plasma-workspace - en to ca translation catalogue (20 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
ca: suspèn

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
ca: a la RAM

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
ca: adorm

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
ca: hiberna

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
ca: al disc

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
ca: enfosquiment de la pantalla

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
ca: Llista les opcions de suspensió del sistema (p. ex. dormir, hibernació) i permet activar-les

en: Suspends the system to RAM
ca: Suspèn el sistema a la RAM

en: Suspends the system to disk
ca: Suspèn el sistema al disc

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
ca: lluminositat de la pantalla <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
ca: Llista les opcions de lluminositat de la pantalla o les estableix a la lluminositat definida pel terme de cerca; p. ex. lluminositat de la pantalla 50 reduirà la pantalla al 50% de la lluminositat màxima

en: Set Brightness to %1%
ca: Estableix la lluminositat a %1%

en: Dim screen totally
ca: Enfosqueix la pantalla totalment

en: Dim screen by half
ca: Enfosqueix la pantalla a la meitat

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ca: Suspèn

en: Suspend to RAM
ca: Suspèn a la RAM

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
ca: Hiberna

en: Suspend to disk
ca: Suspèn al disc

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
ca: lluminositat de la pantalla

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
ca: enfosquiment de la pantalla
