plasma-desktop - en to az translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
az: X11-də məcburi şrift DPI ölçüsü

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
az: Əsas şrift

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
az: Sabit genişlikli şrift

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
az: Kiçik şrift

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
az: Başlıq Çubuğu şrifti

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
az: Menyu şrifti

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
az: Pəncərə Başlığı şrifti

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
az: Əsas satıcı

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
az: Heç biri

en: Vertical RGB
az: Şaquli RGB

en: Vertical BGR
az: Şaquli BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
az: Əsas satıcı

[ctx: medium hinting]
en: Medium
az: Orta

[ctx: no hinting]
en: None
az: Heç biri

[ctx: slight hinting]
en: Slight
az: Yüngül

[ctx: full hinting]
en: Full
az: Tam

[ctx: Sub-string in a font name; 'Display' as in display font — a type of font inappropriate for computer screens]
en: Display
az: Dekorativ

en: Adjust Global Scale…
az: Ümumi miqyası tənzimləyin...

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
az: Tətbiqlərdə Şrifti hamarlama və ya DPI dəyişiklikləri onlar yenidən açıldığında görünəcəkdir.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
az: Çox böyük şriftlər ekranda qəribə görünə bilər. Çox böyük şriftləri istifadə etmək əvəzinə ektranın ümumi miqyasını dəyişməyi yoxlayın.

[ctx: @info]
en: “Display” fonts are <link url='https://wikipedia.org/wiki/Display_typeface'>not intended for use on computer displays</link>, and may produce odd results. Consider using a different font.
az: Şriftlərin "Görünüşü"

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
az: İstifadəçi interfeysinin miqyası üçün, ekranın ümumi miqyaslama funksiyasından istifadə etmək məsləhət görülür.

en: &Adjust All Fonts…
az: &Bütün Şriftləri Tənzimləyin...

en: General:
az: Əsas:

en: Select general font
az: Əsas şrifti seçmək

en: Fixed width:
az: Sabit genişlik:

en: Select fixed width font
az: Sabit genişlikli şrifti seçmək

en: Small:
az: Kiçik:

en: Select small font
az: Kiçik şrifti seçmək

en: Toolbar:
az: Başlıq Çubuğu:

en: Select toolbar font
az: Başlıq Çubuğu şriftini seçmək

en: Menu:
az: Menyu:

en: Select menu font
az: Menyu şriftini seçimək

en: Window title:
az: Pəncərə Başlığı:

en: Select window title font
az: Pəncərə Başlığı şriftini seçmək

en: Anti-Aliasing:
az: Hamarlama:

en: Enable
az: Aktiv etmək

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
az: Ekranda piksellər əsasən tor şəkilində düzülür. Ona görə də bu tor ilə uyğunlaşmayan bəzi sriftlərin formaları blok şəkilində və qeyri-səlis ğörünür. <emphasis>Hamarlama</emphasis> funksiyası bu effekti azaltmaq üçün istifadə olunur. Heç bir problem yaratmadığı halda adətən siz bu seçimi aktiv saxlamaq istəyəcəksiniz.

en: Exclude range from anti-aliasing
az: Bu aralıqda olanlar hamarlanmasın

en: to
az: -

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
az: Alt-piksel görüntülənməsi:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
az: <para>TFT və ya LCD ekranlarda hər piksel faktiki olaraq üç və ya dörd kiçik monoxrom lampalardan ibarətdir. Bu <emphasis>alt piksellər</emphasis> göstərilən şəkilləərin keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırmaq üçün heç nədən asılı olmayaraq dəyişdirilə bilər. .</para> <para>Təsvirin keyfiyyəti, yalnız, seçiminiz, ekranınızın piksellərinin düzülüş qaydasına uyğun gəldiyi halda yaxşılaşır. Bir çox ekran <emphasis>RGB</emphasis> alt piksellərinin xətti düzülüşünə sahibdir, bəzilərində <emphasis>BGR</emphasis> vardır. və bəzi ekzotik sıralamalar bu funksiya tərəfindən dəstəklənmir. </para>Bu CRT monitorlarda işləmir.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
az: Kölgələmə üsulu:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
az: Hinting (şriftlərin konturlarının hamarlanması) - bu metod kiçik ölçülərdəki şriftlərin konturlarını hamarlamaqla onların görüntü keyfiyyətini yaxşılaşdırır. Daha sərt hintləmə adətən şriftlərdə daha kəskin kənarlar əmələ gətirir, ancaq kiçik hərflər özlərinin böyük boydakı şəkillərinə daha az bənzəyəcəkdir.

en: Force font DPI:
az: Başqa məcburi DPI:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
az: <para>Çap zamanı şriftləri ekranın fiziki ölçülərinə uyğunlaşdırmaq üçün ekrandakı piksellərin sayını (DPİ) daxil edin. Bu ölçüləri ilkin dəyərindən fərqli olaraq dəyişdirmək bəzi tətbiqlərdə ziddiyyətlər yarada bilər; bəzi nişanlar və şəkillər göslənildiyi kimi miqyaslanmaya bilər.</para><para>Mətnin ölçüsünü artırmaq üçün yuxarıdakı şriftlərin ölçüsünü dəyişin. Hər şeyin miqyasını dəyişmək üçün <interface>Ekran və Monitor</interface> səhifəsində miqyaslama çubuğundan istifadə edin.</para>
