kcmfonts - en to bg translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPIWayland), group (General)
en: Force font DPI Wayland
bg: Принудително задаване на DPI на шрифт за Wayland

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
bg: Принудително задаване на DPI на шрифт за X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
bg: Общ шрифт

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
bg: Шрифт с фиксирана ширина

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
bg: Дребен шрифт

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
bg: Шрифт на ленти с инструменти

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
bg: Шрифт на менюта

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
bg: Шрифт на заглавие на прозорци

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
bg: Стандартно

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
bg: Без

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
bg: Стандартно

[ctx: medium hinting]
en: Medium
bg: Средно

[ctx: no hinting]
en: None
bg: Без

[ctx: slight hinting]
en: Slight
bg: Леко

[ctx: full hinting]
en: Full
bg: Пълно

en: This module lets you configure the system fonts.
bg: Този модул ви позволява да конфигурирате системните шрифтове.

en: Adjust Global Scale…
bg: Настройване на глобално скалиране…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
bg: Някои промени като изглаждане или DPI ще засегнат само наново стартираните приложения.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
bg: Много големи шрифтове могат да доведат до странно изглеждащи резултати. Помислете за коригиране на глобалното скалиране на екрана, вместо да се използва много голям размер на шрифта.

en: Decimal font sizes can cause text layout problems in some applications. Consider using only integer font sizes.
bg: Размери на шрифта с десетични стойности могат да причинят проблеми с оформлението на текста в някои приложения. Препоръчително е използване само на цели числа.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
bg: Препоръчителният начин за мащабиране на потребителския интерфейс е настройването на резолюцията на екрана.

en: &Adjust All Fonts…
bg: &Настройване на всички шрифтове…

en: General:
bg: Общи:

en: Select general font
bg: Избиране на общ шрифт

en: Fixed width:
bg: Фиксирана ширина:

en: Select fixed width font
bg: Избиране на шрифт с фиксирана ширина

en: Small:
bg: Дребен шрифт:

en: Select small font
bg: Избиране на дребен шрифт

en: Toolbar:
bg: Лента с инструменти:

en: Select toolbar font
bg: Избиране на шрифт за лента с инструменти

en: Menu:
bg: Меню:

en: Select menu font
bg: Избиране на шрифт за меню

en: Window title:
bg: Заглавие на прозорец:

en: Select window title font
bg: Избиране на шрифт за заглавна лента на прозорец

en: Anti-Aliasing:
bg: Изглаждане:

en: Enable
bg: Активиране

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
bg: Пикселите на дисплеите обикновено се подравняват в решетка. Следователно форми на шрифтовете, които не са подравнени с тази решетка, ще изглеждат ъгловати и грешни, освен ако не се  използват техники на <emphasis> изглаждане </emphasis>, за да се намали този ефект. Обикновено се препоръчва да  запазите тази опция активирана, освен ако не причинява проблеми.

en: Exclude range from anti-aliasing
bg: Обхват на изключване от изглаждане

en: to
bg: до

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
bg: Субпикселно рендериране:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
bg: <para> На TFT или LCD екрани всеки един пиксел всъщност се състои от три или четири по-малки монохромни светлини. Тези <emphasis> субпиксели </emphasis> могат да се променят независимо, за да се подобри допълнително качеството на показваните шрифтове. </para> <para> Качеството на изобразяване се подобрява само ако изборът съвпада по начина, по който са подравнени субпикселите на вашия дисплей. Повечето дисплеи имат линейно подреждане на <emphasis> RGB </emphasis> субпиксели, някои имат <emphasis> BGR </emphasis> и някои екзотични задачи не се поддържат от тази функция. </para> Това не работи с CRT монитори.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
bg: Хинтиране:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
bg: Хинтирането е техника, при която програмни инструкции - hints са вградени в шрифта за подобряване на качеството на изобразяване, особено при малки размери на шрифта. По-високи стойности като цяло водят до по-остро изобразяване, но малките букви по-малко запазват формата си при задаване на по-големи размери.

en: Force font DPI:
bg: Принудително задаване на DPI на шрифта:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
bg: <para>Въведете DPI на екрана тук, за да настроите екранните шрифтове да съответстват на физическите си размери. Промяната на тази опция от стойността по подразбиране ще противоречи на много приложения; Някои икони и изображения няма да може да се мащабират, както се очаква. </para><para>За да увеличите размера на текста, променете размера на шрифтовете по-горе. За да мащабирате всичко, използвайте плъзгача за мащабиране на екрана от разделът <interface>Екран и монитор</interface>.</para>

en: Select Font
bg: Избиране на шрифт
