plasma-welcome - en to nn translation catalogue (66 entries)

[ctx: @action:button]
en: &Skip
nn: &Hopp over

[ctx: @action:button]
en: &Back
nn: &Tilbake

[ctx: @info]
en: Page %1 of %2 | Page %1 of %2
nn[0]: Side %1 av %2
nn[1]: Side %1 av %2

[ctx: @action:button]
en: &Finish
nn: &Fullfør

[ctx: @action:button]
en: &Next
nn: &Neste

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information With KDE
nn: Del anonym bruksinformasjon med KDE

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
nn: Utviklarane våre brukar den anonyme informasjonen til å forbetra KDE-programma. Du kan sjølv velja kor mykje du vil dela, anten direkte her eller i system­oppsettet seinare.

[ctx: @title: window]
en: Connect Your Online Accounts
nn: Kopla til nettkontoar

[ctx: @info:usagetip]
en: This will let you access their content in KDE apps. You can set it up in System Settings, and here too.
nn: Du får tilgang til kontoane i ulike KDE-program. Du kan setja opp kontoane direkte her eller i system­oppsettet seinare.

[ctx: @title:window]
en: Get Involved
nn: Vert med

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE is not a big company; it's an international volunteer community, and its software is made by people like you donating their time and passion. You too can help make things better, whether it's through translation, visual design, and promotion, or programming and bug triaging.<nl/><nl/>By contributing to KDE, you can become part of something special, meet new friends, learn new skills, and make a difference to millions while working with people from around the globe to deliver a stunning free software computing experience.
nn: KDE er ikkje eit stort selskap; det er eit internasjonalt fellesskap av frivillige. Programma er laga av folk som deg, som bidrar med tid og lidenskap. Du òg kan hjelpa til, anten med omsetjing, grafisk design, marknads­føring, programmering eller rydding i feilrapportar.<nl/><nl/>Ved å bidra til KDE kan du verta ein del av noko stort, møta nye vennar, læra nye ferdigheiter og utgjera ein forskjell for millionar andre. Saman med folk frå heile verda vil du vera med på å gjera det kjekt å bruka fri programvare!

[ctx: @action:button]
en: Start Contributing!
nn: Vert med no!

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
nn: Gå til %1

[ctx: @title:window]
en: Manage Software
nn: Finn og installer programvare

[ctx: @info:usagetip]
en: The <application>Discover</application> app helps you find and install applications, games, and tools. You can search or browse by category, look at screenshots, and read reviews to help you find the perfect app.
nn: Programmet <application>Discover</application> hjelper deg å finna og installera program, spel og verktøy. For å finna fram til programvara du treng, kan du søkja, bla gjennom program­kategoriar, sjå bilete av programma og lesa omtalar frå andre brukarar.

[ctx: @action:button]
en: Launch Discover now
nn: Start Discover no

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
nn: Vis %1 i Discover

[ctx: @title:window]
en: Support Your Freedom
nn: Støtt fridomen din

[ctx: @info:usagetip]
en: Miraculously, KDE operates on a shoestring budget, relying largely on donations of labor and resources. You can help change that!<nl/><nl/>Financial donations help KDE pay for development sprints, hardware and server resources, and expanded employment. Donations are tax-deductible in Germany.
nn: KDE har eit trongt budsjett og er avhengig av pengegåver og frivillig arbeid. Her kan du bidra!<nl/><nl/>Pengegåver finansierer såkalla utviklings­sprint, teknisk infrastruktur og kjøp av tenester frå eksterne utviklarar.

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
nn: Gje pengegåve

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
nn: Få tilgang til Internett

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
nn: Du kan kopla til Internett og handsama nettverks­tilkoplingar via <interface>Nettverk</interface>-appen. Du finn han under <interface>Nettverk</interface>-ikonet i <interface>systemtrauet</interface>, som vanlegvis ligg nede til høgre på skjermen.

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to version %1
nn: Plasma er oppdatert til versjon %1

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
nn: KDE-bidragsytarane har dei siste fire månadane arbeida hardt med denne utgåva. Me håpar du vil få like mykje glede av å bruka Plasma som me har hatt av å utvikla systemet.

[ctx: @action:button]
en: Find out what's new in Plasma %1
nn: Sjå kva som er nytt i Plasma %1

[ctx: @action:button]
en: Help work on the next release
nn: Hjelp oss å laga neste utgåve

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
nn: Kraftig når det trengst

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity! Here is just a smattering of the things it can do for you:
nn: Plasma har svært mykje funksjonalitet – laga for å gjera deg super­effektiv! Her er nokre eksempel på kva som finst:

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
nn: Datakvelv

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
nn: Lagra sensitive filer på ein trygg måte

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
nn: Aktivitetar

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
nn: Skil mellom fritid, skule og arbeid

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
nn: Kopla telefonen din saman med datamaskina

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
nn: Søk etter alt mogleg

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
nn: Oversikt

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
nn: Oversikt over opne program/vindauge

[ctx: @title:row]
en: Get Hot New Stuff
nn: Hent kule, nye ting

[ctx: @info Caption for Get Hot New Stuff button]
en: Extend the system with add-ons
nn: Utvid systemet med tilleggs­funksjonalitet

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
nn: Les meir om kva som finst i Plasma

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
nn: Datakvelv

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.<nl/><nl/>To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
nn: Med Plasma kan du laga krypterte mapper, som vert kalla <interface>datakvelv</interface>. I desse kvelva kan du trygt leggja passord, filer, bilete, dokument og anna du verna frå nysgjerrige blikk. Kvelva kan òg liggja i mapper du som alt synkroniserer til skylagring, slik at du får ekstra tryggleik for skyinnhaldet.<nl/><nl/>Kom i gang ved å trykkja på nedpila i <interface>systemkorga</interface> (for å visa gøymde element), og vel så ikonet <interface>Datakvelv</interface>.

[ctx: @action:button]
en: See More Features
nn: Sjå meir funksjonalitet

[ctx: @info:window]
en: Activities
nn: Aktivitetar

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for "Home", "School", "Work", and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, "Favorite" apps, and desktop widgets.<nl/><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "Activities". On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Tab</shortcut> keyboard shortcut.
nn: Du kan bruka «aktivitetar» til å skilja mellom ulike prosjekt eller arbeidsflytar, slik at du kan fokusera på éin ting om gongen. Du kan for eksempel ha eigne aktivitetar for «fritid», «skule» og «arbeid». Alle aktivitetane har tilgang til alle filene dine, men har sitt eige sett med opne appar og vindauge, oversikt over nyleg brukte dokument, favoritt­program og skjermelement.<nl/><nl/>Kom i gang ved å opna <interface>system­oppsettet</interface> og søkja etter «aktivitetar». Der kan du leggja til nye aktivitetar. Du kan så byta mellom dei med snøggtasten <shortcut>Meta + T</shortcut>.

[ctx: @action:button]
en: Open Activities Page in System Settings
nn: Opna aktivitetssida i systemoppsettet

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it's been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "KDE Connect". On that page, you can pair your phone.
nn: Med KDE Connect kan du kopla telefonen din saman med datamaskina for å<nl/><list><item>sjå varslingar frå telefonen på maskina</item><item>svara på tekstmeldingar via maskina</item><item>synkronisera utklipps­tavlene mellom telefonen og maskina</item><item>spel av ein varslingslyd på telefonen frå maskina (når du har forlagt telefonen)</item><item>kopiera bilete, videoar og andre filer frå telefonen til maskina (eller andre vegen)</item><item>… og mykje meir!</item></list><nl/>Kom i gang ved å opna <interface>system­oppsettet</interface> og søkja etter «KDE Connect». Der kan du setja opp saman­koplinga mellom telefonen og datamaskina.

[ctx: @action:button]
en: Open KDE Connect Page in System Settings
nn: Opna KDE Connect-sida i systemoppsettet

[ctx: @info:usagetip translators: if needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language]
en: KRunner is Plasma's exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more. Try typing any of the following into one of those search fields:<nl/><list><item>"time Shanghai"</item><item>"27/3"</item><item>"200 EUR in USD"</item><item>"25 miles in km"</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
nn: KRunner er det svært kraftige og fleksible søkje­systemet i Plasma. Det står bak søkje­funksjonen i programstart-menyen og Oversikt-biletet. Du kan starta eit frittståande søkjefelt via snøggtasten <shortcut>Alt + Mellomrom</shortcut>.<nl/><nl/>Med KRunner kan du finna filer og mapper, men òg for eksempel starta program, søkja på nettet, rekna pengebeløp om til ulike valutaar og gjera matematiske utrekningar. Prøv å skriva noko av følgjande i søkjefeltet:<nl/><list><item>«klokka Shanghai»</item><item>«27/3»</item><item>«200 EUR i NOK»</item><item>«25 miles i km»</item><item>… og mykje meir!</item></list><nl/>Du kan lesa meir om kva som er mogleg ved å opna KRunner-feltet med snøggtasten <shortcut>Alt + Mellomrom</shortcut> og så trykkja på ikonet som viser eit spørjeteikn.

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
nn: Oversikt

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.<nl/><nl/>You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut.
nn: Oversikt er ein funksjon som viser alle opne vindauge og gjev deg enkel tilgang til dei. Du kan òg sjå, leggja til og veksla mellom ulike virtuelle skrivebord. Og så har du eit KRunner-basert søkjefelt der, som lèt deg filtrera på vindauge etter namn.<nl/><nl/>Du får tilgang til oversikts­biletet med snøggtasten <shortcut>Meta + W</shortcut>.

[ctx: @info:window]
en: Get Hot New Stuff
nn: Hent kule, nye ting

[ctx: @info:usagetip]
en: Throughout Plasma, System Settings, and KDE apps, you'll find buttons marked "Get New [thing]…". Clicking on them will show you 3rd-party content to extend the system, made by other people like you! In this way, it is often possible to add functionality you want without having to ask KDE developers to implement it themselves.<nl/><nl/>Note that content acquired this way has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
nn: I heile Plasma, i systemoppsettet og i mange KDE-program finn du knappar med namnet «Hent ny(e) [ting]». Desse tek deg til tilleggs­innhald utvikla av andre – folk som deg! Du kan dermed leggja til ny funksjonalitet utan å måtta be KDE-utviklarane utvikla det først.<nl/><nl/>Merk at slikt innhald som er utvikla av andre, ikkje er kvalitetssikra av KDE eller leverandøren din, og det er ikkje garantert å verka skikkeleg eller stabilt.

[ctx: @action:button]
en: See All Available 3rd-Party Content
nn: Vis alt tilleggsinnhald utvikla av andre

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
nn: Enkelt som standard

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you'd expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Should you feel the need to, you'll find what you need in the <application>System Settings</application> app.
nn: Plasma er laga for å vera enkelt og kjapt å komma i gang med. Alt ligg der du vil venta det, og du treng ikkje tilpassa noko for å kunna arbeida effektivt.<nl/><nl/>Viss du likevel vil endra på noko, finn du alle innstillingane i <application>systemoppsett</application>-programmet.

[ctx: @action:button]
en: Launch System Settings now
nn: Start systemoppsettet no

[ctx: @title the name of the 'System Settings' app]
en: System Settings
nn: Systemoppsett

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma!
nn: Velkommen til KDE Plasma!

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. The Plasma desktop environment is simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
nn: Plasma er eit skrivebords­miljø utvikla som fri programvare av KDE, eit internasjonalt fellesskap av frivillige. Det er laga for å vera enkelt og lett å bruka som standard, men kraftig når det trengst, slik at du kan arbeida effektivt. Me håpar du vil lika det!

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
nn: Lær meir om KDE-fellesskapet

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
nn: KDE-maskoten Konqi ønskjer deg velkommen til KDE-fellesskapet!

[ctx: @info:usagetip]
en: A welcome app for KDE Plasma
nn: Velkomstsenter for KDE Plasma

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma
nn: Velkommen til KDE Plasma

[ctx: @info copyright string]
en: (c) 2021
nn: © 2021

[ctx: @info:credit]
en: Author
nn: Opphavsperson

en: Version number of the Plasma release to display release notes for, e.g. 5.25
nn: Versjonen som versjons­merknadar skal visast for (for eksempel 5.25).
