plasma_engine_weather - en to bn_IN translation catalogue (99 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
bn_IN: পরিষ্কার

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
bn_IN: পরিষ্কার আবহাওয়ার বিরতী

[ctx: weather condition]
en: clear sky
bn_IN: মেঘমুক্ত আকাশ

[ctx: weather condition]
en: cloudy
bn_IN: মেঘলা

[ctx: weather condition]
en: drizzle
bn_IN: হালকা বৃষ্টি

[ctx: weather condition]
en: fog
bn_IN: কুয়াশা

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
bn_IN: ধূসর মেঘ

[ctx: weather condition]
en: hail
bn_IN: শিল

[ctx: weather condition]
en: hail shower
bn_IN: শিলাবৃষ্টি

[ctx: weather condition]
en: hail showers
bn_IN: শিলাবৃষ্টি

[ctx: weather condition]
en: hazy
bn_IN: আবছা

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
bn_IN: ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
bn_IN: ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
bn_IN: ভারি বৃষ্টি

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
bn_IN: ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
bn_IN: ভারি তুষারপাত

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
bn_IN: তুষারযুক্ত ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
bn_IN: তুষারযুক্ত ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: light rain
bn_IN: হালকা বৃষ্টি

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
bn_IN: হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: light shower
bn_IN: হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: light showers
bn_IN: হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: light snow
bn_IN: হালকা তুষারপাত

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
bn_IN: তুষারযুক্ত হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
bn_IN: আংশিক মেঘলা

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
bn_IN: মরুঝড়

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
bn_IN: বজ্রবিদ্যুতসহ ঝোড়ো বৃষ্টি

[ctx: weather condition]
en: white cloud
bn_IN: সাদা মেঘ

[ctx: weather forecast]
en: clear
bn_IN: পরিষ্কার

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
bn_IN: মেঘমুক্ত আকাশ

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
bn_IN: মেঘলা

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
bn_IN: হালকা বৃষ্টি

[ctx: weather forecast]
en: fog
bn_IN: কুয়াশা

[ctx: weather forecast]
en: foggy
bn_IN: কুয়াশাচ্ছন্ন

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
bn_IN: ধূসর মেঘ

[ctx: weather forecast]
en: hail
bn_IN: শিল

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
bn_IN: শিলাবৃষ্টি

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
bn_IN: শিলাবৃষ্টি

[ctx: weather forecast]
en: hazy
bn_IN: আবছা

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
bn_IN: ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
bn_IN: ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
bn_IN: ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
bn_IN: ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
bn_IN: ভারি তুষারপাত

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
bn_IN: তুষারযুক্ত ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
bn_IN: তুষারযুক্ত ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: light rain
bn_IN: হালকা বৃষ্টি

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
bn_IN: হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: light shower
bn_IN: হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: light showers
bn_IN: হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: light snow
bn_IN: হালকা তুষারপাত

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
bn_IN: তুষারযুক্ত হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
bn_IN: তুষারযুক্ত হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather forecast]
en: na
bn_IN: উপলব্ধ নেই

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
bn_IN: আংশিক মেঘলা

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
bn_IN: মরুঝড়

[ctx: weather forecast]
en: sunny
bn_IN: রৌদ্রোজ্জ্বল

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
bn_IN: সাদা মেঘ

[ctx: visibility]
en: Moderate
bn_IN: মাঝারি

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
bn_IN: প্রবাহিত তুষার

[ctx: weather condition]
en: Clear
bn_IN: মেঘমুক্ত আকাশ

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
bn_IN: মেঘলা

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
bn_IN: দূরবর্তী বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
bn_IN: প্রবাহিত তুষার

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
bn_IN: হালকা বৃষ্টি

[ctx: weather condition]
en: Dust
bn_IN: ধুলো

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
bn_IN: ধুলোর ঘূর্ণি

[ctx: weather condition]
en: Fog
bn_IN: কুয়াশা

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
bn_IN: হিমশীতল বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
bn_IN: হিমশীতল বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
bn_IN: ফানেল আকারের মেঘ

[ctx: weather condition]
en: Hail
bn_IN: শিল

[ctx: weather condition]
en: Haze
bn_IN: হালকা কুয়াশা

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
bn_IN: প্রবাহিত ভারি তুষার

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
bn_IN: প্রবাহিত ভারি তুষার

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
bn_IN: ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
bn_IN: ভারি শিল

en: UK
bn_IN: যুক্তরাজ্য

en: USA
bn_IN: মার্কিন যুক্তরাষ্ট্র

en: day
bn_IN: দিন

[ctx: weather condition]
en: few clouds
bn_IN: অল্প মেঘ

[ctx: weather condition]
en: haze
bn_IN: হালকা কুয়াশা

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
bn_IN: হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
bn_IN: ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
bn_IN: হিমশীতল হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
bn_IN: হিমশীতল ভারি বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: rain
bn_IN: বৃষ্টি

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
bn_IN: মাঝারি বৃষ্টি

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
bn_IN: হিমশীতল হালকা বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
bn_IN: হিমশীতল বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
bn_IN: হালকা বৃষ্টি তুষারপাত

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
bn_IN: ভারি বৃষ্টি তুষারপাত

[ctx: weather condition]
en: snow
bn_IN: তুষারপাত

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
bn_IN: মাঝারি তুষারপাত

[ctx: weather condition]
en: showers
bn_IN: বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
bn_IN: হালকা বরফের বৃষ্টিপাত

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
bn_IN: ভারি বরফের বৃষ্টিপাত

en: Day
bn_IN: দিন

en: Night
bn_IN: রাত্রি
