plasma-workspace - en to ca@valencia translation catalogue (44 entries)

en: Keyboard Layout: %1
ca@valencia: Disposició del teclat: %1

en: Username
ca@valencia: Nom d'usuari

en: Password
ca@valencia: Contrasenya

en: Log In
ca@valencia: Inici de sessió

en: Caps Lock is on
ca@valencia: El bloqueig de majúscules està activat

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ca@valencia: Suspén

en: Restart
ca@valencia: Reinicia

en: Shut Down
ca@valencia: Para

[ctx: For switching to a username and password prompt]
en: Other…
ca@valencia: Altres…

en: Type in Username and Password
ca@valencia: Introduïu el nom d'usuari i la contrasenya

en: List Users
ca@valencia: Llista els usuaris

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
ca@valencia: Teclat virtual

en: Login Failed
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'inici de la sessió

en: Desktop Session: %1
ca@valencia: Sessió d'escriptori: %1

en: Battery at %1%
ca@valencia: Bateria a %1%

[ctx: Nobody logged in on that session]
en: Unused
ca@valencia: Sense ús

[ctx: User logged in on console (X display number)]
en: on TTY %1 (Display %2)
ca@valencia: al TTY %1 (pantalla %2)

[ctx: @title: group]
en: Clock:
ca@valencia: Rellotge:

[ctx: @option:check]
en: Keep visible when unlocking prompt disappears
ca@valencia: Mantín visible quan desaparega l'indicatiu de desbloqueig

[ctx: @title: group]
en: Media controls:
ca@valencia: Controls multimèdia:

[ctx: @option:check]
en: Show under unlocking prompt
ca@valencia: Mostra davall l'indicatiu de desbloqueig

en: Unlocking failed
ca@valencia: Ha fallat el desbloqueig

en: Sleep
ca@valencia: Suspén

en: Hibernate
ca@valencia: Hiberna

en: Switch User
ca@valencia: Canvia d'usuari

en: Switch to This Session
ca@valencia: Canvia a esta sessió

en: Start New Session
ca@valencia: Inicia una sessió nova

en: Back
ca@valencia: Arrere

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
ca@valencia: Canvia la disposició

en: Unlock
ca@valencia: Desbloqueja

en: No title
ca@valencia: Sense títol

en: No media playing
ca@valencia: No s'està reproduint cap suport

en: Previous track
ca@valencia: Peça anterior

en: Play or Pause media
ca@valencia: Reproduïx o fa pausa del suport

en: Next track
ca@valencia: Peça següent

en: One other user is currently logged in. If the computer is shut down or restarted, that user may lose work. | %1 other users are currently logged in. If the computer is shut down or restarted, those users may lose work.
ca@valencia[0]: Un altre usuari està connectat. Si l'ordinador s'apaga o reinicia, este usuari podria perdre la faena.
ca@valencia[1]: %1 usuaris més estan connectats. Si l'ordinador s'apaga o reinicia, estos usuaris podrien perdre la faena.

en: When restarted, the computer will enter the firmware setup screen.
ca@valencia: En reiniciar, l'ordinador presentarà la pantalla de configuració del microprogramari.

en: Log Out
ca@valencia: Ix

en: Restarting in 1 second | Restarting in %1 seconds
ca@valencia[0]: Es tornarà a reiniciar en 1 segon
ca@valencia[1]: Es tornarà a reiniciar en %1 segons

en: Shutting down in 1 second | Shutting down in %1 seconds
ca@valencia[0]: Es tancarà d'ací a 1 segon
ca@valencia[1]: Es tancarà d'ací a %1 segons

en: Logging out in 1 second | Logging out in %1 seconds
ca@valencia[0]: La sessió es tancarà d'ací a 1 segon
ca@valencia[1]: La sessió es tancarà d'ací a %1 segons

en: OK
ca@valencia: D'acord

en: Cancel
ca@valencia: Cancel·la

[ctx: This is the first text the user sees while starting in the splash screen, should be translated as something short, is a form that can be seen on a product. Plasma is the project name so shouldn't be translated.]
en: Plasma made by KDE
ca@valencia: Plasma, de KDE
