plasma-welcome - en to pt_BR translation catalogue (65 entries)

[ctx: @action:button]
en: &Skip
pt_BR: &Ignorar

[ctx: @action:button]
en: &Back
pt_BR: &Voltar

[ctx: @info]
en: Page %1 of %2 | Page %1 of %2
pt_BR[0]: Página %1 de %2
pt_BR[1]: Página %1 de %2

[ctx: @action:button]
en: &Finish
pt_BR: &Concluir

[ctx: @action:button]
en: &Next
pt_BR: &Próximo

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information With KDE
pt_BR: Compartilhar informações de uso anônimas com o KDE

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
pt_BR: Nossos desenvolvedores usarão estes dados anônimos para melhor o software do KDE. Você pode escolher o quanto compartilhar nas Configurações do sistema ou aqui.

[ctx: @title: window]
en: Connect Your Online Accounts
pt_BR: Conectar a suas contas online

[ctx: @info:usagetip]
en: This will let you access their content in KDE apps. You can set it up in System Settings, and here too.
pt_BR: Isto permitirá a você acessar seu conteúdo nos aplicativos do KDE. Você pode configurar nas Configurações do sistema ou por aqui.

[ctx: @title:window]
en: Get Involved
pt_BR: Participe

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE is not a big company; it's an international volunteer community, and its software is made by people like you donating their time and passion. You too can help make things better, whether it's through translation, visual design, and promotion, or programming and bug triaging.<nl/><nl/>By contributing to KDE, you can become part of something special, meet new friends, learn new skills, and make a difference to millions while working with people from around the globe to deliver a stunning free software computing experience.
pt_BR: O KDE não é uma grande empresa; é uma comunidade voluntária internacional e seu software é feito por pessoas como você doando seu tempo e paixão. Você também pode ajudar a melhorar as coisas seja por meio de tradução, design visual e promoção, ou programação e triagem de erros.<nl/><nl/>Ao contribuir com o KDE, você pode se tornar parte de algo especial, conhecer novos amigos, aprender novas habilidades e fazer a diferença para milhões enquanto trabalha com pessoas de todo o mundo para oferecer uma experiência de computação de software livre impressionante.

[ctx: @action:button]
en: Start Contributing!
pt_BR: Comece a contribuir!

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
pt_BR: Visite %1

[ctx: @title:window]
en: Manage Software
pt_BR: Gerenciar software

[ctx: @info:usagetip]
en: The <application>Discover</application> app helps you find and install applications, games, and tools. You can search or browse by category, look at screenshots, and read reviews to help you find the perfect app.
pt_BR: O aplicativo <application>Discover</application> ajuda você a instalar aplicativos, jogos e ferramentas. Você pode pesquisar ou navegar por categoria, olhar para capturas de tela e ler análises para te ajudar a encontrar o aplicativo perfeito.

[ctx: @action:button]
en: Launch Discover now
pt_BR: Iniciar o Discover agora

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
pt_BR: Mostrar %1 no Discover

[ctx: @title:window]
en: Support Your Freedom
pt_BR: Suporte sua liberdade

[ctx: @info:usagetip]
en: Miraculously, KDE operates on a shoestring budget, relying largely on donations of labor and resources. You can help change that!<nl/><nl/>Financial donations help KDE pay for development sprints, hardware and server resources, and expanded employment. Donations are tax-deductible in Germany.
pt_BR: Milagrosamente, o KDE opera com um orçamento limitado, confiando largamente em doações de trabalho e recursos. Você pode ajudar a mudar isso!<nl/><nl/>Doações financeiras ajudam o KDE a pagar por sprints de desenvolvimento, hardware e recursos de servidores, além de emprego expandido. As doações são dedutíveis na Alemanha.

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
pt_BR: Faça uma doação

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
pt_BR: Acessar a internet

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
pt_BR: Você pode se conectar com a internet e gerenciar suas conexões de rede com o <interface>Miniaplicativo de rede</interface>. Para acessar, clique no ícone <interface>Redes</interface> na sua <interface>área de notificação</interface>, que está no canto direito inferior da sua tela.

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to version %1
pt_BR: O Plasma foi atualizado para a versão %1

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
pt_BR: Contribuidores do KDE gastaram os últimos quatro meses trabalhando duro nessa versão. Torcemos pra que você se sinta tão bem usando o Plasma como nós nos sentimos fazendo ele!

[ctx: @action:button]
en: Find out what's new in Plasma %1
pt_BR: Descubra o que tem de novo no Plasma %1

[ctx: @action:button]
en: Help work on the next release
pt_BR: Ajude a trabalhar na próxima versão

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
pt_BR: Poderoso quando necessário

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity! Here is just a smattering of the things it can do for you:
pt_BR: O Plasma é um ambiente extremamente rico em recursos, projetado para aumentar sua produtividade! Aqui está apenas um punhado de coisas que ele pode fazer por você:

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
pt_BR: Cofres

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
pt_BR: Armazene arquivos sensíveis com segurança

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
pt_BR: Atividades

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
pt_BR: Separa tarefas do trabalho, escola ou casa

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
pt_BR: Conecte seu telefone e seu computador

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
pt_BR: Pesquise qualquer coisa

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
pt_BR: Visão geral

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
pt_BR: Seu centro de comando do sistema

[ctx: @title:row]
en: Get Hot New Stuff
pt_BR: Baixar novidades

[ctx: @info Caption for Get Hot New Stuff button]
en: Extend the system with add-ons
pt_BR: Ampliar o sistema com complementos

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
pt_BR: Saiba mais sobre os recursos do Plasma

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
pt_BR: Cofres do Plasma

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.<nl/><nl/>To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
pt_BR: O cofre do Plasma permite que você crie pastas criptografadas, chamadas<interface>Cofres.</interface> Dentro de cada cofre, você pode armazenar com segurança suas senhas, arquivos, fotos e documentos, protegidos de olhares indiscretos. Os cofres podem ficar dentro de pastas que são sincronizadas com serviços de armazenamento em nuvem também, fornecendo privacidade extra para esse conteúdo.<nl/><nl/>Para começar, clique na seta na <interface>Área de notificação</interface> para mostrar itens ocultos e, em seguida, clique no ícone <interface>Cofres</interface>.

[ctx: @action:button]
en: See More Features
pt_BR: Veja mais recursos

[ctx: @info:window]
en: Activities
pt_BR: Atividades

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for "Home", "School", "Work", and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, "Favorite" apps, and desktop widgets.<nl/><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "Activities". On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Tab</shortcut> keyboard shortcut.
pt_BR: As atividades podem ser usadas para separar projetos ou fluxos de trabalho de alto nível para que você possa se concentrar em um de cada vez. Você pode ter uma atividade para "Casa", "Escola", "Trabalho" e assim por diante. Cada atividade tem acesso a todos os seus arquivos, mas tem seu próprio conjunto de aplicativos e janelas abertas, documentos recentes, aplicativos "Favoritos" e widgets da área de trabalho.<nl/><nl/>Para começar, abra as <interface>Configurações do sistema</interface> e procure por "Atividades". Nessa página, você pode criar mais atividades. Você pode alternar entre elas usando o atalho de teclado <shortcut>Meta+Tab</shortcut>.

[ctx: @action:button]
en: Open Activities Page in System Settings
pt_BR: Página de atividades aberta nas configurações do sistema

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it's been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "KDE Connect". On that page, you can pair your phone.
pt_BR: O KDE Connect permite que você integre seu telefone com seu computador de várias maneiras:<nl/><list><item>Veja notificações de seu telefone em seu computador</item><item>Responda a mensagens de texto de seu telefone em seu computador</item><item>Sincronize o conteúdo da área de transferência entre o computador e o telefone</item><item>Faça barulho no telefone quando ele estiver perdido</item><item>Copie fotos, vídeos e outros arquivos do seu telefone para o seu computador e vice-versa</item><item>…e muito mais!</item></list><nl/>Para começar, inicie as <interface>Configurações do sistema</interface> e procure por "KDE Connect". Nessa página, você pode emparelhar seu telefone.

[ctx: @action:button]
en: Open KDE Connect Page in System Settings
pt_BR: Página do KDE Connect aberta nas configurações do sistema

[ctx: @info:usagetip translators: if needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language]
en: KRunner is Plasma's exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more. Try typing any of the following into one of those search fields:<nl/><list><item>"time Shanghai"</item><item>"27/3"</item><item>"200 EUR in USD"</item><item>"25 miles in km"</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
pt_BR: O KRunner é o sistema de pesquisa excepcionalmente poderoso e versátil do Plasma. Ele alimenta a funcionalidade de pesquisa no menu do lançador de aplicativos e na tela de visão geral, e pode ser acessado como uma barra de pesquisa independente usando o atalho de teclado <shortcut>Alt+F2</shortcut>.<nl/><nl/>Além disso para encontrar seus arquivos e pastas, o KRunner pode iniciar aplicativos, pesquisar na web, converter entre moedas, calcular problemas matemáticos e muito mais. Tente digitar qualquer um dos seguintes em um desses campos de pesquisa:<nl/><list><item>"hora Shanghai"</item><item>"27/3"</item><item>"200 EUR em USD"</item><item>"25 milhas em km"</item><item>…E muito mais!</item></list><nl/>Para saber mais, abra a barra de pesquisa do KRunner usando o atalho de teclado <shortcut>Alt+F2</shortcut> e clique no ícone de ponto de interrogação.

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
pt_BR: Visão geral

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.<nl/><nl/>You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut.
pt_BR: A visão geral é uma sobreposição de tela inteira que mostra todas as janelas abertas, permitindo que você acesse facilmente qualquer uma delas. Ela também mostra suas áreas de trabalho virtuais atuais, permitindo adicionar mais, remover algumas e alternar entre elas. Finalmente, ele oferece um campo de pesquisa alimentado pelo KRunner que também pode filtrar pelas janelas abertas.<nl/><nl/>Você pode acessar a visão geral usando o atalho de teclado <shortcut>Meta+W</shortcut>.

[ctx: @info:window]
en: Get Hot New Stuff
pt_BR: Baixar novidades

[ctx: @info:usagetip]
en: Throughout Plasma, System Settings, and KDE apps, you'll find buttons marked "Get New [thing]…". Clicking on them will show you 3rd-party content to extend the system, made by other people like you! In this way, it is often possible to add functionality you want without having to ask KDE developers to implement it themselves.<nl/><nl/>Note that content acquired this way has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
pt_BR: No Plasma, configurações do sistema e aplicativos KDE, você encontrará botões marcados como "Baixar novas [coisas]…". Ao clicar neles, você verá conteúdo de terceiros para estender o sistema, feito por outras pessoas como você! Desta forma, muitas vezes é possível adicionar a funcionalidade desejada sem ter que pedir aos desenvolvedores do KDE para implementá-la.<nl/><nl/>Observe que o conteúdo adquirido desta forma não foi revisado por sua distribuição quanto à funcionalidade ou estabilidade.

[ctx: @action:button]
en: See All Available 3rd-Party Content
pt_BR: Veja todo o conteúdo de terceiros disponível

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
pt_BR: Simples por padrão

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you'd expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Should you feel the need to, you'll find what you need in the <application>System Settings</application> app.
pt_BR: O Plasma é projetado para ser simples e utilizável imediatamente. As coisas estão onde você espera e geralmente não há necessidade de configurar nada antes de se sentir confortável e produtivo.<nl/><nl/>Se você sentir necessidade, encontrará o que precisa no aplicativo <application>Configurações do sistema</application>.

[ctx: @action:button]
en: Launch System Settings now
pt_BR: Iniciar as Configurações do sistema agora

[ctx: @title the name of the 'System Settings' app]
en: System Settings
pt_BR: Configurações do sistema

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma!
pt_BR: Bem-vindo ao KDE Plasma!

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. The Plasma desktop environment is simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
pt_BR: O Plasma é um ambiente de área de trabalho gratuito e de código aberto criado pelo KDE, uma comunidade internacional de software de voluntários. O ambiente da área de trabalho Plasma é simples por padrão para uma experiência suave, mas poderoso quando necessário para ajudá-lo a realmente fazer as coisas. Esperamos que você ame!

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
pt_BR: Aprenda mais sobre a comunidade KDE

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
pt_BR: O mascote do KDE, Konqi, dá as boas vindas à comunidade KDE!

[ctx: @info:usagetip]
en: A welcome app for KDE Plasma
pt_BR: Um aplicativo de boas vindas para o KDE Plasma

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma
pt_BR: Bem-vindo ao KDE Plasma

[ctx: @info:credit]
en: Author
pt_BR: Autor

en: Version number of the Plasma release to display release notes for, e.g. 5.25
pt_BR: Número de versão do Plasma para exibição notas da versão, ex.: 5.25
