plasma-welcome - en to sv translation catalogue (70 entries)

[ctx: @action:button]
en: &Skip
sv: &Hoppa över

[ctx: @action:button]
en: &Back
sv: &Bakåt

[ctx: @info]
en: Page %1 of %2 | Page %1 of %2
sv[0]: Sida %1 av %2
sv[1]: Sida %1 av %2

[ctx: @action:button]
en: &Finish
sv: Slut&för

[ctx: @action:button]
en: &Next
sv: &Nästa

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information With KDE
sv: Dela anonym användningsinformation med KDE

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
sv: Våra utvecklare kommer att använda anonym data för att förbättra KDE:s programvaran. Du kan välja hur mycket du vill dela med dig av i systeminställningarna, och även här.

[ctx: @title: window]
en: Connect Your Online Accounts
sv: Anslut dina nätkonton

[ctx: @info:usagetip]
en: This will let you access their content in KDE apps. You can set it up in System Settings, and here too.
sv: Låter dig komma åt deras innehåll i KDE-program. Du kan ställa in det i systeminställningarna, och även här.

[ctx: @title:window]
en: Get Involved
sv: Engagera dig

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE is not a big company; it's an international volunteer community, and its software is made by people like you donating their time and passion. You too can help make things better, whether it's through translation, visual design, and promotion, or programming and bug triaging.<nl/><nl/>By contributing to KDE, you can become part of something special, meet new friends, learn new skills, and make a difference to millions while working with people from around the globe to deliver a stunning free software computing experience.
sv: KDE är inte ett stort företag; det är en internationell gemenskap av frivilliga, och dess mjukvara är skapad av folk som du som donerar sin tid och passion. Du kan också hjälpa till att göra det bättre, oavsett om det är genom översättning, visuell design och marknadsföring, eller programmering och felundersökning.<nl/><nl/>Genom att bidra till KDE kan du bli en del av något speciellt, träffa nya vänner, lära dig nya färdigheter och göra skillnad för miljoner, samtidigt som du arbetar med folk från hela världen för att leverera en fantastisk fri datorupplevelse.

[ctx: @action:button]
en: Start Contributing!
sv: Börja bidra!

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
sv: Besök %1

[ctx: @title:window]
en: Manage Software
sv: Hantera programvara

[ctx: @info:usagetip]
en: The <application>Discover</application> app helps you find and install applications, games, and tools. You can search or browse by category, look at screenshots, and read reviews to help you find the perfect app.
sv: <application>Discover</application> hjälper till att hitta och installera program, spel och verktyg. Man kan söka eller bläddra enligt kategori, och titta på skärmbilder och läsa recensioner för att hjälpa till att hitta det perfekta programmet.

[ctx: @action:button]
en: Launch Discover now
sv: Starta Discover nu

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
sv: Visa %1 i Discover

[ctx: @title:window]
en: Support Your Freedom
sv: Stöd din frihet

[ctx: @info:usagetip]
en: Miraculously, KDE operates on a shoestring budget, relying largely on donations of labor and resources. You can help change that!<nl/><nl/>Financial donations help KDE pay for development sprints, hardware and server resources, and expanded employment. Donations are tax-deductible in Germany.
sv: Mirakulöst nog verkar KDE med en knapp budget, och förlitar sig till stor del på donation av arbetskraft och resurser. Du kan hjälpa till att ändra på det!<nl/><nl/>Finansiella donationer hjälper KDE att betala för utvecklingssprintar, maskinvara och serverresurser och utökad sysselsättning. Donationer är avdragsgilla i Tyskland.

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
sv: Ge ett bidrag

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
sv: Kom åt Internet

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
sv: Du kan ansluta till internet och hantera dina nätverksanslutningar med <interface>miniprogrammet för nätverk</interface>. För att komma åt det, klicka på ikonen <interface>Nätverk</interface> i <interface>systembrickan</interface>, som finns i det nedre högra hörnet av skärmen.

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to version %1
sv: Plasma har uppdaterats till version %1

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
sv: KDE-bidragsgivare har jobbat hårt med den här utgåvan de senaste fyra månaderna. Vi hoppas att du gillar att använda Plasma lika mycket som vi tycker om att skapa det!

[ctx: @action:button]
en: Find out what's new in Plasma %1
sv: Ta reda på vad som är nytt i Plasma %1

[ctx: @action:button]
en: Help work on the next release
sv: Hjälp till att arbeta med nästa utgåva

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
sv: Kraftfullt vid behov

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity! Here is just a smattering of the things it can do for you:
sv: Plasma är en extremt funktionsrik miljö, konstruerad för att snabba upp din produktivitet. Här är bara en liten del av allt det den kan göra för dig:

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
sv: Valv

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
sv: Lagra känsliga filer säkert

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
sv: Aktiviteter

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
sv: Separera uppgifter på arbetet, i skolan eller hemma

[ctx: @title:row Name of the 'KDE Connect' feature]
en: KDE Connect
sv: KDE-anslut

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
sv: Anslut din telefon och din dator

[ctx: @title:row]
en: KRunner
sv: Kör program

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
sv: Sök efter vad som helst

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
sv: Systemets kommandocentral

[ctx: @title:row]
en: Get Hot New Stuff
sv: Hämta heta nyheter

[ctx: @info Caption for Get Hot New Stuff button]
en: Extend the system with add-ons
sv: Utöka systemet med tillägg

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
sv: Ta reda på mer om Plasmas funktioner

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
sv: Plasma Valv

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.<nl/><nl/>To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
sv: Plasma Vaults låter dig skapa krypterade kataloger, kallade <interface>valv</interface>. Inne i varje valv kan du lagra dina lösenord, filer, bilder och dokument, säkert från nyfikna ögon. Valv kan finnas i kataloger som är synkroniserade med molnlagringstjänster, vilket ger innehållet extra integritet.<nl/><nl/>För att komma igång, klicka på pilen i <interface>systembrickan</interface> för att visa dolda objekt och klicka sedan på ikonen <interface>Valv</interface>.

[ctx: @action:button]
en: See More Features
sv: Se fler funktioner

[ctx: @info:window]
en: Activities
sv: Aktiviteter

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for "Home", "School", "Work", and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, "Favorite" apps, and desktop widgets.<nl/><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "Activities". On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Tab</shortcut> keyboard shortcut.
sv: Aktiviteter kan användas för att separera projekt eller arbetsflöden på hög nivå så att du kan fokusera på ett i taget. Du kan ha en aktivitet för "Hem", "Skola", "Arbete" och så vidare. Varje aktivitet har tillgång till alla dina filer men har sin egen uppsättning öppna program och fönster, senaste dokument, favoritprogram och skrivbordskomponenter.<nl/><nl/>För att komma igång, starta <interface>systeminställningarna</interface> och sök efter "Aktiviteter". På den sidan kan du skapa fler aktiviteter. Du kan sedan byta mellan dem med snabbtangenten <shortcut>Meta+Tabulator</shortcut>.

[ctx: @action:button]
en: Open Activities Page in System Settings
sv: Öppna aktivitetssidan i systeminställningarna

[ctx: @info:window]
en: KDE Connect
sv: KDE-anslut

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it's been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for "KDE Connect". On that page, you can pair your phone.
sv: KDE-anslut låter dig integrera din telefon med din dator på olika sätt:<nl/><list><item>Se underrättelser från telefonen på datorn</item><item>Svara på textmeddelanden från telefonen på datorn</item><item>Synkronisera klippbordets innehåll mellan datorn och telefonen</item><item>Få telefonen att låta när du har glömt var den finns</item><item>Kopiera bilder, videor och andra filer från telefonen till datorn och vice versa</item><item>... och mycket mer!</item></list><nl/>För att komma igång, starta <interface>Systeminställningar</interface> och sök efter "KDE-anslut". På den sidan kan du para ihop telefonen med datorn.

[ctx: @action:button]
en: Open KDE Connect Page in System Settings
sv: Öppna KDE-ansluts sida i systeminställningarna

[ctx: @info:window]
en: KRunner
sv: Kör program

[ctx: @info:usagetip translators: if needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language]
en: KRunner is Plasma's exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more. Try typing any of the following into one of those search fields:<nl/><list><item>"time Shanghai"</item><item>"27/3"</item><item>"200 EUR in USD"</item><item>"25 miles in km"</item><item>…And much more!</item></list><nl/>To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+F2</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
sv: Kör program är Plasmas exceptionellt kraftfulla och mångsidiga söksystem. Det hanterar sökfunktionen i startmenyn och på översiktsskärmen, och det kan nås som ett fristående sökfält med snabbtangenten <shortcut>Alt+F2</shortcut>.<nl/><nl/>Förutom att hitta dina filer och mappar, kan Kör program starta program, söka på webben, konvertera mellan valutor, beräkna matematiska uttryck med mera. Försök att skriva något av följande i ett av sökfälten:<nl/><list><item>"tid Shanghai"</item><item>"27/3"</item><item>"200 SEK i USD"</item><item>"25 mile i km"</item><item>... och mycket mer!</item></list><nl/>För att ta reda på mer, öppna Kör programs sökfält med snabbtangenten <shortcut>Alt+F2</shortcut> och klicka på frågeteckenikonen.

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.<nl/><nl/>You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut.
sv: Översikt är överlagrat på hela skärmen och visar alla dina öppna fönster, så att du enkelt kan komma åt vilket som helst av dem. Det visar också dina nuvarande virtuella skrivbord, så att du kan lägga till fler, ta bort en del, och byta mellan dem. Slutligen erbjuder den ett sökfält drivet av Kör program som också kan filtreras genom öppna fönster.<nl/><nl/>Du kan komma åt Översikt med snabbtangenten <shortcut>Meta+W</shortcut>.

[ctx: @info:window]
en: Get Hot New Stuff
sv: Hämta heta nyheter

[ctx: @info:usagetip]
en: Throughout Plasma, System Settings, and KDE apps, you'll find buttons marked "Get New [thing]…". Clicking on them will show you 3rd-party content to extend the system, made by other people like you! In this way, it is often possible to add functionality you want without having to ask KDE developers to implement it themselves.<nl/><nl/>Note that content acquired this way has not been reviewed by your distributor for functionality or stability.
sv: Överallt i Plasma, systeminställningarna och KDE-program finner du knappar märkta "Hämta ny [sak]...". Om du klickar på dem visas innehåll från tredje part för att utöka systemet, skapat av andra som dig. På så sätt är det ofta möjligt att lägga till funktionalitet du vill ha utan att behöva be KDE-utvecklare att implementera det.<nl/><nl/>Observera att innehåll som hämtas på detta sätt inte har granskats av distributören när det gäller funktionalitet eller stabilitet.

[ctx: @action:button]
en: See All Available 3rd-Party Content
sv: Se tillgängligt innehåll från tredje part

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
sv: Normalt enkelt

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you'd expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Should you feel the need to, you'll find what you need in the <application>System Settings</application> app.
sv: Plasma är konstruerat att vara enkelt och användbart direkt. Saker och ting finns där du förväntar dig, och det finns i allmänhet inget behov av att ställa in någonting innan du blir bekväm och produktiv.<nl/><nl/>Men om du skulle behöva göra det, hittar du det du behöver i programmet <application>Systeminställningar</application>.

[ctx: @action:button]
en: Launch System Settings now
sv: Starta systeminställningarna nu

[ctx: @title the name of the 'System Settings' app]
en: System Settings
sv: Systeminställningar

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma!
sv: Välkommen till KDE Plasma!

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. The Plasma desktop environment is simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
sv: Plasma är en gratis skrivbordsmiljö med öppen källkod skapad av KDE, en internationell programvarugemenskap av frivilliga. Plasma-skrivbordsmiljön är normalt enkel för en smidig upplevelse, men kraftfull när det behövs för att hjälpa dig att verkligen få saker gjorda. Vi hoppas att du gillar det!

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
sv: Ta reda på mer om KDE-gemenskapen

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
sv: KDE:s maskot Konqi välkomnar dig till KDE-gemenskapen!

[ctx: @info:usagetip]
en: A welcome app for KDE Plasma
sv: Ett välkomstprogram för KDE Plasma

[ctx: @title]
en: Welcome to KDE Plasma
sv: Välkommen till KDE Plasma

[ctx: @info copyright string]
en: (c) 2021
sv: © 2021

[ctx: @info:credit]
en: Author
sv: Upphovsman

en: Version number of the Plasma release to display release notes for, e.g. 5.25
sv: Versionsnummer för Plasmas utgåva för att visa versionsfakta, t.ex. 5.25
