plasma-welcome - en to pl translation catalogue (147 entries)

[ctx: @info:usagetip]
en: Friendly onboarding wizard for Plasma
pl: Przyjazne przyjęcie na pokładzie Plazmy

[ctx: @title]
en: Welcome Center
pl: Powitalnia

[ctx: @info copyright string]
en: © 2021–2024, KDE Community
pl: © 2021–2024, Społeczność KDE

[ctx: @info:credit]
en: Author
pl: Autor

en: Display release notes for the current Plasma release.
pl: Wyświetl uwagi do wydania dla bieżącego wydania Plazmy.

en: Display the live page intended for distro live environments.
pl: Wyświetl stronę na żywo przeznaczoną dla środowisk na żywo.

en: Specify comma-delimited list of page(s) (by internal name) to be displayed.
pl: Określ strony do wyświetlenia, wypisując ich nazwy wewnętrzne i oddzielając je przecinkami.

[ctx: %1 is the filesystem path to a settings module]
en: Unknown module %1 requested
pl: Zażądano nieznanego modułu %1

[ctx: @info:progress]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
pl: Nie można znaleźć polecenia <command>%1</command>.

[ctx: @info:progress]
en: No error message provided
pl: Nie podano opisu błędu

[ctx: @info:progress %1 is the command being run, and %2 is the human-readable error text returned by the command]
en: The command <command>%1</command> failed: %2
pl: Nie udało się wykonać polecenia <command>%1</command>: %2

[ctx: @action:button]
en: Launch %1 now
pl: Uruchom %1 teraz

en: This settings module could not be loaded
pl: Nie można wczytać tego modułu ustawień

[ctx: @info:usagetip]
en: If you find Plasma to be useful, consider getting involved or donating. KDE is an international volunteer community, not a big company; your contributions make a real difference!
pl: Jeśli uważasz, że Plazma jest użyteczna, rozważ dołączenie do społeczności KDE lub wpłatę pieniężna. KDE to międzynarodowa społeczność wolontariuszy, a nie jakaś duża korporacja; twoja pomoc ma znaczenie!

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
pl: Wpłać darowiznę

[ctx: @action:button]
en: Get involved
pl: Dołącz do społeczności

[ctx: @action:button]
en: &Skip
pl: &Pomiń

[ctx: @action:button]
en: &Back
pl: &Wstecz

[ctx: @action:button]
en: &Finish
pl: &Zakończ

[ctx: @action:button]
en: &Next
pl: &Naprzód

[ctx: @option:check]
en: Show after Plasma is updated
pl: Pokaż po uaktualnieniu Plazmy

[ctx: @title:window Title of the Plasma activities sidebar]
en: Activities
pl: Aktywności

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Home
pl: Dom

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: School
pl: Szkoła

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Work
pl: Praca

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Currently being used
pl: Obecnie używane

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Used 3 hours ago
pl: Używane przed 3 godzinami

[ctx: @action:button Button in the Plasma activities sidebar]
en: Create activity…
pl: Utwórz aktywność...

en: Search…
pl: Poszukaj…

[ctx: @title The default name of a Plasma desktop as seen in the overview]
en: Desktop 1
pl: Pulpit 1

[ctx: @info:placeholder Shown when there is insufficient width]
en: Expand the window
pl: Rozpręż okno

[ctx: @info:window]
en: Error loading page
pl: Błąd wczytywania strony

[ctx: @action:button]
en: Report Bug…
pl: Zgłoś błąd…

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
pl: Skopiuj szczegóły

[ctx: @info:usagetip]
en: This page could not be loaded
pl: Nie można wczytać tej strony

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by your distribution could not be loaded
pl: Nie można wczytać strony dostarczonej przez twoją dystrybucję

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by Welcome Center could not be loaded
pl: Nie można wczytać strony Powitalni

[ctx: @title:window]
en: Find Great Apps
pl: Odkryj świetne aplikacje

[ctx: @info:usagetip %1 is 'Discover', the name of KDE's software center app, and %2 is the distro name.]
en: There’s no need to search the web to download app installers or use a command-line package manager; KDE’s app store <application>%1</application> does it all for you!<nl/><nl/>Click on any of the icons below to give it a try!
pl: Nie ma potrzeby pobierania instalatorów aplikacji z sieci, czy używania programów do zarządzania pakietami z wiersza poleceń; Sklep z aplikacjami od KDE <application>%1</application> zrobi to wszystko za ciebie!<nl/><nl/>Naciśnij na dowolnej ikonie poniżej, aby spróbować!

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
pl: Pokaż %1 w Discover

[ctx: @title:window]
en: Enjoy It!
pl: Miłej zabawy!

[ctx: @info:usagetip]
en: We hope you love Plasma as much as we loved making it for you! Now it’s time to jump right in. Explore its features, install your favorite apps and games, and get busy doing what makes you you!
pl: Mamy nadzieję, że Plazma spodoba ci się tak bardzo, jak nam podobało się jej tworzenie! W końcu nadszedł czas, żeby jej użyć. Badaj jej możliwości, wgrywaj swoje ulubione aplikacje i gry, a także zajmuj się tym co czyni ciebie tobą!

[ctx: @label:URL]
en: Learn more about the KDE community
pl: Dowiedz się więcej o społeczności KDE

[ctx: @label:URL]
en: Get help at KDE’s discussion forums
pl: Uzyskaj pomoc na forach KDE

[ctx: @action:button]
en: Supporting Members
pl: Wspierający członkowie

[ctx: @title:window]
en: Supporting Members
pl: Wspierający członkowie

[ctx: @info:usagetip]
en: We thank the following supporting members for their recurring donation to KDE:
pl: Dziękujemy następującym osobom za ciągłe wpłaty na KDE:

[ctx: @action:button %1 is the selected sort order, e.g. Random]
en: Sort: %1
pl: Uszereguj wg: %1

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Random
pl: Losowo

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Last Name
pl: Nazwisko

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: First Name
pl: Imię

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list, referring to the date a user has first made a donation]
en: Contribution Date
pl: Pierwszy wkład

[ctx: @action:inmenu An option to sort a list in reverse order]
en: Reverse
pl: Odwróć

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information
pl: Udostępniaj Anonimowe Dane Użytkowania

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
pl: Nasi programiści użyją tych anonimowych danych do pracy nad poprawą oprogramowania KDE. W Ustawieniach Systemowych możesz wybrać zakres, w jakim te dane będą udostępniane.

[ctx: @title:window %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to %1!
pl: Witaj w %1!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Pressing the icon below will begin installing %1. Alternatively, you can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
pl: Naciśnięcie poniższej ikony rozpocznie wgrywanie %1. Możesz też zamknąć to okno, aby zapoznać się ze środowiskiem na żywo lub kontynuować tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Plazmie KDE.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: You can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
pl: Możesz zamknąć to okno, aby zapoznać się ze środowiskiem na żywo lub kontynuować tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Plazmie KDE.

[ctx: @action:button]
en: Visit home page
pl: Odwiedź stronę domową

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
pl: Dostęp do internetu

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
pl: Możesz podłączyć się do internetu i zarządzać swoimi połączeniami sieciowymi przy użyciu <interface>Apletu sieciowego</interface>. Aby go otworzyć, naciśnij na ikonę <interface>Sieci</interface> na swojej <interface>Tacce systemowej</interface>, która znajduje się w dolnym prawym narożniku ekranu.

[ctx: @info:placeholder]
en: Networking support for Plasma is not currently installed
pl: Obsługa sieci dla Plazmy nie jest obecnie wgrana.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: To manage network connections, Plasma requires <icode>plasma-nm</icode> to be installed. Please report this omission to %1.
pl: Aby zarządzać połączeniami sieciowymi, Plazma potrzebuje wgrania <icode>plasma-nm</icode>. Zalecamy zgłoszenie tego niedopatrzenia na %1.

[ctx: @info:placeholder Shown when connected to the internet]
en: You’re connected
pl: Jesteś połączony

[ctx: @info:usagetip Shown when connected to the internet]
en: All good to go!
pl: Wszystko gotowe!

[ctx: @info]
en: This page is being shown regardless of network connectivity because you are using a development version. To manually preview the different states of the page, you can use the button.
pl: Ta strona jest pokazywana niezależnie od połączenia z siecią, bo używasz wydania rozwojowego. Aby ręcznie podejrzeć różne stany strony, użyj tego przycisku.

[ctx: @action:button]
en: Change state
pl: Zmień stan

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to %1
pl: Uaktualniono Plazmę do %1

[ctx: @info:usagetip]
en: Thank you for testing this beta release of Plasma — your feedback is fundamental to helping us improve it! Please report any and all bugs you find so that we can fix them.
pl: Dziękujemy za testowanie tego wydania beta Plazmy — twoja informacja zwrotna jest kluczowa, abyśmy mogli ją ulepszać! Prosimy o zgłaszanie wszystkich błędów, które znajdziesz, abyśmy mogli jest naprawić.

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
pl: Twórcy KDE spędzili ostatnie cztery miesiące ciężko pracując nad tym wydaniem. Mamy nadzieję, że polubisz Plazmę tak bardzo jak nam sprawiało radość jej tworzenie!

[ctx: @label:URL]
en: Report a bug
pl: Zgłoś błąd

[ctx: @info]
en: Download an embedded preview of the release announcement?
pl: Czy pobrać osadzony podgląd ogłoszeń o wydaniu?

[ctx: @info]
en: The preview has not been automatically downloaded because you are using a metered network connection.
pl: Nie pobrano podglądu, bo używasz sieci taryfowej.

[ctx: @info, %1 is an error code]
en: The preview could not be downloaded — a network error occurred (%1).
pl: Nie można było pobrać podglądu – nastąpił błąd sieciowy (%1).

[ctx: @info]
en: The preview could not be loaded — a parse error occurred.
pl: Nie można pobrać podglądu – nastąpił błąd przetwarzania.

[ctx: @action:button]
en: Download Preview
pl: Pobierz podgląd

[ctx: @action:button]
en: Download Anyway
pl: Pobierz mimo tego

[ctx: @action:button]
en: Retry
pl: Ponów

[ctx: @action:button]
en: Open in Browser…
pl: Otwórz w przeglądarce…

[ctx: @option:check]
en: Load preview automatically
pl: Sam wczytaj podgląd

[ctx: @info:tooltip]
en: The preview will be loaded automatically when this page is shown for future Plasma updates, except when using a metered network connection.
pl: Podgląd będzie wczytywany samoczynnie po pokazaniu tej strony dla przyszłych uaktualnień Plazmy, poza przypadkiem używania sieci taryfowej.

[ctx: @info]
en: <b>Click to read the announcement</b>
pl: <b>Naciśnij, aby przeczytać ogłoszenie</b>

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
pl: Rozbudowana, gdy tego potrzebujesz

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity!<nl/><nl/>Click the cards below to see just a smattering of what it can do for you:
pl: Plazma to bardzo rozbudowane środowisko, stworzone do zwiększenia twojej wydajności!<nl/><nl/>Naciskaj karty poniżej, aby w skrócie dowiedzieć się co może dla ciebie zrobić:

[ctx: @title:row]
en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

[ctx: @info Caption for Get Keyboard Shortcuts button]
en: Activate features from the keyboard
pl: Włączaj rzeczy z klawiatury

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
pl: Przegląd

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
pl: Ośrodek sterowania twoim systemem

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
pl: Poszukaj czegokolwiek

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
pl: Połącz swój telefon ze swoim komputerem

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
pl: Aktywności

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
pl: Oddziel zadania związane z pracą, szkołą i domem

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
pl: Sejfy

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
pl: Przechowuj dane poufne w bezpieczny sposób

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
pl: Dowiedz się więcej o możliwościach Plazmy

[ctx: @info:window]
en: Activities
pl: Aktywności

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for “Home”, “School”, “Work”, and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, “Favorite” apps, and desktop widgets.
pl: Aktywności można użyć do oddzielenia wysokopoziomowych projektów jako obiegów pracy tak, aby można się było skupić na jednym na raz. Możesz mieć aktywność dla "Domu", "Szkoły", "Pracy" i tak dalej. Każda aktywność ma dostęp do wszystkich twoich plików, lecz ma swój własny zestaw otwartych aplikacji, okien, ostatnich dokumentów, "ulubionych" aplikacji oraz rzeczy do obsługi na pulpicie.

[ctx: @action:button]
en: Open Settings…
pl: Otwórz ustawienia…

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for “Activities”. On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Q</shortcut> keyboard shortcut.
pl: Aby rozpocząć, otwórz <interface>Ustawienia Systemowe</interface> i poszukaj "Aktywności". Na tej właśnie stronie znajdują się Aktywności. Możesz przełączać pomiędzy nimi przy użyciu skrótu klawiszowego <shortcut>Meta+Q</shortcut>.

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it’s been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list>
pl: KDE Connect umożliwia współpracę twojego telefonu z twoim komputerem na różne sposoby:<nl/><list><item>Zobacz powiadomienia ze swojego telefonu na swoim komputerze</item><item>Odpowiadaj na wiadomości ze swojego telefonu na swoim komputerze</item><item>Zsynchronizuj zawartość twojego schowka pomiędzy swoim komputerem i telefonem</item><item>Daj głos na telefonie, gdy go zgubisz</item><item>Kopiuj zdjęcia, filmy i inne pliki ze swojego telefonu na swój komputer i na odwrót</item><item>…I dużo więcej!</item></list>

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the <interface>%1</interface> button. You can pair your phone there.
pl: Aby zacząć, naciśnij przycisk <interface>%1</interface>. Na następnej stronie będzie można sparować telefon.

[ctx: @action:button]
en: Open %1
pl: Otwórz %1

[ctx: @info]
en: KDE Connect is not installed.
pl: KDE Connect nie jest wgrane.

[ctx: @action:button Install KDE Connect]
en: Install KDE Connect…
pl: Wgraj KDE Connect…

[ctx: @info:usagetip]
en: KRunner is Plasma’s exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more.
pl: KRunner to wyjątkowo rozbudowane i wszechstronne narzędzie do wyszukiwania w Plazmie. Napędza wyszukiwanie w menu uruchamiacza aplikacji, a także ekran przeglądu. Można go także otworzyć jako wolnostojący pasek wyszukiwania po naciśnięciu skrótu klawiszowego <shortcut>Alt+Spacja</shortcut>.<nl/><nl/>Poza wyszukiwaniem twoich plików i katalogów, KRunner może uruchamiać aplikacje, szukać w sieci, przeliczać waluty, obliczać równania matematyczne i więcej.

[ctx: @info:usagetip]
en: To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
pl: Aby dowiedzieć się więcej, otwórz pasek wyszukiwania KRunnera, naciskając <shortcut>Alt+Spacja</shortcut>, a następnie na ikonie znaku zapytania.

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language.]
en: time Shanghai
pl: czas Shanghai

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the currency conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 200 EUR in USD
pl: 200 EUR na USD

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 25 miles in km
pl: 25 mil w km

[ctx: @info:usagetip An addendum to example KRunner queries, intentionally using '...' as these are the characters a person would type for ellipses]
en: ...and much more!
pl: …i wiele więcej!

[ctx: @info:window]
en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
pl: Ustawienia skrótów…

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>On a Mac keyboard, this is the “Command” key:
pl: W Plazmie prawie wszystko można zrobić przy użyciu klawiatury, zazwyczaj używając skrótów z klawiszem <shortcut>Meta</shortcut>.<nl/><nl/>Na klawiaturach Maca jest to klawisz “Command”:

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>This key is usually located between the left <shortcut>Ctrl</shortcut> and <shortcut>Alt</shortcut> keys, and contains either a symbol of some kind, or the word “Super”:
pl: W Plazmie prawie wszystko można zrobić przy użyciu klawiatury, zazwyczaj używając skrótów z klawiszem <shortcut>Meta</shortcut>.<nl/><nl/>Klawisz ten zazwyczaj znajduje się pomiędzy klawiszami lewego <shortcut>Ctrl</shortcut> i <shortcut>Alt</shortcut> i zawiera logo Windowsa albo nazywa się “Super:”:

[ctx: This is a terrible dad joke about the meta key on the keyboard being able to have many symbols. Translate it into one of similar groanworthiness if this is possible; if not, translate it as an empty string.]
en: I never meta key I didn't like
pl: Klawisz Meta to inaczej klawisz z logiem Windowsa

[ctx: @info:usagetip]
en: What can you do with the <shortcut>Meta</shortcut> key? Here are a few examples:<list><item>Press it: Open the Application Launcher widget</item><item>Press <shortcut>Meta+[arrow keys]</shortcut>: Tile window to screen edges or corners</item><item>Press <shortcut>Meta+[number keys]</shortcut>: Launch pinned Task Manager apps</item><item>Press <shortcut>Meta+R</shortcut>: Start a screen recording</item><item>Press <shortcut>Meta+L</shortcut>: Lock the screen</item><item>Press <shortcut>Meta+Shift+S</shortcut>: Toggle screen reader on/off</item><item>Press <shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: Move keyboard focus to panel</item><item>Press <shortcut>Meta+Esc</shortcut>: Launch System Monitor app</item><item>Press <shortcut>Meta+.</shortcut>: Launch Emoji Selector app</item><item>Press <shortcut>Meta+D</shortcut>: Show the desktop</item></list>
pl: Co możesz zrobić z klawiszem <shortcut>Meta</shortcut>? Oto kilka przykładów:<list><item>Naciśnij go: Otwórz Uruchamiacza Aplikacji</item><item>Naciśnij <shortcut>Meta+[arrow keys]</shortcut>: Stwórz kafelek z okna na krawędzi lub narożniku ekranu</item><item>Naciśnij <shortcut>Meta+[number keys]</shortcut>: Uruchom aplikacje przypięte na pasku zadań</item><item>Naciśnij <shortcut>Meta+R</shortcut>: Rozpocznij nagrywanie ekranu</item><item>Naciśnij <shortcut>Meta+L</shortcut>: Zablokuj ekran</item><item>Naciśnij <shortcut>Meta+Shift+S</shortcut>: Włącz lub wyłącz czytnik ekranowy</item><item>Naciśnij <shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: Przełącz klawiaturę na pasek</item><item>Naciśnij <shortcut>Meta+Esc</shortcut>: Pokaż aplikację do monitorowania systemu</item><item>Naciśnij <shortcut>Meta+.</shortcut>: Pokaż aplikację do wyboru Emoji</item><item>Naciśnij <shortcut>Meta+D</shortcut>: Pokaż pulpit</item></list>

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
pl: Przegląd

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.
pl: Przegląd jest nakładą na cały ekran, pokazującą twoje wszystkie otwarte okna, umożliwiając łatwy dostęp do nich. Pokazuje także twoje bieżące Pulpity Wirtualne, umożliwiając dodanie, usunięcie i przełączenie pomiędzy nimi. Poza tym, zapewnia pole wyszukiwania obsługiwane przez KRunner, które jest w stanie filtrować okna.

[ctx: @info:usagetip]
en: You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut, or by moving your mouse into the top-left corner of the screen. You can also press <shortcut>Meta+G</shortcut> for Grid View, which shows Virtual Desktops in a grid.
pl: Do Przeglądu można uzyskać dostęp poprzez skrót klawiszowy <shortcut>Meta+W</shortcut> lub przesuwając wskaźnik myszy w górny lewy narożnik ekranu. Aby uzyskać widok siatki, naciśnij <shortcut>Meta+G</shortcut>, a pulpity wirtuale zostaną pokazane na siatce.

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
pl: Sejfy Plazmy

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.
pl: Sejfy Plazmy umożliwiają tworzenie zaszyfrowanych katalogów zwanych <interface>Sejfami</interface>. W każdym sejfie, możesz bezpiecznie przechować swoje pliki, zdjęcia i dokumenty, w bezpieczny sposób. Sejfy mogą przebywać wewnątrz katalogów, które są synchronizowane z chmurą, zwiększając prywatność takich treści.

[ctx: @title:window Title of the Plasma Vaults popup]
en: Vaults
pl: Sejfy

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: Important Documents
pl: Ważne dokumenty

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: My Photos
pl: Moje zdjęcia

en: Unlock and Open
pl: Odblokuj i otwórz

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
pl: Aby zacząć, naciśnij na strzałce na <interface>Tacce systemowej</interface>, aby pokazać ukryte rzeczy, a następnie na ikonie <interface>Sejfów</interface>.

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
pl: Domyślnie prosta

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you would expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Below is a visual representation of a typical Plasma Desktop; move the pointer over or click on something to learn about it!
pl: Plazma jest stworzona z myślą o tym, aby być prostą i używalną zaraz po jej wgraniu. Rzeczy w niej znajdują się tam, gdzie się ich oczekuje i zazwyczaj nie trzeba niczego ustawiać do wygodnej i wydajnej pracy.<nl/><nl/>Poniżej przedstawiamy zwyczajowy Pulpit Plazmy; najedź na niego wskaźnikiem myszy lub naciśnij na dowolnej rzeczy, aby dowiedzieć się o niej więcej!

[ctx: @info]
en: This is the “Desktop”. It shows files and folders that are contained in your <filename>Desktop</filename> folder, and can hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Desktop and Wallpaper…</interface> to configure the appearance of the desktop. You can also choose <interface>Enter Edit Mode</interface> to add, remove or modify widgets.
pl: To jest "Pulpit". Pokazuje pliki i katalogi znajdujące się w twoim katalogu o nazwie <filename>Pulpit</filename>, a także może zawierać rzeczy do obsługi systemu. Naciśnij na nim prawym przyciskiem myszy i z menu wybierz <interface>Ustawienia pulpitu i tapety…</interface>, aby dostosować jego wygląd. Możesz także wybrać <interface>Wejdź do trybu dostosowywania</interface> aby dodać, usunąć lub zmienić rzeczy znajdujące się na nim.

[ctx: @info]
en: This is a “Panel” — a container to hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Show Panel Configuration</interface> to change how it behaves, which screen edge it lives on, and to add, remove or modify widgets.
pl: To jest “Panel”—pojemnik do przechowywania rzeczy do obsługi. Naciśnij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz <interface>Pokaż ustawienia paska</interface>, aby zmienić jego zachowanie, na jakiej krawędzi ekranu przebywa, a także aby dodać, usunąć lub zmienić rzeczy w nim się znajdujące.

[ctx: @info]
en: This is the “Application Launcher” widget, a multipurpose launcher. Here you can launch apps, shut down or restart the system, access recent files, and more. Click on it to get started!
pl: To jest "Uruchamiacz Programów" o wielu przeznaczeniach. Dzięki niemu możesz uruchomić aplikację, zamknąć lub ponownie uruchomić system, uzyskać dostęp do ostatnio otwieranych plików, itp. Naciśnij na niego, aby zacząć z niego korzystać.

[ctx: @info]
en: This is the “Task Manager” widget, where you can switch between open apps and also launch new ones. Drag app icons to re-arrange them.
pl: To jest "Zarządzanie zadaniami", gdzie możesz przełączać pomiędzy otwartymi aplikacjami, a także uruchamiać nowe. Aby zmienić ułożenie ikon aplikacji, wystarczy, że je przeciągniesz.

[ctx: @info]
en: This is the “System Tray” widget, which lets you control system functions like changing the volume and connecting to networks. Items will become visible here only when relevant. To see all available items, click the ⌃ arrow next to the clock.
pl: To jest "Tacka systemowa", która umożliwia sterowanie częściami systemu takimi jak głośność, a także łączenie się do sieci. Rzeczy będą się tutaj pojawiać wtedy, gdy będą potrzebne. Aby zobaczyć wszystkie dostępne rzeczy, naciśnij na strzałce⌃obok zegara.

[ctx: @info]
en: This is the “Digital Clock” widget. Click on it to show a calendar. It can be also configured to show other timezones and events from your digital calendars.
pl: To jest "Zegar cyfrowy". Naciśnij na niego, aby pokazać kalendarz. Można go także ustawić do tego, aby pokazywał inne strefy czasowe i wydarzenia z twojego kalendarza cyfrowego.

[ctx: @info]
en: This is the “Peek at Desktop” widget. Click on it to temporarily hide all open windows so you can access the desktop. Click on it again to bring them back.
pl: To jest "Podgląd pulpitu". Naciśnij na niego, aby tymczasowo ukryć wszystkie otwarte okna tak, aby zyskać dostęp do pulpitu. Naciśnij na niego ponownie, aby przywrócić ukryte okna.

[ctx: @title]
en: Welcome
pl: Witaj

[ctx: @info:usagetip %1 is custom text supplied by the distro]
en: %1<nl/><nl/>This operating system is running Plasma, a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
pl: %1<nl/><nl/>Ten system operacyjny uruchomił Plazmę, środowisko pulpitu darmowe i o otwartym kodzie, które zostało stworzone przez wolontariuszy na całym świecie. Jest domyślnie proste dla łatwej obsługi, a także rozbudowane, gdy jest to potrzebne. Mamy nadzieję, że ci się spodoba!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to the %1 operating system running KDE Plasma!<nl/><nl/>Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
pl: Witaj w systemie operacyjnym %1 działającym na Plazmie KDE<nl/><nl/>Plazma jest środowiskiem pulpitu darmowym i o otwartym kodzie, które zostało stworzone przez wolontariuszy na całym świecie. Jest domyślnie proste dla łatwej obsługi, a także rozbudowane, gdy jest to potrzebne. Mamy nadzieję, że ci się spodoba!

[ctx: @action:inmenu]
en: About Welcome Center
pl: O Powitalni

[ctx: @action:inmenu]
en: About KDE
pl: O KDE

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
pl: Dowiedz się więcej o społeczności KDE

[ctx: @action:button %1 is the name of the user's distro]
en: Learn more about %1
pl: Dowiedz się więcej o %1

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
pl: Maskotka KDE Konqi wita cię w społeczności KDE!

[ctx: @title]
en: Image loading failed
pl: Nie udało się wczytać obrazu

[ctx: @info:placeholder]
en: Could not load <filename>%1</filename>. Make sure it exists.
pl: Nie można wczytać <filename>%1</filename>. Upewnij się, że istnieje.

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
pl: Odwiedź %1

[ctx: @label %1 is the Plasma version]
en: %1 Dev
pl: %1 Rozwojowa
