kcm_autostart - en to ar translation catalogue (41 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
ar: "%1" ليس عنواناً مطلقًا.

en: "%1" does not exist.
ar: "%1" ليس موجودًا.

en: "%1" is not a file.
ar: "%1" ليس ملفًّا.

en: "%1" is not readable.
ar: "%1" لا يمكن قراءته.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
ar: ابدأ

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
ar: الحالة:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
ar: آخر نشاط كان في:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
ar: تعذر تحميل السجل. حاول التحديث مجددا.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
ar: حدّث

en: Make Executable
ar: اجعله تنفيذي

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
ar: يجب أن يكون الملف '%1' تنفيذي حتى يشغل عند الخروج

en: The file '%1' must be executable to run at login.
ar: يجب أن يكون الملف '%1' تنفيذي حتى يشغل عند الولوج

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
ar: أضف جديدًا

[ctx: @title:menu accessible menu button]
en: Add new application or script
ar: إضافة تطبيق أو سكربت

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
ar: تطبيق…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add application
ar: أضف تطبيق...

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
ar: سكربت ولوج…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add login script
ar: أضف سكربت الولوج

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
ar: سكربت خروج…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add logout script
ar: أضف سكربت الخروج

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
ar: لم تجعل %1 في حالة بدء آليّ. ستتوفر التفاصيل بعد إعادة تشغيل النظام.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
ar: لم تجعل تبدأ آليّا بعد

[ctx: @action:button]
en: See properties
ar: انظر الخصائص

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
ar: أزِل المدخلة

en: Applications
ar: التطبيقات

en: Login Scripts
ar: سكربتات الولوج

en: Pre-startup Scripts
ar: سكربت ما قبل البدء

en: Logout Scripts
ar: سكربتات الخروج

en: No user-specified autostart items
ar: لا توجد عناصر بدء آليّ حددها المستخدم

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
ar: انقر على زر <interface>أضف جديدًا...</interface> لتضيف بعضها

en: Choose Login Script
ar: اختر سكربت الولوج

en: Choose Logout Script
ar: اختر سكربت الخروج

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
ar: يعمل

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
ar: متوقف عن التشغيل

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
ar: يبدأ

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
ar: جارٍ الإيقاف

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
ar: فشل

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
ar: حدث خطأ أثناء استقبال رد نداء %1 GetAll

en: Failed to open journal
ar: فشل في فتح السجل
