plasma-thunderbolt - en to ar translation catalogue (33 entries)

en: Vendor:
ar: البائع:

en: UID:
ar: المعرّف الفريد:

en: Status:
ar: الحالة:

en: Authorized at:
ar: مصرح في:

en: Connected at:
ar: متصل في:

en: Enrolled at:
ar: مسجل في:

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Trusted:
ar: موثوقة:

en: Authorizing…
ar: يصرح…

en: Authorize
ar: صرّح

en: Failed to enroll device <b>%1</b>: %2
ar: فشل في تسجيل الجهاز <b>%1</b>:‏ %2

en: Trust this Device
ar: ثق في هذا الجهاز

en: Revoke Trust
ar: اسحب الثقة

en: Error changing device trust: <b>%1</b>: %2
ar: خطأ في تغيير ثقة الجهاز  <b>%1</b>:‏ %2

en: Hint: trusted device will be automatically authorized the next time it is connected to the computer.
ar: تلميح: سيسمح آليًّا للجهاز الموثوق به في المرة التالية عند وصله بالحاسوب.

en: Hint: an untrusted device needs to be manually authorized each time it is connected to the computer.
ar: تلميح: يجب ترخيص الجهاز غير الموثوق به يدويًا في كل مرة يُوصل بالحاسوب.

[ctx: @option:check Enable Thunderbolt subsystem]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @option:check]
en: Enable Thunderbolt subsystem
ar: مكن النظام الفرعي لثندربولت

en: Thunderbolt support has been disabled in BIOS
ar: عُطل توفير ثندربولت في البايوس

en: Follow your system manufacturer's guide to enable Thunderbolt support
ar: اتبع دليل الشركة المصنعة للنظام الخاص بك لتمكين توفير ثندربولت

en: No Thunderbolt devices connected
ar: لا يوجد أجهزة ثندربولت متصلة

en: Plug in a Thunderbolt device
ar: صل جهاز ثندربولت

en: Thunderbolt subsystem is disabled or unavailable
ar: النظام الفرعي لثندربولت غير متوفر أو معطل

en: If the device supports Thunderbolt, try plugging in a Thunderbolt device
ar: إذا كان الجهاز يوفر ثندربولت، فحاول وصل جهاز ثندربولت

en: Disconnected
ar: قطع الاتصال

en: Connecting
ar: يتّصل

en: Connected
ar: متّصل

en: Authorization Error
ar: خطأ استيثاق

en: Authorizing
ar: يصرح

en: Reduced Functionality
ar: وظائف مخفضة

en: Connected & Authorized
ar: متّصل ومخوّل

en: Trusted
ar: موثوق
