Göster

[ctx: @action]
en: Remove Background Margins
tr: Arka Plan Kenar Boşluklarını Kaldır

[ctx: @action]
en: Edit Page
tr: Sayfayı Düzenle

[ctx: @action]
en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

[ctx: @action]
en: Discard Changes
tr: Değişiklikleri At

[ctx: @action]
en: Configure Page…
tr: Sayfayı Yapılandır…

[ctx: @action]
en: Add Row
tr: Satır Ekle

[ctx: @action]
en: Add Title
tr: Başlık Ekle

[ctx: @title:window %1 is page title]
en: Configure Page "%1"
tr: "%1" Sayfasını Yapılandır

[ctx: @action:button]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @action]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @action]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @title:window %1 is face name]
en: Configure %1
tr: Yapılandır: %1

[ctx: @action]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: @action]
en: Load Preset…
tr: Önayar Yükle…

[ctx: @action]
en: Get new presets…
tr: Yeni önayarlar al…

[ctx: @action]
en: Save Settings as Preset
tr: Ayarları Önayar olarak Kaydet

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Saved settings as preset %1.
tr: Ayarlar, %1 önayarı olarak kaydedildi

[ctx: @action]
en: Add Chart as Desktop Widget
tr: Masaüstü Araç Takımı Olarak Grafik Ekle

[ctx: @action]
en: Get new display styles…
tr: Yeni görüntüleme biçemleri al…

[ctx: @info:status %1 is preset name]
en: Loaded preset %1.
tr: %1 önayarı yüklendi.

[ctx: @label:textbox]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @option:check]
en: Show Title
tr: Başlığı Göster

[ctx: @label:textbox]
en: Display Style
tr: Görüntüleme Biçemi

[ctx: @label]
en: Minimum time between updates:
tr: Güncellemeler arasındaki en az süre:

en: No Limit
tr: Limitsiz

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
tr: 1 saniye

en: %1 seconds
tr: %1 saniye

[ctx: @info:placeholder]
en: No Chart
tr: Grafik Yok

[ctx: @title:window]
en: Load Preset
tr: Önayar yükle

[ctx: @action:button]
en: Load
tr: Yükle

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @title]
en: Replace Missing Sensors
tr: Eksik Sensörleri Değiştir

[ctx: @action]
en: Move
tr: Taşı

en: This page is missing some sensors and will not display correctly.
tr: Bu sayfada bazı sensörler eksik ve düzgün görüntülenemeyecek.

[ctx: @action:button]
en: Fix…
tr: Düzelt

[ctx: @action:button]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @info:placeholder]
en: New Page
tr: Yeni Sayfa

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @info:status]
en: Name cannot be empty.
tr: Ad boş olamaz.

[ctx: @label:textbox]
en: Icon:
tr: Simge:

[ctx: @label:listbox]
en: Page Margins:
tr: Sayfa Kenar Boşlukları:

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: @item:inlistbox]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: @item:inlistbox]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: @label:listbox]
en: Use Actions From:
tr: Eylemleri Şuradan Kullan:

[ctx: @label:listbox]
en: Load this page:
tr: Bu sayfayı yükle:

[ctx: @item:inlistbox]
en: When needed
tr: Gerektiğinde

[ctx: @item:inlistbox]
en: During application startup
tr: Uygulama başlangıcında

en: New Title
tr: Yeni Başlık

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Page
tr: Sayfayı Göster

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Page
tr: Sayfayı Gizle

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not reset the page
tr: Sayfayı sıfırlama

[ctx: @item:intable]
en: The page will be reset to its default state
tr: Sayfa, öntanımlı durumuna sıfırlanacak

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset the page to its default state
tr: Sayfayı öntanımlı durumuna sıfırla

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not remove this page
tr: Bu sayfayı kaldırma

[ctx: @item:intable]
en: The page will be removed
tr: Bu sayfa kaldırılacak

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this page
tr: Bu sayfayı kaldır

[ctx: @label:listbox]
en: Start with:
tr: Şununla başla:

en: Last Visited Page
tr: Son Ziyaret Edilen Sayfa

[ctx: @action]
en: Add Column
tr: Sütun Ekle

[ctx: @action]
en: Height
tr: Yükseklik

[ctx: @action:inmenu]
en: Balanced
tr: Dengeli

[ctx: @info:tooltip]
en: Try and use the same height across different rows.
tr: Aynı yüksekliği satırlar arasında dene ve kullan.

[ctx: @action:inmenu]
en: Minimum
tr: En az

[ctx: @info:tooltop]
en: Use the minimum amount of height needed to display contents correctly.
tr: İçeriği düzgünce görüntülemek için gerekli en az yüksekliği kullan.

[ctx: @action:inmenu]
en: Maximum
tr: En fazla

[ctx: @info:tooltip]
en: Try to use as much height as possible.
tr: Olabildiğince fazla yükseklik kullanmayı dene.

[ctx: @window:title]
en: Configure Columns
tr: Sütunları Yapılandır

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hidden
tr: Gizli

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only
tr: Yalnızca Metin

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart
tr: Satır Grafiği

[ctx: @item:inlistbox]
en: Text Only (Scaled to 100%)
tr: Yalnızca Metin (%​100 Ölçekli)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Line Chart (Scaled to 100%)
tr: Satır Grafiği (%​100 Ölçekli)

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
tr: Bir daha sorma

[ctx: @action:inmenu]
en: Kill a Window…
tr: Bir Pencereyi Öldür…

[ctx: @action:inmenu %1 is application name]
en: Launch %1
tr: Başlat: %1
