plasma-workspace - en to ca@valencia translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
ca@valencia: Força els ppp de les lletres en X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
ca@valencia: Lletra general

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
ca@valencia: Lletra d'amplària fixa

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
ca@valencia: Lletra xicoteta

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
ca@valencia: Lletra de les barres d'eines

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
ca@valencia: Lletra dels menús

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
ca@valencia: Lletra dels títols de finestra

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
ca@valencia: Predeterminat del fabricant

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
ca@valencia: Sense

en: Vertical RGB
ca@valencia: RGB vertical

en: Vertical BGR
ca@valencia: BGR vertical

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
ca@valencia: Predeterminat del fabricant

[ctx: medium hinting]
en: Medium
ca@valencia: Mitjana

[ctx: no hinting]
en: None
ca@valencia: Sense

[ctx: slight hinting]
en: Slight
ca@valencia: Mínima

[ctx: full hinting]
en: Full
ca@valencia: Completa

en: Adjust Global Scale…
ca@valencia: Ajusta l'escala global…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
ca@valencia: Alguns canvis com ara l'antialiàsing o els ppp només afectaran les aplicacions iniciades de nou.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
ca@valencia: Les lletres molt grans poden produir resultats estranys. En lloc d'utilitzar una mida de lletra molt gran, considereu ajustar l'escala global de la pantalla.

[ctx: @info]
en: “Display” fonts are <link url='https://wikipedia.org/wiki/Display_typeface'>not intended for use on computer displays</link>, and may produce odd results. Consider using a different font.
ca@valencia: Les lletres «Display» <link url='https://wikipedia.org/wiki/Display_typeface'>no estan destinades a les pantalles d'ordinador</link>, i poden produir resultats estranys. Considereu l'ús d'una lletra diferent.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
ca@valencia: La manera recomanada d'escalar la interfície d'usuari és emprant la característica d'escalat global de la pantalla.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is not designed to be usable with fonts smaller than 4pt. Size has been reset to 4pt.
ca@valencia: Plasma no s'ha dissenyat per a que es puga utilitzar amb lletres inferiors a 4pt. La mida s'ha restaurat a 4pt.

[ctx: @info:usagetip]
en: Very small fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very small font size, consider adjusting the global screen scale.
ca@valencia: Les lletres molt xicotetes poden produir resultats estranys. En lloc d'utilitzar una mida de lletra molt xicoteta, considereu ajustar l'escala global de la pantalla.

en: &Adjust All Fonts…
ca@valencia: &Ajusta totes les lletres…

en: Select general font
ca@valencia: Tria la lletra general

en: Fixed width:
ca@valencia: Amplària fixa:

en: Select fixed width font
ca@valencia: Tria la lletra d'amplària fixa

en: Small:
ca@valencia: Xicoteta:

en: Select small font
ca@valencia: Tria la lletra xicoteta

en: Toolbar:
ca@valencia: Barra d'eines:

en: Select toolbar font
ca@valencia: Tria la lletra de les barres d'eines

en: Menu:
ca@valencia: Menú:

en: Select menu font
ca@valencia: Tria la lletra dels menús

en: Window title:
ca@valencia: Títol de la finestra:

en: Select window title font
ca@valencia: Tria la lletra dels títols de finestra

en: Anti-Aliasing:
ca@valencia: Antialiàsing:

en: Enable
ca@valencia: Activa

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
ca@valencia: Els píxels en les pantalles generalment s'alineen en una quadrícula. Per tant, les formes de les lletres que no s'alineen amb esta quadrícula es veuran quadrades i incorrectes tret que s'utilitzen tècniques d'<emphasis>antialiàsing</emphasis> per a reduir este efecte. En general, voldreu mantindre esta opció habilitada llevat que cause problemes.

en: Exclude range from anti-aliasing
ca@valencia: Exclou l'interval de l'antialiàsing

en: to
ca@valencia: a

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
ca@valencia: Renderització dels subpíxels:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
ca@valencia: <para>A les pantalles TFT o LCD, cada píxel es compon de tres o quatre llums monocromes més xicotetes. Estos <emphasis>subpíxels</emphasis> es poden canviar de forma independentment per a millorar encara més la qualitat de les lletres mostrades.</para><para>La qualitat de representació només millorarà si la selecció coincidix amb la forma en què s'alineen els subpíxels de la pantalla. La majoria de les pantalles tenen una ordenació lineal dels subpíxels <emphasis>RGB</emphasis>, algunes tenen <emphasis>BGR</emphasis> i alguns ordenaments exòtics no estan admesos per esta característica.</para>Açò no funciona amb els monitors CRT.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
ca@valencia: Correcció de les lletres:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
ca@valencia: La correcció és una tècnica en la qual les correccions incrustades en una lletra s'utilitzen per a millorar la qualitat de la representació, especialment en mides xicotetes. Correccions més fortes generalment conduïxen a vores més definides, però les lletres xicotetes s'assemblaran menys a la seua forma en mides grans.

en: Force font DPI:
ca@valencia: Força els ppp de les lletres:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
ca@valencia: <para>Introduïu ací els PPP de la pantalla per a fer que les lletres de la pantalla coincidisquen amb la seua mida física quan s'imprimixen. El canvi d'esta opció del seu valor predeterminat entrarà en conflicte amb moltes aplicacions; algunes icones i imatges poden no canviar d'escala com s'esperaria.</para><para>Per a incrementar la mida del text, canvieu a dalt la mida de la lletra. Per a canviar tot d'escala, utilitzeu el control lliscant de canvi d'escala a la pàgina <interface>Pantalla i monitor</interface>.</para>
