plasma-workspace - en to ca@valencia translation catalogue (47 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPIWayland), group (General)
en: Force font DPI Wayland
ca@valencia: Força els ppp dels tipus de lletra a Wayland

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
ca@valencia: Força els ppp dels tipus de lletra a l'X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
ca@valencia: Tipus de lletra general

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
ca@valencia: Tipus de lletra fixa

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
ca@valencia: Tipus de lletra xicoteta

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
ca@valencia: Tipus de lletra de les barres d'eines

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
ca@valencia: Tipus de lletra dels menús

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
ca@valencia: Tipus de lletra dels títols de finestra

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
ca@valencia: Predeterminat del fabricant

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
ca@valencia: Sense

en: Vertical RGB
ca@valencia: RGB vertical

en: Vertical BGR
ca@valencia: BGR vertical

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
ca@valencia: Predeterminat del fabricant

[ctx: medium hinting]
en: Medium
ca@valencia: Mitjana

[ctx: no hinting]
en: None
ca@valencia: Sense

[ctx: slight hinting]
en: Slight
ca@valencia: Mínima

[ctx: full hinting]
en: Full
ca@valencia: Completa

en: This module lets you configure the system fonts.
ca@valencia: Este mòdul permet configurar els tipus de lletra del sistema.

en: Adjust Global Scale…
ca@valencia: Ajusta l'escala global…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
ca@valencia: Alguns canvis com ara l'antialiàsing o els ppp només afectaran les aplicacions iniciades de nou.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
ca@valencia: Els tipus de lletra molt grans poden produir resultats estranys. En lloc d'utilitzar una mida de tipus de lletra molt gran, considereu ajustar l'escala global de la pantalla.

en: Decimal font sizes can cause text layout problems in some applications. Consider using only integer font sizes.
ca@valencia: Les mides amb decimals del tipus de lletra poden provocar problemes de disposició del text en algunes aplicacions. Considereu utilitzar només mides enteres del tipus de lletra.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
ca@valencia: La manera recomanada d'escalar la interfície d'usuari és emprant la característica d'escalat global de la pantalla.

en: &Adjust All Fonts…
ca@valencia: &Ajusta tots els tipus de lletra…

en: Select general font
ca@valencia: Selecciona el tipus de lletra general

en: Fixed width:
ca@valencia: Amplària fixa:

en: Select fixed width font
ca@valencia: Selecciona el tipus de lletra fixa

en: Small:
ca@valencia: Xicoteta:

en: Select small font
ca@valencia: Selecciona el tipus de lletra xicoteta

en: Toolbar:
ca@valencia: Barra d'eines:

en: Select toolbar font
ca@valencia: Selecciona el tipus de lletra de les barres d'eines

en: Menu:
ca@valencia: Menú:

en: Select menu font
ca@valencia: Selecciona el tipus de lletra dels menús

en: Window title:
ca@valencia: Títol de la finestra:

en: Select window title font
ca@valencia: Selecciona el tipus de lletra dels títols de finestra

en: Anti-Aliasing:
ca@valencia: Antialiàsing:

en: Enable
ca@valencia: Activa

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
ca@valencia: Els píxels en les pantalles generalment s'alineen en una quadrícula. Per tant, les formes dels tipus de lletra que no s'alineen amb esta quadrícula es veuran quadrades i incorrectes tret que s'utilitzen tècniques d'<emphasis>antialiàsing</emphasis> per a reduir este efecte. En general, voldreu mantindre esta opció habilitada llevat que cause problemes.

en: Exclude range from anti-aliasing
ca@valencia: Exclou l'interval de l'antialiàsing

en: to
ca@valencia: a

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
ca@valencia: Renderització dels subpíxels:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
ca@valencia: <para>A les pantalles TFT o LCD, cada píxel es compon de tres o quatre llums monocromes més xicotetes. Estos <emphasis>subpíxels</emphasis> es poden canviar de forma independentment per a millorar encara més la qualitat dels tipus de lletra mostrats.</para><para>La qualitat de representació només millorarà si la selecció coincidix amb la forma en què s'alineen els subpíxels de la pantalla. La majoria de les pantalles tenen una ordenació lineal dels subpíxels <emphasis>RGB</emphasis>, algunes tenen <emphasis>BGR</emphasis> i alguns ordenaments exòtics no estan admesos per esta característica.</para>Açò no funciona amb els monitors CRT.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
ca@valencia: Correcció de les lletres:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
ca@valencia: La correcció és una tècnica en la qual les correccions incrustades en un tipus de lletra s'utilitzen per a millorar la qualitat de la representació, especialment en mides xicotetes. Correccions més fortes generalment conduïxen a vores més definides, però els tipus de lletra petits s'assemblaran menys a la seua forma en mides grans.

en: Force font DPI:
ca@valencia: Força els ppp dels tipus de lletra:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
ca@valencia: <para>Introduïu ací els PPP de la pantalla per a fer que els tipus de lletra de la pantalla coincidisquen amb la seua mida física quan s'imprimixen. El canvi d'esta opció del seu valor predeterminat entrarà en conflicte amb moltes aplicacions; algunes icones i imatges poden no canviar d'escala com s'esperaria.</para><para>Per a incrementar la mida del text, canvieu a dalt la mida dels tipus de lletra. Per a canviar tot d'escala, utilitzeu el control lliscant de canvi d'escala a la pàgina <interface>Pantalla i monitor</interface>.</para>

en: Select Font
ca@valencia: Seleccioneu el tipus de lletra
