plasma-welcome - en to bg translation catalogue (65 entries)

[ctx: @action:button]
en: &Skip
bg: Пр&опускане

[ctx: @action:button]
en: &Back
bg: На&зад

[ctx: @info]
en: Page %1 of %2 | Page %1 of %2
bg[0]: Страница %1 от %2
bg[1]: Страница %1 от %2

[ctx: @action:button]
en: &Finish
bg: З&авършване

[ctx: @action:button]
en: &Next
bg: &Напред

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information With KDE
bg: Анонимно споделяне на информацията за използването с KDE

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
bg: Нашите разработчици ще използват тези анонимни данни, за да подобрят софтуера на KDE. Вие можете да да изберете в каква степен те да бъдат споделени в Системни настройки, както и тук.

[ctx: @title: window]
en: Connect Your Online Accounts
bg: Свързване на онлайн акаунти

[ctx: @info:usagetip]
en: This will let you access their content in KDE apps. You can set it up in System Settings, and here too.
bg: Това ще ви позволи да получите достъп до тяхното съдържание в приложенията на KDE. Можете да го настроите в Системни настройки, както и тук.

[ctx: @title:window]
en: Get Involved
bg: Включете се

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE is not a big company; it's an international volunteer community, and its software is made by people like you donating their time and passion. You too can help make things better, whether it's through translation, visual design, and promotion, or programming and bug triaging.<nl/><nl/>By contributing to KDE, you can become part of something special, meet new friends, learn new skills, and make a difference to millions while working with people from around the globe to deliver a stunning free software computing experience.
bg: KDE не е голяма компания, а международна доброволческа общност, която се създава от хора като вас, които даряват времето и страстта си. Вие също можете да помогнете за подобряването на нещата, независимо дали става дума за превод, визуално оформление, популяризиране или програмиране и отстраняване на грешки.<nl/><nl/>Като допринасяте за KDE, можете да станете част от нещо специално, да се запознаете с нови приятели, да усвоите нови умения и да промените живота на милиони хора, докато работите с хора от цял свят, за да предоставите зашеметяващ свободен софтуер и компютърно изживяване.

[ctx: @action:button]
en: Start Contributing!
bg: Дайте Вашия принос!

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
bg: Посетете %1

[ctx: @title:window]
en: Manage Software
bg: Управление на програми

[ctx: @info:usagetip]
en: The <application>Discover</application> app helps you find and install applications, games, and tools. You can search or browse by category, look at screenshots, and read reviews to help you find the perfect app.
bg: <application>Discover</application> ви помага да намерите и инсталирате приложения, игри и инструменти. Можете да търсите или разглеждате по категории и да погледнете снимки на екрана и да прочетете ревютата, за да ви помогнат да изберете перфектното приложение.

[ctx: @action:button]
en: Launch Discover now
bg: Стартиране на Discover сега

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
bg: Показване на %1 в Discover

[ctx: @title:window]
en: Support Your Freedom
bg: Подкрепете свободата

[ctx: @info:usagetip]
en: Miraculously, KDE operates on a shoestring budget, relying largely on donations of labor and resources. You can help change that!<nl/><nl/>Financial donations help KDE pay for development sprints, hardware and server resources, and expanded employment. Donations are tax-deductible in Germany.
bg: KDE работи с ограничен бюджет, като разчита основно на дарения на труд и ресурси. Вие можете да помогнете това да се промени!<nl/><nl/>Финансовите дарения помагат на KDE да плаща за развойни дейности, хардуер и сървърни ресурси и разширяване на заетостта. Даренията могат да бъдат приспадани от данъците в Германия.

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
bg: Направете дарение

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
bg: Свързване с интернет

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
bg: Можете да се свържете с интернет и да управлявате мрежовите си връзки с помощта на <интерфейс>Мрежи</интерфейс>. За да получите достъп до него, щракнете върху <интерфейс>Мрежи</интерфейс> в <интерфейс>Системна лента</интерфейс>.интерфейс>, която се намира в долния десен ъгъл на екрана.

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to version %1
bg: Plasma е актуализирана до версия %1

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
bg: Сътрудниците на KDE прекараха последните четири месеца в усилена работа по това издание. Надяваме се, че ще се радвате да използвате Plasma толкова, колкото ние се радвахме на създаването ѝ!

[ctx: @action:button]
en: Find out what's new in Plasma %1
bg: Вижте новостите в Plasma %1

[ctx: @action:button]
en: Help work on the next release
bg: Помогнете в създаването на следващото издание

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
bg: Използване на пълната мощност на системата, когато е необходимо

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity! Here is just a smattering of the things it can do for you:
bg: Plasma е изключително богата на функции среда, създадена да подобри значително вашата продуктивност! Ето само малка част от нещата, които тя може да направи за вас:

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
bg: Трезори

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
bg: Сигурно съхраняване на файловете

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
bg: Дейности

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
bg: Разделяне на служебни, училищни или домашни задачи

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
bg: Свързване на вашия телефон и компютър

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
bg: Неограничено търсене

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
bg: Преглед

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
bg: Вашият системен команден център

[ctx: @title:row]
en: Get Hot New Stuff
bg: Изтегляне на нови неща

[ctx: @info Caption for Get Hot New Stuff button]
en: Extend the system with add-ons
bg: Разширяване на системата с добавки

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
bg: Научете повече за възможностите на Plasma

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
bg: Трезор на Plasma

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.<nl/><nl/>To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
bg: Трезор на Plasma ви позволява да създавате криптирани папки, наречени <interface>Трезори.</interface> Във всяко от тях можете да съхранявате сигурно паролите си, файловете, снимките и документите си, защитени от любопитни очи. Трезорите могат да се намират в папки, които са синхронизирани с услуги за съхранение в облак също така, осигурявайки допълнителна поверителност за това съдържание.<nl/><nl/>За да започнете, щракнете върху стрелката на <interface>Системната област</interface>, за да покажете скритите елементи, а след това щракнете върху иконата <interface>Трезори</interface>.

[ctx: @action:button]
en: See More Features
bg: Вижте допълнителните възможности

[ctx: @info:window]
en: Activities
bg: Дейности

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for "Home", "School", "Work", and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, "Favorite" apps, and desktop widgets.<nl/><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "Activities". On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Tab</shortcut> keyboard shortcut.
bg: Дейностите могат да се използват за разделяне на проекти или работни процеси на високо ниво, така че можете да се съсредоточите върху един или друг проект в даден момент. Можете да имате дейност за "Дом", "Училище", "Работа" и т.н. Всяка дейност има достъп до всички ваши файлове, но има свой собствен набор от отворени приложения и прозорци, скорошни документи, "Предпочитани" приложения, и уиджети на работния плот.<nl/><nl/>За да започнете, стартирайте <interface>Системни настройки</interface> и потърсете "Дейности". На тази страница можете да да създадете нови дейности. След това можете да превключвате между тях с помощта на клавишната комбинация <shortcut>Meta+Tab</shortcut>.

[ctx: @action:button]
en: Open Activities Page in System Settings
bg: Отваряне на страницата за дейностите в системни настройки

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it's been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "KDE Connect". On that page, you can pair your phone.
bg: KDE Connect ви позволява да интегрирате телефона си с компютъра по различни начини:<nl/><list><item>Показване на известията от телефона на компютъра си</item><item>Отговаряне на текстови съобщения от телефона си на компютъра</item><item>Синхронизиране на съдържанието на клипборда между компютъра и телефона ви</item><item>Издаване на сигнал от телефона, когато не знаете къде е</item><item>Копиране на снимки, видеоклипове и други файлове от телефона в компютъра и обратно</item><item>...И още много други неща!</item></list><nl/>За да да започнете, стартирайте <interface>Системни настройки</interface> и потърсете "KDE Connect". На тази страница можете да сдвоите телефона си.

[ctx: @action:button]
en: Open KDE Connect Page in System Settings
bg: Отваряне на страницата на KDE Connect в системни настройки

[ctx: @info:usagetip translators: if needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language]
en: KRunner is Plasma's exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more. Try typing any of the following into one of those search fields:<nl/><list><item>"time Shanghai"</item><item>"27/3"</item><item>"200 EUR in USD"</item><item>"25 miles in km"</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
bg: KRunner е изключително мощна и гъвкава система за търсене на Plasma. Тя задвижва функцията за търсене в менюто за стартиране на приложения и и може да бъде достъпна като самостоятелна лента за търсене с помощта на <shortcut>Alt+F2</shortcut> клавишна комбинация.<nl/><nl/>В допълнение към намиране на файлове и папки, KRunner може да стартира приложения, да търси в интернет, да конвертира между валути, да изчислява математически задачи и много други. Опитайте въведете някое от следните неща в някое от тези полета за търсене:<nl/><list><item>"време Шанхай"</item><item>"27/3"</item><item>"200 EUR в USD"</item><item>"25 мили в км"</item><item>...И много други!</item></list><nl/>За да научите повече, отворете лентата за търсене на KRunner, като използвате <shortcut>Alt+F2</shortcut> и щракнете върху иконата на въпросителен знак.

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
bg: Преглед

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.<nl/><nl/>You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut.
bg: Общ преглед е наслагване на цял екран, което показва всички отворени прозорци, и ви позволява да имате лесен достъп до всеки от тях. Показва и текущия ви виртуален десктоп, като ви позволява да добавяте нови, да премахвате някои и да превключвате между тях. И накрая, той предлага поле за търсене, управлявано от KRunner, което може да филтрира и през отворените прозорци.<nl/><nl/>Можете да получите достъп до Преглед, като използвате <shortcut>Meta+W</shortcut> клавишна комбинация.

[ctx: @info:window]
en: Get Hot New Stuff
bg: Изтегляне на нови неща

[ctx: @info:usagetip]
en: Throughout Plasma, System Settings, and KDE apps, you'll find buttons marked "Get New [thing]…". Clicking on them will show you 3rd-party content to extend the system, made by other people like you! In this way, it is often possible to add functionality you want without having to ask KDE developers to implement it themselves.<nl/><nl/>Note that content acquired this way has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
bg: В Plasma, системните настройки и приложенията на KDE ще откриете бутони с надпис "Изтегляне на нови   неща ...". Щракването върху тях ще ви покаже съдържание от трети страни, с което да разширите системата, създадено от други хора като вас! По този начин често е възможно да добавите желаната от вас функционалност, без да се налага да карате разработчиците на KDE да я реализират.<nl/><nl/>Отбележете, че съдържанието, придобито по този начин, не е прегледано от вашия дистрибутор за функционалност или стабилност.

[ctx: @action:button]
en: See All Available 3rd-Party Content
bg: Вижте наличните съдържания от трети страни

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
bg: Опростена по подразбиране

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you'd expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Should you feel the need to, you'll find what you need in the <application>System Settings</application> app.
bg: Plasma е проектирана така, че да бъде проста и да може да се използва веднага след инсталирането. Нещата са там, където очаквате, и като цяло не е необходимо да конфигурирате нищо, за да се чувствате удобно и продуктивно.<nl/><nl/>Ако имате нужда от промени, ще намерите необходимото в <application>Системни настройки</application>.

[ctx: @action:button]
en: Launch System Settings now
bg: Стартиране на системни настройки сега

[ctx: @title the name of the 'System Settings' app]
en: System Settings
bg: Системни настройки

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma!
bg: Добре дошли в KDE Plasma!

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. The Plasma desktop environment is simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
bg: Plasma е безплатна среда за настолни компютри с отворен код, създадена от KDE, международна софтуерна общност от доброволци. Работната среда на Plasma е проста по подразбиране, за да работи безпроблемно, но е мощна и комплексна, когато е необходимо, за да ви помогне да свършите нещо наистина.<nl/>Надяваме се, че ще я харесате!

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
bg: Научете повече за общността на KDE

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
bg: Змейчето Konqi ви приветства с добре дошли в общността на KDE!

[ctx: @info:usagetip]
en: A welcome app for KDE Plasma
bg: Програма за приветстване и начални настройки на KDE Plasma

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma
bg: Добре дошли в KDE Plasma

[ctx: @info:credit]
en: Author
bg: Автор

en: Version number of the Plasma release to display release notes for, e.g. 5.25
bg: Номер на версията на Plasma, за която да се покажат бележките към изданието . Например 5.25
