plasma-workspace - en to ca@valencia translation catalogue (23 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
ca@valencia: eixida;desconnexió

en: Logs out, exiting the current desktop session
ca@valencia: Ix, desconnectant la sessió actual d'escriptori

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down
ca@valencia: parada

en: Turns off the computer
ca@valencia: Apaga l'ordinador

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
ca@valencia: reinici

en: Reboots the computer
ca@valencia: Torna a arrancar l'ordinador

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
ca@valencia: bloqueig;bloqueig de pantalla

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
ca@valencia: Bloqueja les sessions actuals i inicia el salvapantalla

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
ca@valencia: guarda;guarda la sessió

en: Saves the current session for session restoration
ca@valencia: Guarda la sessió actual per a la restauració de sessions

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
ca@valencia: canvia d'usuari;sessió nova

en: Starts a new session as a different user
ca@valencia: Inicia una sessió nova amb un usuari diferent

en: Lists all sessions
ca@valencia: Llista totes les sessions

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
ca@valencia: canvia

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
ca@valencia: Canvia a la sessió activa de l'usuari :q:, o llista totes les sessions actives si no es proporciona :q:

[ctx: log out command]
en: Log Out
ca@valencia: Ix

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
ca@valencia: Para

[ctx: restart computer command]
en: Restart
ca@valencia: Reinicia

[ctx: lock screen command]
en: Lock
ca@valencia: Bloqueja

en: Save Session
ca@valencia: Guarda la sessió

en: Switch User
ca@valencia: Canvia d'usuari

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
ca@valencia: <p>Esteu a punt d'obrir una sessió d'escriptori nova.</p><p>La sessió actual s'amagarà i es mostrarà una pantalla nova de connexió.</p><p>Podeu canviar entre les sessions utilitzant:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{número de sessió}</li><li>Busca de Plasma (teclegeu «%1»)</li><li>Ginys de Plasma (com l'iniciador d'aplicacions)</li></ul>

en: New Desktop Session
ca@valencia: Sessió nova d'escriptori
