plasma-thunderbolt - en to sv translation catalogue (31 entries)

en: Vendor:
sv: Tillverkare:

en: UID:
sv: Användar-id:

en: Authorized at:
sv: Behörighet given:

en: Connected at:
sv: Ansluten:

en: Enrolled at:
sv: Inregistrerad:

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Trusted:
sv: Pålitlig:

en: Authorizing…
sv: Ger behörighet…

en: Authorize
sv: Ge behörighet

en: Failed to enroll device <b>%1</b>: %2
sv: Misslyckades inregistrera enhet <b>%1</b>: %2

en: Trust this Device
sv: Lita på enheten

en: Revoke Trust
sv: Återkalla tillit

en: Error changing device trust: <b>%1</b>: %2
sv: Fel vid ändring av enhetens tillit: <b>%1</b>: %2

en: Hint: trusted device will be automatically authorized the next time it is connected to the computer.
sv: Tips: En pålitlig enhet ges automatiskt behörighet nästa gång den ansluts till datorn.

en: Hint: an untrusted device needs to be manually authorized each time it is connected to the computer.
sv: Tips: En opålitlig enhet måste ges manuell behörighet varje gång den ansluts till datorn.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Thunderbolt support has been disabled in BIOS
sv: Stöd för Thunderbolt har inaktiverats i BIOS

en: Follow your system manufacturer's guide to enable Thunderbolt support
sv: Följ datortillverkarens handledning för att aktivera stöd för Thunderbolt

en: No Thunderbolt devices connected
sv: Inga Thunderbolt-enheter anslutna

en: Plug in a Thunderbolt device
sv: Anslut en Thunderbolt-enhet

en: Thunderbolt subsystem is disabled or unavailable
sv: Thunderbolt-delsystemet är inaktiverat eller inte tillgängligt

en: If the device supports Thunderbolt, try plugging in a Thunderbolt device
sv: Om enheten stöder Thunderbolt, försök ansluta en Thunderbolt-enhet

en: Disconnected
sv: Nerkopplad

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connected
sv: Ansluten

en: Authorization Error
sv: Behörighetsfel

en: Authorizing
sv: Ger behörighet

en: Reduced Functionality
sv: Reducerad funktionalitet

en: Connected & Authorized
sv: Ansluten och behörig

en: Trusted
sv: Pålitlig
