plasma-welcome - en to da translation catalogue (136 entries)

[ctx: @info:usagetip]
en: Friendly onboarding wizard for Plasma
da: Venlig onboardingsguide til Plasma

[ctx: @title]
en: Welcome Center
da: Velkomstcenter

[ctx: @info copyright string]
en: © 2021–2024, KDE Community
da: © 2021-2024, KDE-fællesskabet

[ctx: @info:credit]
en: Author
da: Ophavsmand

en: Display release notes for the current Plasma release.
da: Vis udgivelsesnoter for den nuværende Plasma-udgivelse.

en: Display the live page intended for distro live environments.
da: Vis live-siden, der er beregnet til distro live-miljøer.

en: Specify comma-delimited list of page(s) (by internal name) to be displayed.
da: Specificér kommasepareret liste af side(r) (efter internt navn), som skal vises.

[ctx: %1 is the filesystem path to a settings module]
en: Unknown module %1 requested
da: Anmodet om ukendt modul %1

[ctx: @info:progress]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
da: Kommandoen <command>%1</command> kunne ikke blive fundet.

[ctx: @info:progress]
en: No error message provided
da: Ingen fejlmeddelelse angivet

[ctx: @info:progress %1 is the command being run, and %2 is the human-readable error text returned by the command]
en: The command <command>%1</command> failed: %2
da: Kommandoen <command>%1</command> fejlede: %2

[ctx: @action:button]
en: Launch %1 now
da: Start %1 nu

en: This settings module could not be loaded
da: Denne indstillingsmodul kunne ikke indlæses

[ctx: @info:usagetip]
en: If you find Plasma to be useful, consider getting involved or donating. KDE is an international volunteer community, not a big company; your contributions make a real difference!
da: Hvis du finder Plasma nyttigt, kan du overveje at blive involveret eller donere. KDE er en international, frivilligt fællesskab, ikke et stort firma; dine bidrag gør en stor forskel!

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
da: Lav en donation

[ctx: @action:button]
en: Get involved
da: Bliv involveret

[ctx: @action:button]
en: &Skip
da: &Spring over

[ctx: @action:button]
en: &Back
da: &Tilbage

[ctx: @action:button]
en: &Finish
da: &Færdigør

[ctx: @action:button]
en: &Next
da: &Næste

[ctx: @title:window Title of the Plasma activities sidebar]
en: Activities
da: Aktiviteter

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Home
da: Hjem

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: School
da: Skole

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Work
da: Arbejde

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Currently being used
da: Bruges i øjeblikket

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Used 3 hours ago
da: Brugt for 3 timer siden

[ctx: @action:button Button in the Plasma activities sidebar]
en: Create activity…
da: Opret aktivitet...

en: Search…
da: Søg…

[ctx: @title The default name of a Plasma desktop as seen in the overview]
en: Desktop 1
da: Skrivebord 1

[ctx: @info:window]
en: Error loading page
da: Fejl ved indlæsning af side

[ctx: @action:button]
en: Report Bug…
da: Rapportér programfejl…

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
da: Kopiér detaljer

[ctx: @info:usagetip]
en: This page could not be loaded
da: Denne side kunne ikke indlæses

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by your distribution could not be loaded
da: Denne side, leveret af din distribution, kunne ikke indlæses

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by Welcome Center could not be loaded
da: Denne siver, leveret af Velkomstcenter, kunne ikke indlæses

[ctx: @title:window]
en: Find Great Apps
da: Find fantastiske apps

[ctx: @info:usagetip %1 is 'Discover', the name of KDE's software center app, and %2 is the distro name.]
en: There’s no need to search the web to download app installers or use a command-line package manager; KDE’s app store <application>%1</application> does it all for you!<nl/><nl/>Click on any of the icons below to give it a try!
da: Der er ingen grund til at søge på nettet for at installere apps eller bruge en kommandolinjebaseret pakkehåndtør; KDE's appstore <application>%1</application> gør det hele for dig!<nl/><nl/> Klik på enhver af ikonerne nedenfor for at prøve den af!

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
da: Vis %1 i Discover

[ctx: @title:window]
en: Enjoy It!
da: Nyd det!

[ctx: @info:usagetip]
en: We hope you love Plasma as much as we loved making it for you! Now it’s time to jump right in. Explore its features, install your favorite apps and games, and get busy doing what makes you you!
da: Vi håber du elsker Plasma lige så meget som vi elskede at lave det til dig! Nu er det tid til at springe ud i det. Udforsk dets funktioner, installér din favoritprogrammer og spil og få travlt med det, der gør dig til dig!

[ctx: @label:URL]
en: Learn more about the KDE community
da: Lær mere om KDE-fællesskabet

[ctx: @label:URL]
en: Get help at KDE’s discussion forums
da: Få hjælp fra KDEs diskussionsfora

[ctx: @action:button]
en: Supporting Members
da: Støttende medlemmer

[ctx: @title:window]
en: Supporting Members
da: Støttende medlemmer

[ctx: @info:usagetip]
en: We thank the following supporting members for their recurring donation to KDE:
da: Vi takker følgende støttende medlemmer for deres gentagende donationer til KDE:

[ctx: @action:button %1 is the selected sort order, e.g. Random]
en: Sort: %1
da: Sorterings: %1

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Last Name
da: Efternavn

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list, referring to the date a user has first made a donation]
en: Contribution Date
da: Bidragsdato

[ctx: @action:inmenu An option to sort a list in reverse order]
en: Reverse
da: Omvendt

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information
da: Del anonymt brugsinformation

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
da: Vores udviklere vil bruge dette anonyme data til at forbedre KDE software. Du kan vælge, hvor meget du vil dele i systemindstillingerne og også her

[ctx: @title:window %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to %1!
da: Velkommen til %1!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Pressing the icon below will begin installing %1. Alternatively, you can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
da: Installationen af %1 vil begynde, når du trykker på ikonet nedenfor. Alternativt kan du lukke vinduet og udforske live-miljøet eller fortsætte her for at lære mere om KDE Plasma.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: You can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
da: Du kan lukke vinduet for at udforske live-miljøet eller fortsætte her for at lære mere om KDE Plasma

[ctx: @action:button]
en: Visit home page
da: Besøg hjemmeside

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
da: Tilgå internettet

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
da: Du kan tilslutte internettet og adminstrere dine netværksforbindelser med <interface>netværksappletten</interface>. For at tilgå den skal du klikke på <interface>netværks</interface>-ikonet i <interface>statusområdet</interface>, som findes i det nederste højre hjørne af din skærm.

[ctx: @info:placeholder]
en: Networking support for Plasma is not currently installed
da: Netværksunderstøttelse til Plasma er ikke installere i øjeblikket

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: To manage network connections, Plasma requires <icode>plasma-nm</icode> to be installed. Please report this omission to %1.
da: For at adminstrere netværksforbindelser, kræver Plasma, at <icode>plasma-nm</icode> er installeret. Rapportér venligst denne udeladelse til %1.

[ctx: @info:placeholder Shown when connected to the internet]
en: You’re connected
da: Du er forbundet

[ctx: @info:usagetip Shown when connected to the internet]
en: All good to go!
da: Alt er klar til brug!

[ctx: @info]
en: This page is being shown regardless of network connectivity because you are using a development version. To manually preview the different states of the page, you can use the button.
da: Denne side vises uanset netværksforbindelse, da du bruger en udviklingsversion. For manuelt at få vist sidens forskellige tilstande, kan du bruge knappen.

[ctx: @action:button]
en: Change state
da: Skift tilstand

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to %1
da: Plasma er blevet opdateret til %1

[ctx: @info:usagetip]
en: Thank you for testing this beta release of Plasma — your feedback is fundamental to helping us improve it! Please report any and all bugs you find so that we can fix them.
da: Tak for at teste denne betaudgivelse af Plasma — din feedback er fundamental i at hjælpe os forbedre Plasma! Rapportér venligst enhver fejl, du finder, så vi kan fikse dem.

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
da: KDE-bidragsydere har brugt de sidste fire måneder på at arbejde hårdt på denne udgivelse. Vi håber, at du vil nyde at bruge Plasma lige så meget, som vi har nydt at lave den!

[ctx: @label:URL]
en: Report a bug
da: Rapportér en fejl

[ctx: @info]
en: Download an embedded preview of the release announcement?
da: Download en indlejret forhåndsvisning af udgivelsesannonceringen?

[ctx: @info]
en: The preview has not been automatically downloaded because you are using a metered network connection.
da: Denne forhåndsvisning er ikke automatisk blevet downloadet, fordi du bruger en målt netværksforbindelse.

[ctx: @info, %1 is an error code]
en: The preview could not be downloaded — a network error occurred (%1).
da: Forhåndsvisningen kunne ikke downloades — en netværksfejl opstod (%1).

[ctx: @info]
en: The preview could not be loaded — a parse error occurred.
da: Forhåndvisningen kunne ikke indlæses — der opstod en parsefejl.

[ctx: @action:button]
en: Download Preview
da: Download forhåndsvisning

[ctx: @action:button]
en: Download Anyway
da: Download alligevel

[ctx: @action:button]
en: Retry
da: Prøv igen

[ctx: @option:check]
en: Load preview automatically
da: Indlæs forhåndsvisninger automatisk

[ctx: @info:tooltip]
en: The preview will be loaded automatically when this page is shown for future Plasma updates, except when using a metered network connection.
da: Denne forhåndsvisning vil automatisk blive indlæst, når denne side vises for fremtidige Plasma-opdateringer, med mindre der bruges en målt netværksforbindelse.

[ctx: @info]
en: <b>Click to read the announcement</b>
da: <b>Klik for at læse annonceringen</b>

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
da: Krafit hvis nødvendigt

[ctx: @title:row]
en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: @info Caption for Get Keyboard Shortcuts button]
en: Activate features from the keyboard
da: Aktiver funktioner fra tastaturet

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
da: Overblik

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
da: Dit systems kommandocentral

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
da: Søg efter hvad som helst

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
da: Tilslut din telefon og din computer

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
da: Aktiviteter

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
da: Adskil arbejds-, skole- og hjemmeopgaver

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
da: Sikkerhedsbokse

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
da: Gem sensitive filer sikkert

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
da: Lær mere om Plasma-funktioner

[ctx: @info:window]
en: Activities
da: Aktiviteter

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for “Home”, “School”, “Work”, and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, “Favorite” apps, and desktop widgets.
da: Aktiviteter kan blive brugt til at adskille projekter på høj niveau eller arbejdsgange, så du kan fokusere på en ad gangen. Du kan have en aktivitet for "Hjem", "Skole", "Arbejde", osv. Hver aktivitet har adgang til alle dine filer, men har deres egne åbne programmer og vinduer, nylige dokumenter "Favoritprogrammer" og skrivebordswidgets.

[ctx: @action:button]
en: Open Settings…
da: Åbn indstillinger…

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the <interface>%1</interface> button. You can pair your phone there.
da: Klik <interface>%1</interface>-knappen for at komme i gang. Du kan forbinde din telefon der.

[ctx: @action:button]
en: Open %1
da: Åben %1

[ctx: @info]
en: KDE Connect is not installed.
da: KDE-Connect er ikke installeret

[ctx: @info:usagetip]
en: KRunner is Plasma’s exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more.
da: KRunner er Plasmas exceptionel kraftfulde og alsidige søgesystem. Den driver søgefunktionen i Programstarter-menuen og Overbliks-skærmen og kan tilgås som et selvstændigt søgefelt ved at bruge tastaturgenvejen <shortcut>Alt+Mellemrum</shortcut>.<nl/><nl/>Ud over at kunne finde dine file og mapper, kan KRunner åbne programmer, søge på internettet, konvertere mellem valutaer, udregne matematikproblemer og meget mere.

[ctx: @info:usagetip]
en: To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
da: For at lær mere, skal du åbne KRunner søgningsbaren ved at bruge <shortcut>Alt+Mellemrum</shortcut> tastaturgenvejen og klikke på spørgsmålstegnsikonet.

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language.]
en: time Shanghai
da: tid Shanghai

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the currency conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 200 EUR in USD
da: 200 DKK i EUR

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 25 miles in km
da: 25 mil i km

[ctx: @info:usagetip An addendum to example KRunner queries, intentionally using '...' as these are the characters a person would type for ellipses]
en: ...and much more!
da: ...og meget mere!

[ctx: @info:window]
en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
da: Indstil genveje…

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>On a Mac keyboard, this is the “Command” key:
da: Næsten alt i Plasma kan gøres via tastaturet, ved at bruge genveje der for det meste involverer <shortcut>Meta</shortcut>-tasten.<nl/><nl/>På et Mac-tastatur, er dette "Kommando"-tasten.

[ctx: The actual translated label for 'control' on a Mac keyboard]
en: control
da: kontrol

[ctx: The actual translated label for 'option' on a Mac keyboard]
en: option
da: tilvalg

[ctx: The actual translated label for 'command' on a Mac keyboard]
en: command
da: kommando

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
da: Overblik

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.
da: Overblik er en fuldskærmsoverlægning, der viser alle dine åbne vinduer, og lader dig nemt tilgå enhver af dem. Den viser også dine nuværende virtuelle skriveborde, så du kan tilføje flere, fjerne nogle eller skifte mellem dem. Til sidst tilbyder den et KRunner-drevet søgefelt, der kan filtrerer gennem dine åbne vinduer.

[ctx: @info:usagetip]
en: You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut, or by moving your mouse into the top-left corner of the screen. You can also press <shortcut>Meta+G</shortcut> for Grid View, which shows Virtual Desktops in a grid.
da: Du kan tilgå Overblik ved at bruge tastaturgenvejen <shortcut>Meta+W</shortcut> eller ved at flytte din mus til det øverste venstre hjørne af skærmen. Du kan også trykke <shortcut>Meta+G</shortcut> for Gittervisning, der viser virtuelle skriveborde i et gitter.

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
da: Plasma Sikkerhedsbokse

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.
da: Plasma Sikkerhedsbokse tillader dig at oprette krypterede mapper, kaldet <interface>Sikkerhedsbokse.</interface> Inden i hver sikkerhedsboks kan du sikkert gemme din adgangskoder, filer, billeder og dokumenter i sikkerhed fra nysgerrige øjne. Sikkerhedsbokse kan også leve inde i mapper, der er synkroniseret med cloud-lagringstjenester og give mere privatliv til det indhold.

[ctx: @title:window Title of the Plasma Vaults popup]
en: Vaults
da: Sikkerhedsbokse

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: Important Documents
da: Vigtige dokumenter

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: My Photos
da: Mine billeder

en: Unlock and Open
da: Lås op og åbn

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
da: For at starte, skal du klikke pien i <interface>Systembakken</interface> for at vise skjulte elementer og derefter klikke <interface>Sikkerhedsbokse</interface>-ikonet.

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
da: Simpel som standard

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you would expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Below is a visual representation of a typical Plasma Desktop; move the pointer over or click on something to learn about it!
da: Plasma er designet til at være simpel at bruge og brugbar fra starten. Ting er, hvor du vil forvente, og der er generelt ikke nogen grund til at konfigurere noget, før du kan være komfortabel og produktiv.<nl/><nl/>Nedenfor er en visuel repræsentation af et typisk Plasma-skrivebord; flyt din markør over eller klik på noget for at lære om det!

[ctx: @info]
en: This is the “Desktop”. It shows files and folders that are contained in your <filename>Desktop</filename> folder, and can hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Desktop and Wallpaper…</interface> to configure the appearance of the desktop. You can also choose <interface>Enter Edit Mode</interface> to add, remove or modify widgets.
da: Dette er "Skrivebordet". Det viser filer og mapper, der er i din <filename>skrivebordsmappe</filename> og kan rumme widgets. Højreklik på den og vælg <interface>Skrivebord og baggrunde…</interface> for at konfigurerer udseendet af skrivebordet. Du kan også vælge <interface>Skift til redigeringstilstand</interface> for at tilføje, fjerne elle redigere widgets.

[ctx: @info]
en: This is a “Panel” — a container to hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Show Panel Configuration</interface> to change how it behaves, which screen edge it lives on, and to add, remove or modify widgets.
da: Dette er et "Panel" — en beholder til at holde widgets. Højreklik på den og vælg <interface>Vis panelkonfiguration</interface> for at ændre hvordan det opføre sig, hvilken skærmkant den vises på og for at tilføje, fjerne eller modificere widgets.

[ctx: @info]
en: This is the “Task Manager” widget, where you can switch between open apps and also launch new ones. Drag app icons to re-arrange them.
da: Dette er"Opgavelinje"-widgetten, hvor du kan skifte mellem åbne apps og også åbne nye. Træk appikoner for at flytte dem.

[ctx: @info]
en: This is the “System Tray” widget, which lets you control system functions like changing the volume and connecting to networks. Items will become visible here only when relevant. To see all available items, click the ⌃ arrow next to the clock.
da: Dette er "Statusområde"-widgetten, der lader dig kontrollerer systemfunktioner som at ændre lydstyrken og tilslutte til netværk. Elementer vil blive synlige her, kun når de er relevante. Klik ⌃-pilen ved siden af uret for at se alle tilgængelige elementer.

[ctx: @info]
en: This is the “Digital Clock” widget. Click on it to show a calendar. It can be also configured to show other timezones and events from your digital calendars.
da: Dette er "Digitale ur"-widgetten. Klik på den for at vise en kalender. Den kan også blive konfigureret til at vise andre tidszoner og begivenheder fra din digitale kalendere.

[ctx: @info]
en: This is the “Peek at Desktop” widget. Click on it to temporarily hide all open windows so you can access the desktop. Click on it again to bring them back.
da: Dette er "Kig på skrivebord"-widgetten. Klik på den for, midlertidigt, at skjule alle åbne vinduer, så du kan tilgå skrivebordet. Klik på den igen for at bringe dem tilbage.

[ctx: @title]
en: Welcome
da: Velkommen

[ctx: @info:usagetip %1 is custom text supplied by the distro]
en: %1<nl/><nl/>This operating system is running Plasma, a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
da: %1<nl/><nl/>Dette operativsystem kører Plasma, et frit og åbent-kildekode skrivebordsmiljø lavet af KDE, et internationalt softwarefællesskab af frivillige. Det er designet til at være simpelt som standard for en problemfri oplevelse, men kraftig efter behov for at hjælpe dig med tingene gjort. Vi håber du elsker det!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to the %1 operating system running KDE Plasma!<nl/><nl/>Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
da: Velkommen til operativsystem %1, der kører Plasma!<nl/><nl/>Plasma et frit og åbent-kildekode skrivebordsmiljø lavet af KDE, et internationalt softwarefællesskab af frivillige. Det er designet til at være simpelt som standard for en problemfri oplevelse, men kraftig efter behov for at hjælpe dig med tingene gjort. Vi håber du elsker det!

[ctx: @action:inmenu]
en: About Welcome Center
da: Om Velkomstcenter

[ctx: @action:inmenu]
en: About KDE
da: Om KDE

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
da: Lær mere om KDE-fællesskabet

[ctx: @action:button %1 is the name of the user's distro]
en: Learn more about %1
da: Lær mere om %1

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
da: KDE-maskotten Konqi byder dig velkommen til KDE fællesskabet!

[ctx: @title]
en: Image loading failed
da: Indlæsning af billede mislykkedes

[ctx: @info:placeholder]
en: Could not load <filename>%1</filename>. Make sure it exists.
da: Kunne ikke indlæse <filename>%1</filename>. Sørg for at den eksisterer.

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
da: Besøg %1
