plasma-workspace - en to ca@valencia translation catalogue (72 entries)

[ctx: Placeholder is the battery number]
en: Battery %1
ca@valencia: Bateria %1

en: Battery
ca@valencia: Bateria

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
ca@valencia: Dies festius

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
ca@valencia: Esdeveniments

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
ca@valencia: Tasques pendents

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
ca@valencia: Altres

en: %1 event | %1 events
ca@valencia[0]: %1 esdeveniment
ca@valencia[1]: %1 esdeveniments

en: No events
ca@valencia: Cap esdeveniment

en: Days
ca@valencia: Dies

en: Months
ca@valencia: Mesos

en: Years
ca@valencia: Anys

en: Previous Month
ca@valencia: Mes anterior

en: Previous Year
ca@valencia: Any anterior

en: Previous Decade
ca@valencia: Dècada anterior

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
ca@valencia: Hui

en: Reset calendar to today
ca@valencia: Restaura el calendari a hui

en: Next Month
ca@valencia: Mes següent

en: Next Year
ca@valencia: Any següent

en: Next Decade
ca@valencia: Dècada següent

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Open
ca@valencia: Mantín obert

en: Configure…
ca@valencia: Configura…

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen lock enabled
ca@valencia: El bloqueig de la pantalla està activat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets whether the screen will be locked after the specified time.
ca@valencia: Establix si la pantalla s'ha de bloquejar després del temps indicat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen saver timeout
ca@valencia: Temps d'espera del salvapantalla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets the minutes after which the screen is locked.
ca@valencia: Establix els minuts després dels quals es bloqueja la pantalla.

en: New Session
ca@valencia: Sessió nova

en: Filters
ca@valencia: Filtres

en: This Widget was written for an unknown older version of Plasma and is not compatible with Plasma %1. Please contact the widget's author for an updated version.
ca@valencia: Este giny s'ha escrit per a una versió antiga desconeguda de Plasma i no és compatible amb Plasma %1. Poseu-vos en contacte amb el seu autor per a una versió actualitzada.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please contact the widget's author for an updated version.
ca@valencia: Este giny s'ha escrit per a Plasma %1 i no és compatible amb Plasma %2. Poseu-vos en contacte amb el seu autor per a una versió actualitzada.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please update Plasma in order to use the widget.
ca@valencia: Este giny s'ha escrit per a Plasma %1 i no és compatible amb Plasma %2. Actualitzeu Plasma per tal d'emprar-lo.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with the latest version of Plasma. Please update Plasma in order to use the widget.
ca@valencia: Este giny s'ha escrit per a Plasma %1 i no és compatible amb l'última versió de Plasma. Actualitzeu Plasma per tal d'emprar-lo.

[ctx: applet category]
en: Accessibility
ca@valencia: Accessibilitat

[ctx: applet category]
en: Application Launchers
ca@valencia: Iniciadors d'aplicacions

[ctx: applet category]
en: Astronomy
ca@valencia: Astronomia

[ctx: applet category]
en: Date and Time
ca@valencia: Data i hora

[ctx: applet category]
en: Development Tools
ca@valencia: Eines de desenvolupament

[ctx: applet category]
en: Education
ca@valencia: Educació

[ctx: applet category]
en: Environment and Weather
ca@valencia: Medi ambient i meteorologia

[ctx: applet category]
en: Examples
ca@valencia: Exemples

[ctx: applet category]
en: File System
ca@valencia: Sistema de fitxers

[ctx: applet category]
en: Fun and Games
ca@valencia: Diversió i jocs

[ctx: applet category]
en: Graphics
ca@valencia: Gràfics

[ctx: applet category]
en: Language
ca@valencia: Idioma

[ctx: applet category]
en: Mapping
ca@valencia: Mapes

[ctx: applet category]
en: Miscellaneous
ca@valencia: Miscel·lània

[ctx: applet category]
en: Multimedia
ca@valencia: Multimèdia

[ctx: applet category]
en: Online Services
ca@valencia: Serveis en línia

[ctx: applet category]
en: Personal Information
ca@valencia: Informació personal

[ctx: applet category]
en: Productivity
ca@valencia: Productivitat

[ctx: applet category]
en: System Information
ca@valencia: Informació del sistema

[ctx: applet category]
en: Utilities
ca@valencia: Utilitats

[ctx: applet category]
en: Windows and Tasks
ca@valencia: Finestres i tasques

[ctx: applet category]
en: Clipboard
ca@valencia: Porta-retalls

[ctx: applet category]
en: Tasks
ca@valencia: Tasques

en: All Widgets
ca@valencia: Tots els ginys

en: Running
ca@valencia: En execució

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can be un-installed from the system, which are usually installed by the user to a local place.]
en: User-installed
ca@valencia: Instal·lat per l'usuari

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can were recently installed.]
en: Recently installed
ca@valencia: Instal·lats recentment

en: Download New Plasma Widgets
ca@valencia: Baixa ginys nous de Plasma

en: Install Widget From Local File…
ca@valencia: Instal·la un giny des d'un fitxer local…

[ctx: @title:window]
en: Get New Widgets
ca@valencia: Obtín ginys nous

en: Select Plasmoid File
ca@valencia: Trieu un fitxer de Plasmoide

[ctx: %1 is the name of an applet, %2 is an error message]
en: Installing the package %1 failed: %2.
ca@valencia: Ha fallat mentre s'instal·lava el paquet %1: %2.

en: Installation Failure
ca@valencia: Ha fallat la instal·lació

[ctx: @info]
en: The currently selected time zone is not available for visualization on this map
ca@valencia: La zona horària seleccionada actualment no està disponible per a la visualització en este mapa

[ctx: @action:button]
en: Zoom in
ca@valencia: Amplia

[ctx: @action:button]
en: Zoom out
ca@valencia: Reduïx

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Region:
ca@valencia: Regió:

[ctx: Placeholder for empty time zone combobox selector]
en: Choose…
ca@valencia: Tria…

en: Timezone region selector
ca@valencia: Selector de regió de zona horària

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Time zone:
ca@valencia: Zona horària:

en: Timezone location selector
ca@valencia: Selector d'ubicació de zona horària
