kcmfonts - en to ar translation catalogue (51 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPIWayland), group (General)
en: Force font DPI Wayland
ar: افرِض عدد النقاط في البوصة للخطوط لويلاند

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
ar: افرِض عدد النقاط في البوصة للخطوط لأكس 11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
ar: خط عام

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
ar: خط ثابت العرض

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
ar: خط صغير

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
ar: خط شريط الأدوات

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
ar: خط القائمة

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
ar: خط عنوان النافذة

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
ar: مبدئي المزود

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
ar: بدون

en: RGB
ar: أحمر أخضر أزرق

en: BGR
ar: أزرق أخضر أحمر

en: Vertical RGB
ar: RGB عامودي

en: Vertical BGR
ar: BGR عامودي

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
ar: مبدئي المزود

[ctx: medium hinting]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: no hinting]
en: None
ar: بدون

[ctx: slight hinting]
en: Slight
ar: خفيف

[ctx: full hinting]
en: Full
ar: كامل

en: This module lets you configure the system fonts.
ar: تتيح لك هذه الوحدة ضبط خطوط النظام.

en: Adjust Global Scale…
ar: عدّل المقياس العام…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
ar: بعض التغييرات كالصقل أو ن.ف.ب سيتم تطبيقها على التطبيقات التي تفتح من جديد فقط.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
ar: قد ينتج عن الخطوط الكبيرة جدًا نتائج غريبة المظهر. ضع في اعتبارك تعديل مقياس الشاشة العامل العام بدلاً من استخدام حجم خط كبير جدًا.

en: Decimal font sizes can cause text layout problems in some applications. Consider using only integer font sizes.
ar: يمكن أن تتسبب أحجام الخطوط العشرية في حدوث مشكلات في تخطيط النص في بعض التطبيقات.ضع في اعتبارك استخدام أحجام خطوط صحيحة فقط.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
ar: الطريقة الموصى بها لتوسيع نطاق واجهة المستخدم هي استخدام ميزة تحجيم الشاشة الشاملة.

en: &Adjust All Fonts…
ar: &عدّل كلّ الخطوط...

en: General:
ar: عام

en: Select general font
ar: اختر خط عام

en: Fixed width:
ar: العرض الثابت:

en: Select fixed width font
ar: اختر خط ثابت العرض

en: Small:
ar: صغير:

en: Select small font
ar: اختر خط صغير

en: Toolbar:
ar: شريط الأدوات:

en: Select toolbar font
ar: اختر خط شريط الأدوات

en: Menu:
ar: القائمة:

en: Select menu font
ar: اختر خط القائمة

en: Window title:
ar: عنوان النافذة:

en: Select window title font
ar: اختر خط عنوان النافذة

en: Anti-Aliasing:
ar: الصقل:

en: Enable
ar: ممكّن

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
ar: يتم محاذاة وحدات البكسل على شاشات العرض بشكل عام في شبكة. لذلك ستبدو أشكال الخطوط التي لا تتماشى مع هذه الشبكة ممتلئة وخاطئة ما لم يتم استخدام تقنيات <emphasis> الصقل </emphasis> لتقليل هذا التأثير. بشكل عام تريد الاحتفاظ بهذا الخيار ممكّنًا ما لم يتسبب في حدوث مشكلات.

en: Exclude range from anti-aliasing
ar: استبعاد النطاق من الصقل

en: %1 pt
ar: %1 نق

en: to
ar: إلى

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
ar: التصيير جزء-بكسلي:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
ar: <para> في شاشات TFT أو LCD ، يتكون كل بكسل فردي من ثلاثة أو أربعة مصابيح أحادية اللون صغيرة. يمكن تغيير هذه <emphasis> جزء-بكسل </emphasis> بشكل مستقل لتحسين جودة الخطوط المعروضة. </para> <para> يتم تحسين جودة العرض فقط إذا كان التحديد يطابق الطريقة التي تتم بها محاذاة وحدات البكسل الفرعية لشاشة العرض. تحتوي معظم شاشات العرض على ترتيب خطي لـ <emphasis> RGB </emphasis> وحدات بكسل فرعية ، وبعضها يحتوي على <emphasis> BGR </emphasis> وبعض الطلبات الغريبة لا تدعمها هذه الميزة. </para> هذا لا يعمل مع  شاشات CRT.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
ar: التلميح:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
ar: التلميح هو تقنية يتم فيها استخدام تلميحات مضمنة في خط لتحسين جودة العرض خاصة في الأحجام الصغيرة. يؤدي التلميح الأقوى عمومًا إلى حواف أكثر حدة ولكن الأحرف الصغيرة ستكون أقل تشابهًا لشكلها في الأحجام الكبيرة.

en: Force font DPI:
ar: افرِض عدد النقاط في البوصة للخطوط:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
ar: <para>أدخل DPI لشاشتك هنا لجعل الخطوط التي تظهر على الشاشة تتطابق معالأحجام المادية عند الطباعة. سيتعارض تغيير هذا الخيار من قيمته الافتراضية مع العديد من التطبيقات ؛ قد لا يتم قياس بعض الرموز والصور بالشكل المتوقع. </para><para> لزيادة حجم النص ، قم بتغيير حجم الخطوط أعلاه. لقياس كل شيء ، استخدم شريط تمرير التحجيم في صفحة  <interface>العرض والشاشة </interface></para>

en: Select Font
ar: اختر خطًا
