plasma-welcome - en to az translation catalogue (147 entries)

[ctx: @info:usagetip]
en: Friendly onboarding wizard for Plasma
az: Plasmaya girişdə dostcasına salamlama

[ctx: @title]
en: Welcome Center
az: Salamlama mərkəzi

[ctx: @info copyright string]
en: © 2021–2024, KDE Community
az: © 2021–2024, KDE Cəmiyyəti

[ctx: @info:credit]
en: Author
az: Müəllif

en: Display release notes for the current Plasma release.
az: Cari Plasma buraxılışı üçün buraxılış qeydlərini göstərmək

en: Display the live page intended for distro live environments.
az: Quraşdırmadan işləmək üçün nəzərdə tutulmuş canlı səhifəni göstərmək.

en: Specify comma-delimited list of page(s) (by internal name) to be displayed.
az: Göstərmək üçün daxili adına görə vergüllə ayrılan səhifələrin siyahısını göstərmək.

[ctx: %1 is the filesystem path to a settings module]
en: Unknown module %1 requested
az: Naməlum %1 modulu tələb olundu

[ctx: @info:progress]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
az: <command>%1</command> əmri tapılmadı.

[ctx: @info:progress]
en: No error message provided
az: Heç bir xəta ismarıcı göstərilməyib

[ctx: @info:progress %1 is the command being run, and %2 is the human-readable error text returned by the command]
en: The command <command>%1</command> failed: %2
az: <command>%1</command> əmrini icra etmək mümkün olmadı: %2

[ctx: @action:button]
en: Launch %1 now
az: %1 indi başlatmaq

en: This settings module could not be loaded
az: Ayarlar modulunu yükləmək mümkün olmadı

[ctx: @info:usagetip]
en: If you find Plasma to be useful, consider getting involved or donating. KDE is an international volunteer community, not a big company; your contributions make a real difference!
az: Plasmanı faydalı hesab edirsinizsə ola bilsin siz KDE-nin inkişaf etdirilməsində iştirak etmək və ya ona maddi dəstək vermək istəyirsiniz, KDE beynəlxalq könüllülər cəmiyyətidir, böyük bir şirkət deyil və sizin maddi dəstəyiniz həqiqətən çox vacibdir!

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
az: Maddi dəstək vermək

[ctx: @action:button]
en: Get involved
az: İştirak etmək

[ctx: @action:button]
en: &Skip
az: &Ötürmək

[ctx: @action:button]
en: &Back
az: &Geriyə

[ctx: @action:button]
en: &Finish
az: &Son

[ctx: @action:button]
en: &Next
az: &İrəli

[ctx: @option:check]
en: Show after Plasma is updated
az: Plasma yeniləndikdən sonra göstərmək

[ctx: @action:button]
en: &OK
az: &OLDU

[ctx: @title:window Title of the Plasma activities sidebar]
en: Activities
az: İş otaqları

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Home
az: Ev

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: School
az: Məktəb

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Work
az: İş

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Currently being used
az: Hazırda istifadə olunan

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Used 3 hours ago
az: 3 saat əvvəl istifadə olunub

[ctx: @action:button Button in the Plasma activities sidebar]
en: Create activity…
az: İş otağı yaratmaq…

en: Search…
az: Axtarış

[ctx: @title The default name of a Plasma desktop as seen in the overview]
en: Desktop 1
az: İş masası 1

[ctx: @info:placeholder Shown when there is insufficient width]
en: Expand the window
az: Pəncərəni genişləndirmək

[ctx: @info:window]
en: Error loading page
az: Səhifənin yüklənməsi xətası

[ctx: @action:button]
en: Report Bug…
az: Xəta hesabatı göndərmək...

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
az: Təfərrüatları kopyalamaq

[ctx: @info:usagetip]
en: This page could not be loaded
az: Bu səhifəni yükləmək mümkün olmadı

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by your distribution could not be loaded
az: Distributorunuz tərəfindən təqdim olunan bu səhifəni yükləmək mümkün olmadı

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by Welcome Center could not be loaded
az: Salamlama mərkəzinin təqdim etdiyi bu səhifəni yükləmək mümkün olmadı

[ctx: @title:window]
en: Find Great Apps
az: Ən yaxşı tətbiqləri tapmaq

[ctx: @info:usagetip %1 is 'Discover', the name of KDE's software center app, and %2 is the distro name.]
en: There’s no need to search the web to download app installers or use a command-line package manager; KDE’s app store <application>%1</application> does it all for you!<nl/><nl/>Click on any of the icons below to give it a try!
az: Tətbiq quraşdırıcıları endirmək üçün internetdə axtarış etmək və ya əmr sətrli paket idarəçisindən istifadə etmək lazım deyil, belə ki, KDE-nin tətbiq mağazası <application>%1</application> sizin üçün  bütün bunları edir!<nl/><nl/>Bunu istifadə etməyə başlamaq üçün aşağıdakı nişana vurun!

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
az: %1 tətbiqini Discover-də açın

[ctx: @title:window]
en: Enjoy It!
az: Həzz alın!

[ctx: @info:usagetip]
en: We hope you love Plasma as much as we loved making it for you! Now it’s time to jump right in. Explore its features, install your favorite apps and games, and get busy doing what makes you you!
az: Ümid edirik ki, siz də Plasmanı biz onu yaratmağı sevdiyimiz kimi sevdiniz! İndi başlayaq. Onun imkanlarını kəşf edin, sevimli tətbiqlərinizi və oyunlarınızı quraşdırın və ideyalarınızı həyata keçirin!

[ctx: @label:URL]
en: Learn more about the KDE community
az: KDE cəmiyyəti haqıında daha çox öyrənin

[ctx: @label:URL]
en: Get help at KDE’s discussion forums
az: KDE-nin müzakirə forumlarında kömək alın

[ctx: @action:button]
en: Supporting Members
az: Dəstək üzvləri

[ctx: @title:window]
en: Supporting Members
az: Dəstək üzvləri

[ctx: @info:usagetip]
en: We thank the following supporting members for their recurring donation to KDE:
az: KDE-yə müntəzəm dəstək verən aşağıdakı üzvlərə təşəkkürümüzü bildiririk:

[ctx: @action:button %1 is the selected sort order, e.g. Random]
en: Sort: %1
az: Sıralama: %1

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Random
az: Təsadüfi

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Last Name
az: Soyadı

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: First Name
az: Adı

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list, referring to the date a user has first made a donation]
en: Contribution Date
az: İştirak tarixi

[ctx: @action:inmenu An option to sort a list in reverse order]
en: Reverse
az: Əks sıralama

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information
az: İstifadə məlumatlarını gizli paylaşmaq

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
az: Tərtibatçılarımız bu anonim məlumatlardan KDE-nin inkişaf etdirmək üçün istifadə edəcəklər. bu məlumatları sistem ayarlarında və həmçinin burada necə paylaşacağınızı seçin.

[ctx: @title:window %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to %1!
az: %1 sizi salamlayır!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Pressing the icon below will begin installing %1. Alternatively, you can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
az: Aşağıdakı nişana vurmaqla %1 quraşdrımağa başlayacaqsınız. Bununla yanaşı bu pəncərəni bağlayaraq canlı mühiti gözdən keçirə bilər və ya burada davam edərək KDE Plasma haqqqında daha çox öyrənə bilərsiniz.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: You can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
az: Bununla yanaşı bu pəncərəni bağlayaraq canlı mühiti gözdən keçirə bilər və ya burada davam edərək KDE Plasma haqqqında daha çox öyrənə bilərsiniz.

[ctx: @action:button]
en: Visit home page
az: Ev səhifəsinə baxmaq

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
az: İnternetə giriş

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
az: Siz <interface>Şəbəkələr əlavəsi</interface> vidjeti ilə internetə qoşula və internet bağlantılarınızı idarə edə bilərsiniz. Buna daxil olmaq üçün ekranın aşağı sağ küncündəki <interface>Sistem çəkməcəsi</interface> bölməsində <interface>Şəbəkələr</interface> nişanına vurun.

[ctx: @info:placeholder]
en: Networking support for Plasma is not currently installed
az: Hal-hazırda Plasma üçün şəbəkə dəstəyi quraşdırılmayıb

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: To manage network connections, Plasma requires <icode>plasma-nm</icode> to be installed. Please report this omission to %1.
az: Şəbəkə bağlantılarını idarə etmək üçün Plasma,<icode>plasma nm</icode> paketini quraşdırmağı tələb edir. Bu paketin olmadığını %1 distributorunun yaradıcısına məlumat verin.

[ctx: @info:placeholder Shown when connected to the internet]
en: You’re connected
az: Şəbəkəyə qoşuldunuz

[ctx: @info:usagetip Shown when connected to the internet]
en: All good to go!
az: Başlamaq üçün hər şey hazırdır!

[ctx: @info]
en: This page is being shown regardless of network connectivity because you are using a development version. To manually preview the different states of the page, you can use the button.
az: Bu səhifənin göstərilməsi şəbəkə bağlantısından asılıdr, çünki hazırda siz tərtibatçı versiyasından istifadə edirsiniz. Səhifənin müxtəlif vəziyyətlərini nəzər salmaq üçün düymələrdən istifadə edə bilərsiniz.

[ctx: @action:button]
en: Change state
az: Vəziyyəti dəyişmək

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to %1
az: Plasma %1 versiyasına yeniləndi

[ctx: @info:usagetip]
en: Thank you for testing this beta release of Plasma — your feedback is fundamental to helping us improve it! Please report any and all bugs you find so that we can fix them.
az: Plasmanın bu beta buraxılışını sinaqdan keçirdiyiniz üçün sizə minnətdarıq. Onu inkişaf etdirmək üçün sizin rəyləriniz çox faydalıdır! Tapdığınız xətalar haqqında bizə məlumat verin ki tərtibatçılar bu xətaları düzəltsinlər.

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
az: KDE çalışanları bu buraxılış üzərində dörd ay əzmlə işlədilər. Ümid edirik ki, biz Plasma-nı ərsəyə gətirməkdən aldığımız zövq qədər siz də onu istifadə etməkdən zövq alacaqsınız!

[ctx: @label:URL]
en: Report a bug
az: Bir xəta hesabatı göndərin

[ctx: @info]
en: Download an embedded preview of the release announcement?
az: Buraxılış bildirişlərinin daxili önbaxış miniatürünü endirək?

[ctx: @info]
en: The preview has not been automatically downloaded because you are using a metered network connection.
az: Önbaxış miniatürləri avtomatik endirilməyəcək, çünki siz ölçülü şəbəkə bağlantısından istifadə edirisiniz.

[ctx: @info, %1 is an error code]
en: The preview could not be downloaded — a network error occurred (%1).
az: Öncədən baxışı endirmək mümkün olmadı - şəbəkə xətası baş verdi (%1)

[ctx: @info]
en: The preview could not be loaded — a parse error occurred.
az: Öncədən baxışı yükləmək mümkün olmadı - verilənlərin işlənməsində xəta.

[ctx: @action:button]
en: Download Preview
az: Öncədən baxışı eendirmək

[ctx: @action:button]
en: Download Anyway
az: İstənilən halda endirmək

[ctx: @action:button]
en: Retry
az: Təkrarlamaq

[ctx: @action:button]
en: Open in Browser…
az: Veb-bələdçidə aşmaq...

[ctx: @option:check]
en: Load preview automatically
az: Öncədən baxışı avtomatik yükləmək

[ctx: @info:tooltip]
en: The preview will be loaded automatically when this page is shown for future Plasma updates, except when using a metered network connection.
az: Öncədən baxış gələcəkdə Plasma yenilikləri göstərilən zaman, ölçülü internet bağlantısı zamanı istisna olmaqla avtomatik olaraq yüklənəcək.

[ctx: @info]
en: <b>Click to read the announcement</b>
az: <b>Elanları oxumaq üçün vurun</b>

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
az: Lazım oduqda güclü

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity!<nl/><nl/>Click the cards below to see just a smattering of what it can do for you:
az: Plasma, həddindən artıq çoxfunksiyalı bir mühitdir və ondan məhsuldar istifadə üçün yaradılıb!<nl/><nl/>Sadəcə aşağıdakı kartlara klikləyin və imkanlarının kiçik bir hissəsini görün:

[ctx: @title:row]
en: Keyboard Shortcuts
az: Klaviatura qısa yolları

[ctx: @info Caption for Get Keyboard Shortcuts button]
en: Activate features from the keyboard
az: Funksiyaları klaviaturadan aktiv edin

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
az: Ümumi baxış

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
az: Sistemin əmr mərkəzi

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
az: Hər şeyi axtarın

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
az: Telefonunuzu və komputerinizi qoşun

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
az: İş otaqları

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
az: İş, təhsil və ya ev tapşırıqlarına ayırın

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
az: Seyflər

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
az: Vacib faylları təhlükəsiz saxlayın

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
az: Plasma imkanları haqqında daha çox öyrənmək

[ctx: @info:window]
en: Activities
az: İş otaqları

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for “Home”, “School”, “Work”, and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, “Favorite” apps, and desktop widgets.
az: İş otaqları, istər vacib bir lahyə olsun istər adi iş prosesi, bunlardan hansının üzərində işləmək istədiyinizdən asılı olaraq istifadə oluna bilər. Siz, "Ev", "Təhsil", "İş" və ya bunu kimi adlarla otaqlar yarada bilərsiniz. Hər otağın bütün fayllarınıza giriş imkanı var, lakin onlar özlərinə görə açıq tətbiqlər, pəncərələr, sonuncu sənədlər və iş masası vidjetlər dəstinə malikdir.

[ctx: @action:button]
en: Open Settings…
az: Ayarları açmaq...

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for “Activities”. On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Q</shortcut> keyboard shortcut.
az: Başlamaq üçün <interface>Sistem ayarları</interface>nı açın və "İş otaqları" bölməsini tapın. Bu səhifədə siz əlavə iş otaqları yarada bilərsiniz. Sonra onlar arasında <shortcut>Meta+Q</shortcut> klaviatura qısayolu ilə keçid edə bilərsiniz.

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it’s been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list>
az: KDE Connect telefonunuzu kompüterinizlə fərqli yollarla əlaqələndirir: <nl/><list><item>Telefonunuzdakı bildirişləri komputerinizdə görə bilmək</item><item>Kompüterinizdən telefondakı ismarıclara cavab vermək</item><item>Mübadilə yaddaşı məzmunlarını telefon və komputeriniz ilə eyniləşdirmək</item><item>Telefonunuzu itirdikdə zənglə onu tapmaq</item><item>Şəkilləri, videoları və başqa faylları telefonunuzdan kompüterinizə və ya əksinə kopyalamaq</item><item>...və daha çoxu!</item></list>

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the <interface>%1</interface> button. You can pair your phone there.
az: Başlamaq üçün <interface>%1</interface> düyməsinə vurun. Telefonunuzu burada qoşa bilərsiniz.

[ctx: @action:button]
en: Open %1
az: %1 açın

[ctx: @info]
en: KDE Connect is not installed.
az: KDE Connect quraşdırılmayıb

[ctx: @action:button Install KDE Connect]
en: Install KDE Connect…
az: KDE Connect quraşdırın

[ctx: @info:usagetip]
en: KRunner is Plasma’s exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more.
az: KRunner müstəsna güclü və hərtərəfli bir Plasma axtarış sistemidir. O, tətbiq başladıcı menyusunda və ümumi baxış ekranında axtarış funksiyasını təmin edir və həmçinin <shortcut>Alt+Boşluq</shortcut> klaviatura qısa yolu ilə ondan müstəqil axtarış çubuğu şəklində istifadə edə bilərsiniz.<nl/><nl/>Faylları və ya qovluqları tapmaqla yanaşı KRunner tətbiqləri başlada, internetdə axtarış edə, valyutaları çevirə hesablama apara və sair tapşırıqları yerinə yetirə bilər.

[ctx: @info:usagetip]
en: To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
az: Daha çox öyrənmək üçün <shortcut>Alt+Boşluq</shortcut> klaviatura qısa yolu ilə KRunneri açın və sual işarəsi nişanına vurun.

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language.]
en: time Shanghai
az: Şanxay vaxtı

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the currency conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 200 EUR in USD
az: 200 avro dollarla

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 25 miles in km
az: 25 mil km ilə

[ctx: @info:usagetip An addendum to example KRunner queries, intentionally using '...' as these are the characters a person would type for ellipses]
en: ...and much more!
az: ...bu heç də hamısı deyil!

[ctx: @info:window]
en: Keyboard Shortcuts
az: Klaviatura qısayolları

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
az: Qısayolları dəyişmək...

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>On a Mac keyboard, this is the “Command” key:
az: Plasma-da demək olar ki hər şeyi əksər hallarda <shortcut>Meta</shortcut> düyməsi <nl/><nl/> (Mac-da bu "Command" düyməsi adlanır) ilə birlikdə istifadə olunan klaviatura düymələri ilə idarə etmək olar.

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>This key is usually located between the left <shortcut>Ctrl</shortcut> and <shortcut>Alt</shortcut> keys, and contains either a symbol of some kind, or the word “Super”:
az: Plasma-da demək olar ki hər şeyi əksər hallarda <shortcut>Meta</shortcut> düyməsi ilə birlikdə istifadə olunan klaviatura düymələri ilə idarə etmək olar.<nl/><nl/>Bu düymə adətən sol <shortcut>Ctrl</shortcut> və <shortcut>Alt</shortcut> düymələri arasında yerləşir və üzərində müəyyən bir simvol və ya "Super" sözü əks olunur.

[ctx: This is a terrible dad joke about the meta key on the keyboard being able to have many symbols. Translate it into one of similar groanworthiness if this is possible; if not, translate it as an empty string.]
en: I never meta key I didn't like
az: Meta? Bu düyməni necə xoşlamamaq olar? 😉

[ctx: @info:usagetip]
en: What can you do with the <shortcut>Meta</shortcut> key? Here are a few examples:<list><item>Press it: Open the Application Launcher widget</item><item>Press <shortcut>Meta+[arrow keys]</shortcut>: Tile window to screen edges or corners</item><item>Press <shortcut>Meta+[number keys]</shortcut>: Launch pinned Task Manager apps</item><item>Press <shortcut>Meta+R</shortcut>: Start a screen recording</item><item>Press <shortcut>Meta+L</shortcut>: Lock the screen</item><item>Press <shortcut>Meta+Shift+S</shortcut>: Toggle screen reader on/off</item><item>Press <shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: Move keyboard focus to panel</item><item>Press <shortcut>Meta+Esc</shortcut>: Launch System Monitor app</item><item>Press <shortcut>Meta+.</shortcut>: Launch Emoji Selector app</item><item>Press <shortcut>Meta+D</shortcut>: Show the desktop</item></list>
az: <shortcut>Meta</shortcut> düyməsi olə nə edə bilərsiniz? Buna bir neçə nümunə göstərək:<list><item>Üzərinə vurmaq: Tətbiq başladıcını açır</item><item><shortcut>Meta+[ox düymələri]</shortcut>: Pəncərəni ekranın kənarlarına və ya küncünə döşəyir.</item><item><shortcut>Meta+[rəqəm düymələri]</shortcut>: Tapşırıq panelinə bərkidilmiş tətbiqləri başladır.</item><item><shortcut>Meta+R</shortcut>: Ekranın video qeydiyyatını aparır</item><item><shortcut>Meta+L</shortcut>: Ekranı kilidləyir</item><item><shortcut>Meta+Shift+S</shortcut>: Ekran oxuyucunu açır/bağlayır</item><item><shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: Klaviaturanı panelə fokuslayır</item><item><shortcut>Meta+Escape</shortcut>: Sistem İzləyici tətbiqini açır</item><item><shortcut>Meta+.</shortcut>:Emoji seçici tətbiqini açır</item><item><shortcut>Meta+D</shortcut>İş masasını göstərir</item></list>

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
az: Ümumi baxış

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.
az: "Ümumi baxış" tam ekranlı baxış rejimidir ki, bütün açıq pəncərələri eyni anda görə və idarə edə bilirsiniz. O həmçinin hazırkı virtual iş masalarını göstərir, başqalarını əlavə etməyə, onlardan hər hansını silməyə və onlar arasında keçid etməyə və nəhayətində sizə güclü axtarış vasitəsi olan KRunner ilə pəncərələr arasında axtarış etməklə lazım olanları göstərməyə imkan verir.

[ctx: @info:usagetip]
en: You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut, or by moving your mouse into the top-left corner of the screen. You can also press <shortcut>Meta+G</shortcut> for Grid View, which shows Virtual Desktops in a grid.
az: "Ümumi baxış" <shortcut>Meta+W</shortcut> klaviatura qısayolu və kursoru ekranın yuxarı sol küncündə saxlamaqla aktiv edilə bilər. Həmçinin <shortcut>Meta+G</shortcut> qısayolu ilə bütün virtual pəncərələr göstəriləcək tor şəkilli görünüşü aktiv edə bilərsiniz.

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
az: Plasma seyfləri

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.
az: Plasma seyfləri sizə <interface>Seyflər</interface> adlanan şifrələnmiş qovluqlar yaratmağa imkan verir. Seyflər daxilində başqalarının görməsini istəmədiyiniz şifrələri, faylları, şəkilləri və sənədləri təhlükəsiz şəkildə saxlaya bilərsiniz. Seyflər bulud yaddaşı ilə eyniləşdirilən qovluqlar daxilində də yerləşdirilə bilər ki, bu da bu seyfdə olanlar üçün əlavə məxfiliyi təmin edir.

[ctx: @title:window Title of the Plasma Vaults popup]
en: Vaults
az: Seyflər

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: Important Documents
az: Vacib sənədlər

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: My Photos
az: Şəkillərim

en: Unlock and Open
az: Kiliddən çıxarmaq və açmaq

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
az: Başlamaq üçün <interface>Sistem çəkməcəsində</interface> yerləşən elementləri görmək üçün ox düyməsinə vurun və buradan <interface>Seyflər</interface> nişanını seçin.

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
az: İlkin olaraq sadə

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you would expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Below is a visual representation of a typical Plasma Desktop; move the pointer over or click on something to learn about it!
az: Plasma, qutudan çıxar çıxmaz sadə və rahat istifadə üçün hazırlanıb. Hər şey gözlədiyiniz yerdədir və işə başlamaq üçün öncədən heç nəyi tənzimləməyə ehtiyac yoxdur.<nl/><nl/>Aşağıda tipik Plasma iş masasının vizual təqdimatı göstərilir. Kursoru öyrənmək istədiyiniz elementin üzərinə gətirin və ya klikləyin.

[ctx: @info]
en: This is the “Desktop”. It shows files and folders that are contained in your <filename>Desktop</filename> folder, and can hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Desktop and Wallpaper…</interface> to configure the appearance of the desktop. You can also choose <interface>Enter Edit Mode</interface> to add, remove or modify widgets.
az: Bu. "İş masasıdır". O sizin <filename>İş masası</filename> qovluğunda yerləşən faylları və qovluqları göstərir. Bundan əlavə burada vidjetlər də yerləşdirə bilərsiniz. Siçanın sağ düyməsi ilə menyunu açın və iş masasının görünüşünü tənzimləmək üçün <interface>İş masası və Divar kağızları...</interface> sətrini seçin. Siz həmçinin vidjetlər əlavə etmək, silmək və onlara düzəliş etmək üçün <interface>Düzəliş rejimə giriş</interface> sətrini seçə bilərsiniz.

[ctx: @info]
en: This is a “Panel” — a container to hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Show Panel Configuration</interface> to change how it behaves, which screen edge it lives on, and to add, remove or modify widgets.
az: Bu "Panel" konteyneridir və burada vidjetlər yerləşir. Üzərində siçanın sağ düyməsi ilə menyunu açın və onun davranışını, ekranın hansı kənarında yerləşəcəyini, ona hansı vidjetləri əlavə edəcəyinizi təyin etmək üçün <interface>Panel tənzimləmsini göstərmək</interface> girişini seçin.

[ctx: @info]
en: This is the “Application Launcher” widget, a multipurpose launcher. Here you can launch apps, shut down or restart the system, access recent files, and more. Click on it to get started!
az: Bu, çoxfunksiyalı “Tətbiq başladıcı” vidjetidir. Buradan tətbiqləri işə sala, sistemi söndürə və ya yenidən başlada, son istifadə olunan fayllara daxil ola və daha çox əməliyyat edə bilərsiniz. Başlamaq üçün üzərinə klikləyin!

[ctx: @info]
en: This is the “Task Manager” widget, where you can switch between open apps and also launch new ones. Drag app icons to re-arrange them.
az: Bu, "Tapşırıq meneceri" vidjetidir. Burada siz tətbiqlər arasında keçid edə və ya yenisini başlada bilərsiniz. Onların sırasını dəyişmək üçün tətbiq nişanını tutun və sürüşdürün.

[ctx: @info]
en: This is the “System Tray” widget, which lets you control system functions like changing the volume and connecting to networks. Items will become visible here only when relevant. To see all available items, click the ⌃ arrow next to the clock.
az: Bu, “Sistem çəkməcəsisi” vidjetidir və səs səviyyəsini dəyişmək, internet şəbəkəsinə qoşulmaq kimi sistem funksiyalarını idarə etməyə imkan verir. Burada yalnız mövcud və uyğun elementlər görünəcək. Bütün əlçatan elementləri görmək üçün saatın yanındakı ox (⌃) düyməsinə vurun.

[ctx: @info]
en: This is the “Digital Clock” widget. Click on it to show a calendar. It can be also configured to show other timezones and events from your digital calendars.
az: Bu, "Rəqəmsal saat" vidjetidir. Təqvimi göstərmək üçün ona klikləyin. O həmçinin başqa saat qurşaqlarını və təqvimlərinizdəki tədbirləri göstərəcək şəkildə tənzimlənə bilər.

[ctx: @info]
en: This is the “Peek at Desktop” widget. Click on it to temporarily hide all open windows so you can access the desktop. Click on it again to bring them back.
az: Bu, "İş massına nəzər sal" vidjetidir. Bütün pəncərələri müvəqqəti gizlətməklə iş masasına giriş əldə edə bilmək üçün üzərinə vurun. Pəncərələri geri qaytarmaq üçün yenidən üzərinə vurun.

[ctx: @title]
en: Welcome
az: Xoş Gəldiniz

[ctx: @info:usagetip %1 is custom text supplied by the distro]
en: %1<nl/><nl/>This operating system is running Plasma, a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
az: %1<nl/><nl/>Bu əməliyyat sistemi Plasma ilə işləyir – KDE tərəfindən yaradılmış, pulsuz və açıq mənbəli masaüstü mühitidir. KDE, dünyanın hər yerindən gələn könüllü proqramçılardan ibarət beynəlxalq bir icmadır. Plasma sadə və rahat istifadə üçün dizayn olunub, amma lazım olanda işlərinizi sürətlə və effektiv görməyinizə imkan verən güclü funksiyalara malikdir. Ümid edirik ki, onu sevəcəksiniz!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to the %1 operating system running KDE Plasma!<nl/><nl/>Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
az: %1 əməliyyat sisteminə xoş gəlmisiniz!<nl/><nl/>Bu sistem Plasma ilə işləyir – KDE tərəfindən yaradılmış, pulsuz və açıq mənbəli masaüstü mühitidir. KDE, dünyanın hər yerindən gələn könüllü proqramçılardan ibarət beynəlxalq bir icmadır. Plasma sadə və rahat istifadə üçün dizayn olunub, amma lazım olanda işlərinizi sürətlə və effektiv görməyinizə imkan verən güclü funksiyalara malikdir. Ümid edirik ki, onu sevəcəksiniz!

[ctx: @action:inmenu]
en: About Welcome Center
az: Salamlama mərkəzi haqqında

[ctx: @action:inmenu]
en: About KDE
az: KDE haqqında

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
az: KDE cəmiyyəti haqqında daha çox şey öyrənin

[ctx: @action:button %1 is the name of the user's distro]
en: Learn more about %1
az: %1 haqqında daha çox ğyrənin

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
az: Konqi sizi KDE icmasına xoş gəlmisiniz deyə salamlayır! 🎉

[ctx: @title]
en: Image loading failed
az: Şəkil yüklənmədi

[ctx: @info:placeholder]
en: Could not load <filename>%1</filename>. Make sure it exists.
az: <filename>%1</filename> yükləmək mümkün olmadı. Mövcud olduğuna əmin olun.

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
az: %1 səhifəsinə baxın
