kcmicons - en to ar translation catalogue (30 entries)

en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Secondary Toolbars
ar: الأشرطة الثانوية

en: Small Icons
ar: أيقونات صغيرة

en: Dialogs
ar: مربعات الحوار

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (Icons)
en: Name of the current icon theme
ar: اسم سمة الأيقونات الحالية

note: i18n: ectx: label, entry (desktopSize), group (DesktopIcons)
en: Desktop icons size
ar: حجم أيقونات سطح المكتب

note: i18n: ectx: label, entry (toolbarSize), group (ToolbarIcons)
en: Toolbar icons size
ar: حجم أيقونة شريط الأدوات

note: i18n: ectx: label, entry (mainToolbarSize), group (MainToolbarIcons)
en: Main toolbar icons size
ar: حجم أيقونة شريط الأدوات الرئيس

note: i18n: ectx: label, entry (smallSize), group (SmallIcons)
en: Small icons size
ar: حجم الأيقونات صغير

note: i18n: ectx: label, entry (panelSize), group (PanelIcons)
en: Panel icons size
ar: حجم أيقونات اللوحة

note: i18n: ectx: label, entry (dialogSize), group (DialogIcons)
en: Dialog icons size
ar: حجم أيقونات الحوراي

en: Unable to create a temporary file.
ar: لم يتمكن من إنشاء ملف مؤقت

en: Unable to download the icon theme archive: %1
ar: لم يتمكن من تنزيل سمة الأيقونات: %1

en: The file is not a valid icon theme archive.
ar: الملف ليس أرشيف سمة أيقونة صالحًا.

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
ar: هناك مشكلة حدثت أثناء عملية التثبيت; على أية حال, معظم السِمات في الأرشيف قد تم تثبيتها

en: Theme installed successfully.
ar: ثبتت السمة بنجاح.

en: Installing icon themes…
ar: يثبت سِمات الأيقونات...

en: Installing %1 theme…
ar: يثبت سمة %1 ...

[ctx: @info]
en: Here you can configure the default sizes of various icon types at a system-wide level. Note that not all apps will respect these settings.<nl/><nl/>If you find that objects on screen are generally too small or too large, consider adjusting the global scale instead.
ar: هنا يمكنك ضبط الأحجام المبدئية لأنواع الأيقونات المختلفة على مستوى النظام. لاحظ أنه لن تحترم جميع التطبيقات هذه الإعدادات. <nl/> <nl/> إذا وجدت أن الكائنات على الشاشة تكون صغيرة جدًا أو كبيرة جدًا  بشكل عام، ففكر في ضبط المقياس العام بدلاً من ذلك.

en: Adjust Global Scale…
ar: عدّل المقياس العام…

[ctx: @label:slider]
en: Size:
ar: الحجم:

en: This module allows you to choose the icons for your desktop.
ar: هذه الوحدة تجعلك تختار أيقونات لسطح مكتبك.

en: Remove Icon Theme
ar: أزل سِمة الأيقونات

en: Restore Icon Theme
ar: استعد سمة الأيقونات

en: Configure Icon Sizes
ar: اضبط حجم الأيقونات

en: Install from File…
ar: ثبت من ملف...

en: Get New Icons…
ar: أحصل على أيقونات جديدة...

[ctx: @title:window]
en: Configure Icon Sizes
ar: اضبط حجم الأيقونات

en: Open Theme
ar: افتح سمة

en: Theme Files (*.tar.gz *.tar.bz2)
ar: ملفات السمة (*.tar.gz *.tar.bz2)
