plasma-thunderbolt - en to ru translation catalogue (31 entries)

en: Vendor:
ru: Производитель:

en: Status:
ru: Состояние:

en: Authorized at:
ru: Авторизовано:

en: Connected at:
ru: Подключено:

en: Enrolled at:
ru: Зарегистрировано:

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Trusted:
ru: Доверенное:

en: Authorizing…
ru: Авторизация…

en: Authorize
ru: Авторизовать

en: Failed to enroll device <b>%1</b>: %2
ru: Не удалось зарегистрировать устройство <b>%1</b>: %2

en: Trust this Device
ru: Доверять устройству

en: Revoke Trust
ru: Перестать доверять устройству

en: Error changing device trust: <b>%1</b>: %2
ru: Не удалось изменить состояние доверия <b>%1</b>: %2

en: Hint: trusted device will be automatically authorized the next time it is connected to the computer.
ru: Подсказка: доверенные устройства будут автоматически авторизованы при подключении к компьютеру.

en: Hint: an untrusted device needs to be manually authorized each time it is connected to the computer.
ru: Подсказка: недоверенные устройства требуют авторизации при каждом подключении к компьютеру.

en: Enabled
ru: Включено

en: Thunderbolt support has been disabled in BIOS
ru: Поддержка Thunderbolt отключена в BIOS

en: Follow your system manufacturer's guide to enable Thunderbolt support
ru: Для включения Thunderbolt обратитесь к руководству производителя системы.

en: No Thunderbolt devices connected
ru: Не подключено ни одного устройства Thunderbolt

en: Plug in a Thunderbolt device
ru: Подключите устройство Thunderbolt

en: Thunderbolt subsystem is disabled or unavailable
ru: Подсистема Thunderbolt отключена или недоступна.

en: If the device supports Thunderbolt, try plugging in a Thunderbolt device
ru: Если система поддерживает Thunderbolt, попробуйте подключить устройство Thunderbolt.

en: Disconnected
ru: Отключено

en: Connecting
ru: Подключение

en: Connected
ru: Подключено

en: Authorization Error
ru: Ошибка авторизации

en: Authorizing
ru: Авторизация

en: Reduced Functionality
ru: Ограниченная функциональность

en: Connected & Authorized
ru: Подключено и авторизовано

en: Trusted
ru: Доверенное
