kcmcolors - en to ar translation catalogue (194 entries)

en: Unable to create a temporary file.
ar: لم يتمكن من إنشاء ملف مؤقت

en: Unable to download the color scheme: %1
ar: لم يتمكن من تنزيل تشكيلة الألوان: %1

en: This file is not a color scheme file.
ar: هذا الملف ليس ملف تشكيلة ألوان.

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
ar: فشل في إنشاء مجلد بيانات 'تشكيلات-ألوان'

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
ar: فشل في نسخ تشكيلة الألوان في مجلد بيانات 'تشكيلات-ألوان'

en: Color scheme installed successfully.
ar: ثبتت تشكيلة الألوان بنجاح.

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
ar: اسم تشكيلة الألوان

note: i18n: ectx: label, entry (accentColor), group (General)
en: Accent color
ar: لون التمييز

note: i18n: ectx: label, entry (lastUsedCustomAccentColor), group (General)
en: The last used custom accent color before user switched to wallpaper generated color or default color
ar: آخر لون تمييز مخصص استخدم قبل أن ينتقل المستخدم إلى لون خلفية الشاشة أو اللون الافتراضي

note: i18n: ectx: label, entry (accentColorFromWallpaper), group (General)
en: Whether accent color from wallpaper should be applied
ar: ما إذا كان يجب تطبيق لون التمييز من صورة الخلفية

en: KColorSchemeEditor
ar: محرر تشكيلة الألوان ك

en: Utility to edit and create color schemes
ar: أداة لتحرير وإنشاء تشكيلات الألوان

en: Utility creation
ar: أداة إنشاء

en: KCM code (reused in here)
ar: شفرة KCM (معاد استخدامها هنا)

en: Scheme to edit or to use as a base.
ar: تشكيلة لتحريرها أو استخدمها كأساس.

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
ar: إظهار الزر "طبق" الذي يحفظ التغييرات دون طلب (بخلاف الزر "احفظ باسم")

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
ar: يجعل مربع الحوار عابرًا لنافذة تطبيق أخرى محددة بواسطة المقبض

en: Scheme not found, falling back to current one.
ar: التشكيلة غير موجودة، الرجوع إلى الحالية.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
ar: النص في خلفية النافذة

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
ar: نص النافذة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
ar: نص الزر على خلفية الزر

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
ar: زر الضغط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
ar: تحديد نص عادي مقابل تحديد الخلفية العادية

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
ar: النص المحدد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
ar: تحديد نص رابط مقابل تحديد الخلفية العادية

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
ar: رابط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
ar: تحديد نص مزار مقابل تحديد الخلفية العادية

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
ar: مُزار

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
ar: تحديد نص رابط نشط تحديد الخلفية العادية

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView2)
en: a
ar: ن

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
ar: تحديد نص خامل مقابل تحديد الخلفية العادية

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView1)
en: i
ar: غ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
ar: تحديد نص سالب مقابل تحديد الخلفية العادية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
ar: تحديد نص محايد مقابل تحديد الخلفية العادية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
ar: تحديد نص موجب مقابل تحديد الخلفية العادية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
ar: عرض نص عادي مقابل عرض الخلفية العادية

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
ar: نص عادي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
ar: عرض نص الرابط مقابل عرض الخلفية العادية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
ar: عرض نص المزار مقابل عرض الخلفية العادية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
ar: عرض نص النشط مقابل عرض الخلفية العادية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
ar: عرض نص الخامل مقابل عرض الخلفية العادية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
ar: عرض نص السالب مقابل عرض الخلفية العادية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
ar: عرض نص المحايد مقابل عرض الخلفية العادية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
ar: عرض نص الإيجابي مقابل عرض الخلفية العادية

en: Varies
ar: يتفاوت

en: Normal Background
ar: خلفية عادية

en: Alternate Background
ar: خلفية بديلة

en: Normal Text
ar: نص عادي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
ar: نص غير نشط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
ar: نص نشط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
ar: نص الوصلة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
ar: نص مُزار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
ar: نص سالب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
ar: نص محايد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
ar: نص موجب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
ar: زينة التركيز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
ar: زينة التحويم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
ar: طقم ألوان:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
ar: مجموعة الألوان للعرض/التغيير

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
ar: ألوان الشائعة

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
ar: العرض

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
ar: النافذة

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
ar: الزر

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
ar: التحديد

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
ar: التلميحة

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
ar: المكمل

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Header
ar: الرأسية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
ar: صف جديد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
ar: عرض الخلفية

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
ar: عرض النص

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
ar: خلفية النافذة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
ar: نص النافذة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
ar: خلفية الزر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
ar: نصّ الزر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
ar: خلفية التحديد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
ar: النص المحدد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
ar: النص المحدد غير النشط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
ar: خلفية التلميحة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
ar: نص التلميحة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
ar: شريط العنوان النشط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
ar: نص شريط العنوان النشط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
ar: نص شريط العنوان النشط ثانوي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
ar: شريط العنوان غير النشط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
ar: نص شريط العنوان غير النشط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
ar: نص شريط العنوان الخامل ثانوي

en: Options
ar: خيارات

en: Colors
ar: الألوان

en: Disabled
ar: معطل

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
ar: لديك تغيرات غير محفوظة. أترغب حقا في الخروج؟

en: Unsaved changes
ar: تغييرات غير محفوظة

en: Save Color Scheme
ar: احفظ مخطط الألوان

en: &Enter a name for the color scheme:
ar: اد&خل اسم للون المخطط:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
ar: يوجد مخطط لون بهذا الاسم.
     هل تود الكتابة فوقه؟

en: You do not have permission to overwrite that scheme
ar: أنت لا تملك التصريح للكتابة فوق هذا المخطط

en: Error
ar: خطأ

en: Inactive
ar: خامل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
ar: اللون:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
ar: الكثافة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
ar: نوع تأثير اللون المعطل

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
ar: بدون

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
ar: إلغاء الإشباع

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
ar: تبهيت

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
ar: صبغة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
ar: نوع تأثير الكثافة المعطلة

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
ar: بدون

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
ar: ظلّل

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
ar: تقتيم

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
ar: تفتيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
ar: تباين:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
ar: كمية تأثير اللون المعطلة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
ar: كمية تأثير الكثافة المعطلة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
ar: لون معطل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
ar: نوع التباين معطل

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
ar: بدون

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
ar: تبهيت

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
ar: صبغة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
ar: تعطيل كمية التباين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
ar: طبق &تأثيرات على النافذة غير النشطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
ar: استخدم ألوان &مختلفة للتحديدات الخاملة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
ar: ظلّل العمود المفرز في ال&قوائم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tintColors)
en: Tint all colors with accent color
ar: ظلل جميع الألوان بلون التمييز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accentTitlebar)
en: Make window titlebars a&ccent-colored
ar: اجعل أشرطة عناوين النوافذ ملونة باللون المميز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tint strength:
ar: قوة التظليل:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
ar: تظليل الإطارات وتأثيرات الإضاءة ("3د")

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
ar: ظلّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
ar: الحد الاعلى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
ar: الحد الادنى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
ar: التباين

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
ar: نص عادي على خلفية عادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
ar: عادي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
ar: نص الرابط على الخلفية العادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
ar: رابط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
ar: نص مزار على خلفية عادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
ar: مُزار

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
ar: نص نشط على خلفية عادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
ar: نشط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
ar: نص خامل على خلفية عادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
ar: خامل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
ar: نص سلبي على خلفية عادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
ar: سلبي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
ar: نص محايد على خلفية عادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
ar: محايد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
ar: نص إيجابي على خلفية عادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
ar: إيجابي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
ar: تحويم(لمؤشر الفأرة) في الخلفية العادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
ar: حوم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
ar: نص الرابط على خلفية الرابط
    (لاحظ: خلفية الرابط مشتقة من نص الرابط ولا يمكن ضبطها منفصلة في الوقت)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
ar: النص المزار على خلفية المزار
    (لاحظ: خلفية المزار مشتقة من نص المزار ولا يمكن ضبطها منفصلة في الوقت)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
ar: النص النشط على خلفية نشطة
    (لاحظ: خلفية النشطة مشتقة من النص النشط ولا يمكن ضبطها منفصلة في الوقت)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
ar: نص خامل على خلفية بديلة

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
ar: بديل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
ar: نص سالب على خلفية سالبة
    (لاحظ: الخلفية السالبة مشتقة من نص السالب ولا يمكن ضبطها منفصلة في الوقت)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
ar: النص المحايد على خلفية المحايدة
    (لاحظ: الخلفية المحايدة مشتقة من نص المحايد ولا يمكن ضبطها منفصلة في الوقت)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
ar: نص الموجب على خلفية الموجب
    (لاحظ: خلفية الموجبة مشتقة من نص الموجبة ولا يمكن ضبطها منفصلة في الوقت)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
ar: ركز على الخلفية العادية

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
ar: التركيز

en: This module lets you choose the color scheme.
ar: هذه الوحدة تجعلك تختار تشكيلة الألوان

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
ar: تشكيلة الألوان '%1' غير مثبتة. سيختار سمة الافتراضية  بدلا من ذلك.

en: All Schemes
ar: جميع التشكيلات

en: Light Schemes
ar: تشكيلات فاتحة

en: Dark Schemes
ar: تشكيلات مظلمة

en: Use accent color:
ar: استخدم لون التمييز:

en: From current color scheme
ar: من تشكيلة الألوان الحالية

[ctx: @option:radio wallpaper accent color option]
en: From current wallpaper
ar: من صورة الخلفية الحالية

en: Custom:
ar: مخصص:

en: Choose custom accent color
ar: اختر لون التمييز:

en: Window Title
ar: عنوان النافذة

en: Window text
ar: نص النافذة

en: Button
ar: الزر

[ctx: Hyperlink]
en: link
ar: الرابط

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
ar: مُزار

en: Normal text
ar: نص عادي

en: Highlighted text
ar: نص مميز

en: Disabled text
ar: نص معطل

en: Edit Color Scheme…
ar: حرر التشكيلة الألوان...

en: Remove Color Scheme
ar: أزل تشكيلة الألوان

en: Restore Color Scheme
ar: استعد تشكيلة الألوان

en: Install from File…
ar: ثبت من ملف...

en: Get New Color Schemes…
ar: احصل على تشكيلات ألوان جديدة...

en: Open Color Scheme
ar: افتح تشكيلة الألوان

en: Color Scheme Files (*.colors)
ar: ملفات تشكيلات الألوان (*.colors)

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
ar: تتيح لك هذه الأداة ضبط نظام الألوان لجلسة البلازما الحالية، دون ضبطه عن طريق الخطأ على نظام إما غير متوفر ، أو تم تعيينه بالفعل.

en: The name of the color scheme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
ar: اسم تشكيلة الألوان الذي ترغب في تعيينه لجلسة البلازما الحالية(تمرير مسار كامل سيستخدم فقط الجزء الأخير من المسار)

en: Show all the color schemes available on the system (and which is the current theme)
ar: اعرض جميع تشكيلات الألوان المتوفرة على النظام (وما السمة الحالية)

en: The name of the accent color you want to set. SVG color names (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) and hex color codes are supported. Quote the hex code if there is possibility of shell expansion
ar: اسم لون التمييز الذي تريد تعيينه. يدعم أسماء ألوان SVG  (‎https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) وأكواد الألوان السداسية.اقتبس الكود السداسي إذا كان هناك إمكانية لتوسيع القشرة.

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
ar: تم بالفعل تعيين السمة المطلوبة "%1" كسمة لجلسة البلازما الحالية.

en: Successfully applied the color scheme %1 to your current Plasma session
ar: طبق تشكيلة الألوان %1 على جلسة بلازما الحالية.

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
ar: لم يعثر على السمة المطلوبة "%1". السمة يجب أن تكون واحدة من الخيارات التالية: %2

en: You have managed to pass an empty color scheme name, which isn't supported behavior.
ar: لقد تمكنت من تمرير اسم تشكيلة ألوان فارغة، وهو سلوك غير مدعوم.

en: The file you attempted to set as your scheme, %1, could not be identified as a color scheme.
ar: تعذر تحديد الملف الذي حاولت تعيينه كتشكيلة ألوان %1 .

en: Successfully applied the accent color %1
ar: طبق لون التمييز %1 بنجاح

en: Invalid accent color
ar: لون التمييز غير صالح

en: You have the following color schemes on your system:
ar: لديك التشكيلات التالية على نظامك:

en:  * %1 (current color scheme)
ar:  * %1 (تشكيلة الألوان الحالية)
