plasma-thunderbolt - en to tr translation catalogue (31 entries)

en: Vendor:
tr: Satıcı:

en: Status:
tr: Durum:

en: Authorized at:
tr: Doğrulandı:

en: Connected at:
tr: Bağlı:

en: Enrolled at:
tr: Kaydı yazılı:

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Trusted:
tr: Güvenilir:

en: Authorizing…
tr: Yetkilendiriliyor…

en: Authorize
tr: Kimliğini doğrula

en: Failed to enroll device <b>%1</b>: %2
tr: <b>%1</b> aygıtı kaydı yazılamadı: %2

en: Trust this Device
tr: Bu Aygıta Güven

en: Revoke Trust
tr: Güvenme

en: Error changing device trust: <b>%1</b>: %2
tr: Aygıt güveni değiştirilirken hata: <b>%1</b>: %2

en: Hint: trusted device will be automatically authorized the next time it is connected to the computer.
tr: İpucu: Güvenilen aygıt, bir sonraki bilgisayara bağlandığında doğrudan kullanılabilir olacaktır.

en: Hint: an untrusted device needs to be manually authorized each time it is connected to the computer.
tr: İpucu: Güvenilmeyen bir aygıt, bilgisayara her bağlandığında yeniden kimlik doğrulama isteyecektir.

en: Enabled
tr: Etkin

en: Thunderbolt support has been disabled in BIOS
tr: Thunderbolt desteği BIOS'ta devre dışı bırakılmış

en: Follow your system manufacturer's guide to enable Thunderbolt support
tr: Thunderbolt desteğini etkinleştirmek için sistem üreticinizin yönergelerini izleyin

en: No Thunderbolt devices connected
tr: Bağlı Thunderbolt aygıtı yok

en: Plug in a Thunderbolt device
tr: Bir Thunderbolt aygıtı takın

en: Thunderbolt subsystem is disabled or unavailable
tr: Thunderbolt alt sistemi devre dışı veya kullanılamıyor

en: If the device supports Thunderbolt, try plugging in a Thunderbolt device
tr: Aygıtınız Thunderbolt destekliyorsa bir Thunderbolt aygıtı takmayı deneyin

en: Disconnected
tr: Bağlantı kesildi

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: Connected
tr: Bağlı

en: Authorization Error
tr: Kimlik Doğrulama Hatası

en: Authorizing
tr: Kimlik Doğrulanıyor

en: Reduced Functionality
tr: Azaltılmış İşlevsellik

en: Connected & Authorized
tr: Bağlı & Kimliği Doğrulanmış

en: Trusted
tr: Güvenilir
