kcminput - en to ar translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTheme), group (Mouse)
en: Name of the current cursor theme
ar: اسم سمة المؤشر الحالية

note: i18n: ectx: label, entry (cursorSize), group (Mouse)
en: Current cursor size
ar: حجم المؤشر الحالي

en: You have to restart the Plasma session for these changes to take effect.
ar: عليك إعادة تشغيل جلسة بلازما  لتأخذ التغييرات تأثيرها.

en: Unable to create a temporary file.
ar: لم يتمكن من إنشاء ملف مؤقت

en: Unable to download the icon theme archive: %1
ar: لم يتمكن من تنزيل سمة الأيقونات: %1

en: The file is not a valid icon theme archive.
ar: الملف ليس أرشيف سمة أيقونة صالحًا.

en: Failed to create 'icons' folder.
ar: فشل في إنشاء مجلد 'الأيقونات'

en: A theme named %1 already exists in your icon theme folder. Do you want replace it with this one?
ar: توجد مسبقا سمة باسم %1 في مجلد سمات الأيقونات, هل تريد استبدالها بهذه؟

en: Overwrite Theme?
ar: أطمس السِمة ؟

en: Theme installed successfully.
ar: ثبتت السمة بنجاح.

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTimeout), group (BusyCursorSettings) i18n: ectx: label, entry (taskbarTimeout), group (TaskbarButtonSettings)
en: Timeout in seconds
ar: المهلة بالثواني

en: Remove Theme
ar: أزل السمة

en: Restore Cursor Theme
ar: استعد سِمة المؤشر

[ctx: @title]
en: Launch Feedback
ar: التنبيه المرئي للبدء التطبيقات

[ctx: @info:usagetip]
en: Configure the animations played while an application is launching.
ar: اضبط الحركات التي يجب تشغيلها عند بدء تطبيق.

[ctx: @label]
en: Cursor feedback:
ar: تنبيه المؤشر:

[ctx: @option:radio No cursor feedback when launching apps]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: @option:radio]
en: Static
ar: ساكن

[ctx: @option:radio]
en: Blinking
ar: وميض

[ctx: @option:radio]
en: Bouncing
ar: مرتد

[ctx: @label]
en: Task Manager feedback:
ar: تنبيه مدير المهام:

[ctx: @option:check]
en: Enable animation
ar: مكّن التحريك

[ctx: @label]
en: Stop animations after:
ar: أوقف التحريك بعد:

en: %1 second | %1 seconds
ar[0]: ثانية
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: %1 ثواني
ar[4]: %1 ثانية
ar[5]: %1 ثانية

en: This module lets you choose the mouse cursor theme.
ar: هذه الوحدة تجعلك تختار سمة مؤشر الفأرة.

en: Size:
ar: الحجم:

[ctx: @action:button]
en: &Configure Launch Feedback…
ar: ا&ضبط التنبيه المرئي للبدء التطبيقات…

en: &Install from File…
ar: &ثبت من ملف...

en: &Get New Cursors…
ar: احصل على مؤشرات جديدة...

en: Open Theme
ar: افتح سمة

en: Cursor Theme Files (*.tar.gz *.tar.bz2)
ar: ملفات سمة المؤشر (*.tar.gz *.tar.bz2)

en: The requested size '%1' is not available, using %2 instead.
ar: لا يتوفر الحجم '%1'، سيستعمل %2 عوضاً عن ذلك.

en: This tool allows you to set the mouse cursor theme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
ar: تتيح لك هذه الأداة ضبط سمة مؤشر الفأرة لجلسة البلازما الحالية، دون ضبطه عن طريق الخطأ على نظام إما غير متوفر ، أو تم تعيينه بالفعل.

en: The name of the cursor theme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
ar: اسم سمة المؤشر الذي ترغب في تعيينه لجلسة البلازما الحالية(تمرير مسار كامل سيستخدم فقط الجزء الأخير من المسار)

en: Show all the themes available on the system (and which is the current theme)
ar: اعرض جميع السمات المتوفرة على النظام (وما السمة الحالية)

en: Use a specific size, rather than the theme default size
ar: استخدم حجم المحدد عوضاً عن الحجم المبدئي السمة

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
ar: تم بالفعل تعيين السمة المطلوبة "%1" كسمة لجلسة البلازما الحالية.

en: Successfully applied the mouse cursor theme %1 to your current Plasma session
ar: تم بنجاح تطبيق سمة مؤشر الفأرة %1 على جلسة بلازما الحاليةز

en: You have to restart the Plasma session for your newly applied mouse cursor theme to display correctly.
ar: عليك إعادة تشغيل جلسة بلازما لتطبيق سمة المؤشر الجديدة و تعرض بشكل صحيح.

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
ar: لم يعثر على السمة المطلوبة "%1". السمة يجب أن تكون واحدة من الخيارات التالية: %2

en: You have the following mouse cursor themes on your system:
ar: لديك سمات المؤشرات التالية على نظامك:

en: (Current theme for this Plasma session)
ar: (سمة الحالية لجلسة بلازما هذه)

[ctx: @info The argument is the list of available sizes (in pixel). Example: 'Available sizes: 24' or 'Available sizes: 24, 36, 48']
en: (Available sizes: %1)
ar: (الأحجام المتوفّرة: %1)
