plasma-welcome - en to fi translation catalogue (66 entries)

[ctx: @action:button]
en: &Skip
fi: &Ohita

[ctx: @action:button]
en: &Back
fi: &Takaisin

[ctx: @info]
en: Page %1 of %2 | Page %1 of %2
fi[0]: Sivu %1 / %2
fi[1]: Sivu %1 / %2

[ctx: @action:button]
en: &Finish
fi: &Viimeistele

[ctx: @action:button]
en: &Next
fi: &Seuraava

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information With KDE
fi: Jaa nimetöntä käyttötietoa KDE:n kanssa

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
fi: Kehittäjämme käyttävät tätä nimetöntä tietoa KDE-ohjelmien parantamiseksi. Järjestelmäasetuksista ja tästä voi valita, paljonko tietoa jakaa.

[ctx: @title: window]
en: Connect Your Online Accounts
fi: Yhdistä verkkotileihin

[ctx: @info:usagetip]
en: This will let you access their content in KDE apps. You can set it up in System Settings, and here too.
fi: Tällä näkee niiden sisällön KDE-sovelluksissa. Ominaisuuden voi asettaa tässä tai järjestelmäasetuksissa.

[ctx: @title:window]
en: Get Involved
fi: Osallistu

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE is not a big company; it's an international volunteer community, and its software is made by people like you donating their time and passion. You too can help make things better, whether it's through translation, visual design, and promotion, or programming and bug triaging.<nl/><nl/>By contributing to KDE, you can become part of something special, meet new friends, learn new skills, and make a difference to millions while working with people from around the globe to deliver a stunning free software computing experience.
fi: KDE ei ole suuryritys: se on kansainvälinen vapaaehtoisyhteisö, ja sen ohjelmia tekevät kaltaisesi ihmiset lahjoittamalla aikaansa ja intohimoaan. Sinäkin voit auttaa esimerkiksi kääntämällä, ulkoasua suunnittelemalla, markkinoimalla, ohjelmoimalla tai virheitä jäljittämällä.<nl/><nl/>Avustamalla KDE:tä olet osa jotakin erityistä, tapaat uusia ystäviä, opit uusia taitoja ja teet asioista parempia miljoonille muille samalla kun teet työtä ihmisten kanssa ympäri maailmaa, jotta voisimme tarjota mahtava vapaan ohjelmistokokemuksen kaikille.

[ctx: @action:button]
en: Start Contributing!
fi: Ryhdy avustajaksi!

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
fi: Käy sivulla %1

[ctx: @title:window]
en: Manage Software
fi: Ohjelmien hallinta

[ctx: @info:usagetip]
en: The <application>Discover</application> app helps you find and install applications, games, and tools. You can search or browse by category, look at screenshots, and read reviews to help you find the perfect app.
fi: <application>Discover</application> auttaa etsimään ja asentamaan sovelluksia, pelejä ja apuohjelmia. Täydellistä sovellusta voi etsiä selaamalla luokkia, katsomalla ruutukaappauskuvia ja lukemalla arvosteluja.

[ctx: @action:button]
en: Launch Discover now
fi: Käynnistä nyt Discover

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
fi: Näytä %1 Discoverissa

[ctx: @title:window]
en: Support Your Freedom
fi: Tue vapauttamme

[ctx: @info:usagetip]
en: Miraculously, KDE operates on a shoestring budget, relying largely on donations of labor and resources. You can help change that!<nl/><nl/>Financial donations help KDE pay for development sprints, hardware and server resources, and expanded employment. Donations are tax-deductible in Germany.
fi: Ihme kyllä KDE toimii kengännauhabudjetilla ja tukeutuu työ- ja tarvikekustannuksissaan pitkälti lahjoituksiin. Voit auttaa muuttamaan tämän!<nl/><nl/>Rahalahjoitukset auttavat KDE:ta maksamaan kehityspyrähdykset, laitteisto- ja palvelinkustannukset ja lisätyövoiman. Saksassa lahjoitukset voi vähentää verotuksessa.

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
fi: Lahjoita

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
fi: Internetiin pääseminen

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
fi: Internetiin voi yhdistää ja verkkoyhteyksiä hallita <interface>verkkosovelmalla</interface>. Siihen pääsee napsauttamalla <interface>Verkot</interface>-kuvaketta <interface>ilmoitusalueella</interface>, joka löytyy näytön alaoikeasta kulmasta.

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to version %1
fi: Plasma on päivittynyt versioon %1

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
fi: KDE:n avustajat ovat neljä viime kuukautta tehneet kovasti töitä tätä julkaisua varten. Toivomme, että nautit Plasmasta yhtä paljon kuin me sen tekemisestä!

[ctx: @action:button]
en: Find out what's new in Plasma %1
fi: Katso, mitä uutta Plasma %1 tarjoaa

[ctx: @action:button]
en: Help work on the next release
fi: Auta tekemään seuraavaa julkaisua

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
fi: Tehokas kun tarpeen

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity! Here is just a smattering of the things it can do for you:
fi: Plasma on hyvin monipuolinen ympäristö, joka on suunniteltu tehostamaan tuottavuuttasi! Tässä on vain makupala siitä, mitä se voi puolestasi tehdä:

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
fi: Holvit

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
fi: Tallenna arkaluontoiset tiedostot salatusti

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
fi: Aktiviteetit

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
fi: Erota työ-, koulu- tai kotitehtävät

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
fi: Yhdistä puhelimesi ja tietokoneesi

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
fi: Etsi mitä vain

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
fi: Yleiskuva

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
fi: Järjestelmän komentokeskus

[ctx: @title:row]
en: Get Hot New Stuff
fi: Hae verkosta

[ctx: @info Caption for Get Hot New Stuff button]
en: Extend the system with add-ons
fi: Laajenna järjestelmää lisäosin

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
fi: Hanki lisätietoa Plasman ominaisuuksista

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
fi: Plasma-holvit

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.<nl/><nl/>To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
fi: Plasma-holveilla voi luoda <interface>holveiksi</interface> kutsuttuja salattuja kansioita. Kuhunkin holviin voi tallentaa salasanoja, tiedostoja, kuvia ja tekstiä turvaan urkkivilta silmiltä. Holvit voivat sijaita myös pilveen tahdistuvissa kansioissa, mikä tarjoaa niiden sisällölle lisäsuojaa.<nl/><nl/>ALoita napsauttamalla <interface>ilmoitusalueen</interface> nuolesta piilotetut kohteen näkyviin ja valitsemalla <interface>Holvit</interface>-kuvakkeen.

[ctx: @action:button]
en: See More Features
fi: Näytä lisää ominaisuuksia

[ctx: @info:window]
en: Activities
fi: Aktiviteetit

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for "Home", "School", "Work", and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, "Favorite" apps, and desktop widgets.<nl/><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "Activities". On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Tab</shortcut> keyboard shortcut.
fi: Aktiviteetteja voi käyttää erottamaan ylätason projektit tai työvuot toisistaan, jotta voit keskittyä yhteen kerrallaan. Aktiviteettien niminä voi olla ”Koti”, ”Koulu”, ”Työ” jne. Kukin aktiviteetti näkee kaikki tiedostosi, mutta siinä on eri avointen sovellusten ja ikkunoiden, viimeaikaisten tiedostojen, suosikkisovellusten ja työpöytäsovelmien joukko.<nl/>Aloita käynnistämällä <interface>järjestelmäasetukset</interface> ja etsi ”aktiviteetteja”. Kyseisellä sivulla voi luoda uusia aktiviteetteja, joiden välillä voi sitten vaihtaa <shortcut>Meta+Sarkain</shortcut>-pikanäppäimellä.

[ctx: @action:button]
en: Open Activities Page in System Settings
fi: Avaa järjestelmäasetusten aktiviteettisivu

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it's been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "KDE Connect". On that page, you can pair your phone.
fi: KDE Connectilla voi yhdistää puhelimen tietokoneeseen eri tavoin:<nl/><list><item>näytä tietokoneella puhelimen ilmoitukset</item><item>vastaa tietokoneelta puhelimen tekstiviesteihin</item><item>tahdista tietokoneen ja puhelimen leikepöytien sisältö</item><item>pane kadonnut puhelin pitämään ääntä itsestään</item><item>kopioi kuvat, videot ja muut tiedostot puhelimelta tietokoneelle ja päinvastoin</item><item>…sekä paljon muuta!</item></list><nl/>Aloita käynnistämällä <interface>järjestelmäasetukset</interface> ja etsi ”KDE Connectia”. Kyseisellä sivulla voi yhdistää puhelimen tietokoneen pariksi.

[ctx: @action:button]
en: Open KDE Connect Page in System Settings
fi: Avaa järjestelmäasetusten KDE Connect -sivu

[ctx: @info:usagetip translators: if needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language]
en: KRunner is Plasma's exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more. Try typing any of the following into one of those search fields:<nl/><list><item>"time Shanghai"</item><item>"27/3"</item><item>"200 EUR in USD"</item><item>"25 miles in km"</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
fi: KRunner on Plasman poikkeuksellisen tehokas ja monipuolikas hakujärjestelmä. Se on sovelluskäynnistinvalikon ja yleiskuvanäkymän hakutoimintojen takana, mutta sitä voi käyttää myös itsenäisenä hakurivinä <shortcut>Alt+F2</shortcut>-pikanäppäimellä.<nl/><nl/>Tiedostojen kansioiden etsimisen lisäksi KRunner voi käynnistää sovelluksia, etsiä tietoa verkosta, muuntaa valuuttayksiköitä, laskea laskuja ja paljon muuta. Kokeile kirjoittaa hakukenttään esimerkiksi:<nl/><list><item>”time Shanghai”</item><item>”27/3”</item><item>”200 EUR in USD”</item><item>”25 mailia in km”</item><item>…ja paljon muuta!</item></list><nl/>Lisätietoa löytyy avaamalla KRunner <shortcut>Alt+F2</shortcut>-pikanäppäimellä ja napsauttamalla kysymysmerkkikuvaketta.

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
fi: Yleiskuva

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.<nl/><nl/>You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut.
fi: Yleiskuva on koko ruudun peittonäyttö, joka näyttää kaikki avoimet ikkunat, jolloin niihin on helppo siirtyä, samoin kuin nykyisen virtuaalityöpöydän, jolloin niitä voi lisätä tai poistaa tai niiden välillä vaihtaa. Se tarjoaa myös KRunner-pohjaisen hakurivin, jolla suodattaa avoimia ikkunoita.<nl/><nl/>Yleiskuvaan pääsee <shortcut>Meta+W</shortcut>-pikanäppäimellä.

[ctx: @info:window]
en: Get Hot New Stuff
fi: Hae verkosta

[ctx: @info:usagetip]
en: Throughout Plasma, System Settings, and KDE apps, you'll find buttons marked "Get New [thing]…". Clicking on them will show you 3rd-party content to extend the system, made by other people like you! In this way, it is often possible to add functionality you want without having to ask KDE developers to implement it themselves.<nl/><nl/>Note that content acquired this way has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
fi: Kaikkialla Plasmassa, järjestelmäasetuksissa ja KDE-sovelluksissa voi nähdä painikkeen ”Hanki uusia [jotakin]…”. Sitä napsauttamalla pääsee tavallisten ihmisten tuottamaan kolmannen osapuolen sisältöön, jolla laajentaa järjestelmää! Näin toiminnallisuutta voi usein lisätä pyytämättä sitä erikseen KDE-kehittäjiltä.<nl/><nl/>Huomaa, että näin hankitun sisällön toiminnallisuutta tai vakautta ei jakelusi ole tarkistanut.

[ctx: @action:button]
en: See All Available 3rd-Party Content
fi: Näytä saatavilla oleva kolmannen osapuolen sisältö

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
fi: Oletuksena yksinkertainen

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you'd expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Should you feel the need to, you'll find what you need in the <application>System Settings</application> app.
fi: Plasma on suunniteltu olemaan yksinkertainen ja käyttökelpoinen heti asennettuna. Löydät kaiken mitä odotat, eikä asetuksia yleensä tarvitse muuttaa, ennen kuin olet jo tuttu järjestelmän kanssa.<nl/><nl/>Mutta kun haluat, kaikki tarvitsemasi löytyy <application>järjestelmäasetuksista</application>.

[ctx: @action:button]
en: Launch System Settings now
fi: Käynnistä nyt järjestelmäasetukset

[ctx: @title the name of the 'System Settings' app]
en: System Settings
fi: Järjestelmäasetukset

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma!
fi: Tervetuloa KDE Plasmaan!

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. The Plasma desktop environment is simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
fi: Plasma on vapaa avoimen lähdekoodin ympäristö, jota tekevät vapaaehtoiset ympäri maailmaa. Oletuksena se tarjoaa yksinkertaisen, mutkattoman käyttökokemuksen, mutta konepellin alla riittää tehoa ihan kaikkeen. Toivomme että pidät siitä!

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
fi: Lue lisää KDE-yhteisöstä

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
fi: KDE:n Konqi-maskotti toivottaa sinut tervetulleeksi KDE-yhteisöön!

[ctx: @info:usagetip]
en: A welcome app for KDE Plasma
fi: Tervetulosovellus KDE Plasmaan

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma
fi: Tervetuloa KDE Plasmaan

[ctx: @info copyright string]
en: (c) 2021
fi: © 2021

[ctx: @info:credit]
en: Author
fi: Tekijä

en: Version number of the Plasma release to display release notes for, e.g. 5.25
fi: Plasma-julkaisun versionumero julkaisutietojen näyttämiseksi, esim. 5.25
