kcmcolors - en to cs translation catalogue (187 entries)

en: Unable to create a temporary file.
cs: Nelze vytvořit dočasný soubor.

en: Unable to download the color scheme: %1
cs: Nelze stáhnout barevné schéma: %1

en: This file is not a color scheme file.
cs: Soubor není soubor barevného schématu.

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
cs: Nelze vytvořit složku s daty 'color-scheme'.

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
cs: Selhalo kopírování barevného schématu do složky 'color-scheme'.

en: Color scheme installed successfully.
cs: Barevné schéma bylo úspěšně nainstalováno.

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
cs: Název barevného schématu

note: i18n: ectx: label, entry (accentColor), group (General)
en: Accent color
cs: Barva nádechu

note: i18n: ectx: label, entry (accentColorFromWallpaper), group (General)
en: Whether accent color from wallpaper should be applied
cs: Zda by měla být použita barva nádechu z tapety

en: Utility to edit and create color schemes
cs: Nástroj pro vytváření a úpravu barevných schémat

en: Utility creation
cs: Tvorba programu

en: KCM code (reused in here)
cs: Kód KCM (který zde používáme)

en: Scheme to edit or to use as a base.
cs: Schéma, které chcete upravit nebo použít jako základ.

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
cs: Zobrazí tlačítko 'Použít', které ukládá změny bez potvrzení (oproti tlačítku 'Uložit jako')

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
cs: Umožňuje dialogové okno připojit k jinému oknu aplikace určenému identifikátorem

en: Scheme not found, falling back to current one.
cs: Schéma nebylo nalezeno. Vracím se k současnému.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
cs: Text nebo pozadí okna

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
cs: Text okna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
cs: Text tlačítka na pozadí tlačítka

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
cs: Tlačítko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
cs: Náhled normálního textu výběru na normálním pozadí výběru

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
cs: Vybraný text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
cs: Náhled textu odkazu výběru na normálním pozadí výběru

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
cs: odkaz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
cs: Náhled navštíveného textu výběru na normálním pozadí výběru

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
cs: navštíveno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
cs: Náhled aktivního textu výběru na normálním pozadí výběru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
cs: Náhled neaktivního textu výběru na normálním pozadí výběru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
cs: Náhled negativního textu výběru na normálním pozadí výběru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
cs: Náhled neutrálního textu výběru na normálním pozadí výběru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
cs: Náhled pozitivního textu výběru na normálním pozadí výběru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
cs: Náhled normálního textu na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
cs: Normální text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
cs: Náhled textu odkazu na normálním pozadí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
cs: Náhled navštíveného textu na normálním pozadí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
cs: Náhled aktivního textu na normálním pozadí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
cs: Náhled neaktivního textu na normálním pozadí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
cs: Náhled negativního textu na normálním pozadí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
cs: Náhled neutrálního textu na normálním pozadí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
cs: Náhled pozitivního textu na normálním pozadí

en: Varies
cs: Liší se

en: Normal Background
cs: Normální pozadí

en: Alternate Background
cs: Alternativní pozadí

en: Normal Text
cs: Normální text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
cs: Neaktivní text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
cs: Aktivní text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
cs: Text odkazu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
cs: Navštívený text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
cs: Záporný text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
cs: Neutrální text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
cs: Kladný text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
cs: Dekorace zaměření

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
cs: Dekorace přejezdu myši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
cs: Barevná sada:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
cs: Sada barev k zobrazení/změně

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
cs: Běžné barvy

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
cs: Pohled

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
cs: Okno

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
cs: Tlačítko

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
cs: Výběr

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
cs: Nástrojový tip

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
cs: Komplementární

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Header
cs: Záhlaví

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
cs: Nová řada

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
cs: Pozadí pohledu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
cs: Text pohledu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
cs: Pozadí okna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
cs: Text okna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
cs: Pozadí tlačítka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
cs: Text tlačítka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
cs: Pozadí výběru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
cs: Text výběru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
cs: Text neaktivního výběru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
cs: Pozadí nástrojového tipu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
cs: Text nástrojového tipu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
cs: Aktivní titulek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
cs: Text aktivního titulku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
cs: Aktivní sekundární titulek okna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
cs: Neaktivní titulek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
cs: Text neaktivního titulku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
cs: Neaktivní sekundární titulek okna

en: Options
cs: Možnosti

en: Colors
cs: Barvy

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
cs: Jsou zde neuložené změny. Opravdu si přejete program ukončit?

en: Unsaved changes
cs: Neuložené změny

en: Save Color Scheme
cs: Uložit barevné schéma

en: &Enter a name for the color scheme:
cs: Zad&ejte název nového schématu barev:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
cs: Schéma barev s tímto názvem již existuje.
    Přejete si jej přepsat?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
cs: Nemáte oprávnění přepsat toto schéma

en: Error
cs: Chyba

en: Inactive
cs: Neaktivní

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
cs: Barva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
cs: Intenzita:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
cs: Typ efektu nepřístupné barvy

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
cs: Žádný

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
cs: Zmenšit nasycení

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
cs: Vyblednutí

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
cs: Zbarvení

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
cs: Typ efektu nepřístupné intenzity

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
cs: Žádný

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
cs: Stín

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
cs: Ztmavit

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
cs: Zesvětlit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
cs: Kontrast:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
cs: Množství efektu nepřístupné barvy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
cs: Množství efektu nepřístupné intenzity

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
cs: Nepřístupná barva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
cs: Typ nepřístupného kontrastu

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
cs: Žádný

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
cs: Vyblednutí

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
cs: Zbarvení

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
cs: Množství nepřístupného kontrastu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
cs: Použít efe&kt na neaktivní okna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
cs: Použít rozdílné barvy pro ne&aktivní výběry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
cs: Stínovat třídící s&loupec v seznamech

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tintColors)
en: Tint all colors with accent color
cs: Přidat všem barvám nádech

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accentTitlebar)
en: Make window titlebars a&ccent-colored
cs: Všechny pruhy titulku okna budou mít barevný nádech

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tint strength:
cs: Síla zbarvení:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
cs: Stínování rámců a světelné ("3D") efekty

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
cs: Stínování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
cs: Kontrast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
cs: Normální text na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
cs: normální

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
cs: Text odkazu na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
cs: odkaz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
cs: Navštívený text na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
cs: navštíveno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
cs: Aktivní text na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
cs: aktivní

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
cs: Neaktivní text na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
cs: neaktivní

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
cs: Záporný text na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
cs: záporný

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
cs: Neutrální text na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
cs: neutrální

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
cs: Kladný text na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
cs: kladný

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
cs: Přejezd na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
cs: přejezd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
cs: Text odkazu na pozadí odkazu
    (Poznámka: Pozadí odkazu je odvozeno od textu odkazu a není jej tentokrát možné nastavit samostatně)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
cs: Navštívený text na navštíveném pozadí
    (Poznámka: Navštívené pozadí je odvozeno od navštíveného textu a není jej tentokrát možné nastavit samostatně)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
cs: Aktivní text na aktivním pozadí
    (Poznámka: Aktivní pozadí je odvozeno od aktivního textu a není jej tentokrát možné nastavit samostatně)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
cs: Neaktivní text na alternativním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
cs: alternativní

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
cs: Negativní text na negativním pozadí
    (Poznámka: Negativní pozadí je odvozeno od negativního textu a není jej tentokrát možné nastavit samostatně)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
cs: Neutrální text na neutrálním pozadí
    (Poznámka: Neutrální pozadí je odvozeno od neutrálního textu a není jej tentokrát možné nastavit samostatně)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
cs: Pozitivní text na pozitivním pozadí
    (Poznámka: Pozitivní pozadí je odvozeno od pozitivního textu a není jej tentokrát možné nastavit samostatně)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
cs: Zaměření na normálním pozadí

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
cs: zaměření

en: This module lets you choose the color scheme.
cs: Tento modul vám umožní vybrat barevné schéma.

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
cs: Barevné schéma '%1' není nainstalováno. Bude vybráno výchozí téma.

en: All Schemes
cs: Všechna schémata

en: Light Schemes
cs: Světlá schémata

en: Dark Schemes
cs: Tmavá schémata

en: Use accent color:
cs: Použít barvu nádechu:

en: From current color scheme
cs: Ze současného barevného schématu

[ctx: @option:radio wallpaper accent color option]
en: From current wallpaper
cs: Ze současné tapety

en: Custom:
cs: Vlastní:

en: Choose custom accent color
cs: Vyberte vlastní barvu nádechu

en: Window Title
cs: Titulek okna

en: Window text
cs: Text okna

en: Button
cs: Tlačítko

[ctx: Hyperlink]
en: link
cs: odkaz

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
cs: navštíveno

en: Normal text
cs: Normální text

en: Highlighted text
cs: Zvýrazněný text

en: Disabled text
cs: Vypnutý text

en: Edit Color Scheme…
cs: Upravit barevné schéma…

en: Remove Color Scheme
cs: Odstranit barevné schéma

en: Restore Color Scheme
cs: Obnovit barevné schéma

en: Install from File…
cs: Instalovat ze souboru…

en: Get New Color Schemes…
cs: Získat nová barevná schémata…

en: Open Color Scheme
cs: Otevřít barevné schéma

en: Color Scheme Files (*.colors)
cs: Soubory barevných schémat (*.colors)

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
cs: Tento nástroj vám umožní nastavit barevné schéma současného sezení Plasma bez neúmyslného nastavení na takový, který není k dispozici nebo je již nastaven.

en: The name of the color scheme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
cs: Název barevného schématu, který si přejete nastavit pro vaše aktuální sezení Plasma (pokud zadáte celou cestu, bude použita jenom poslední část)

en: Show all the color schemes available on the system (and which is the current theme)
cs: Zobrazit všechna barevná schémata dostupná na systému (a který je aktuální motiv)

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
cs: Požadovaný motiv "%1" je již nastaven jako motiv pro současné sezení Plasma.

en: Successfully applied the color scheme %1 to your current Plasma session
cs: Barevné schéma %1 bylo ve vašem sezení Plasma úspěšně nastaveno

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
cs: Nelze najít motiv "%1". Motiv by měl být jedna z následujících možností: %2

en: You have managed to pass an empty color scheme name, which isn't supported behavior.
cs: Povedlo se vám předat prázdný název barevného schématu, což není podporované chování.

en: The file you attempted to set as your scheme, %1, could not be identified as a color scheme.
cs: Soubor %1, který jste se pokusili nastavit jako barevné schéma jako barevné schéma nebyl rozpoznán.

en: Successfully applied the accent color %1
cs: Barevný nádech %1 byl úspěšně nastaven

en: Invalid accent color
cs: Neplatná barva nádechu

en: You have the following color schemes on your system:
cs: Ve vašem systému jsou dostupná následující barevná schémata:

en:  * %1 (current color scheme)
cs:  * %1 (aktuální barevné schéma)
