plasma-thunderbolt - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Vendor:
ja: ベンダー:

en: Status:
ja: 状態:

en: Authorized at:
ja: 承認された時刻:

en: Connected at:
ja: 接続された時刻:

en: Enrolled at:
ja: 登録された時刻:

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Trusted:
ja: 信頼済み:

en: Authorize
ja: 承認

en: Failed to enroll device <b>%1</b>: %2
ja: デバイス <b>%1</b> の登録に失敗しました: %2

en: Trust this Device
ja: このデバイスを信頼する

en: Revoke Trust
ja: 信頼を取り消す

en: Error changing device trust: <b>%1</b>: %2
ja: デバイス信頼設定の変更中にエラーが発生しました: <b>%1</b>: %2

en: Hint: trusted device will be automatically authorized the next time it is connected to the computer.
ja: ヒント: 信頼されたデバイスは次回コンピュータに接続された際に自動的に承認されます。

en: Hint: an untrusted device needs to be manually authorized each time it is connected to the computer.
ja: ヒント: 信頼されていないデバイスはコンピュータに接続するたびに手動で承認する必要があります。

en: Thunderbolt support has been disabled in BIOS
ja: Thunderbolt サポートは BIOS で無効化されています。

en: No Thunderbolt devices connected
ja: 接続された Thunderbolt デバイスはありません

en: Disconnected
ja: 切断済み

en: Connecting
ja: 接続中

en: Connected
ja: 接続済み

en: Authorization Error
ja: 承認エラー

en: Authorizing
ja: 承認中

en: Reduced Functionality
ja: 制限された機能性

en: Connected & Authorized
ja: 接続＆承認済み

en: Trusted
ja: 信頼済み
