kcm_autostart - en to cs translation catalogue (41 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
cs: "%1" není absolutní URL.

en: "%1" does not exist.
cs: "%1" neexistuje..

en: "%1" is not a file.
cs: "%1" není souborem.

en: "%1" is not readable.
cs: "%1" nelze číst.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
cs: Zastavit

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
cs: Spustit

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
cs: Název:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
cs: Stav:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
cs: Naposled aktivováno:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
cs: Nelze načíst záznam. Zkuste obnovení.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
cs: Obnovit

en: Make Executable
cs: Nastavit jako spustitelný

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
cs: Soubor '%1' musí být pro spuštění při odhlášení spustitelný.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
cs: Soubor '%1' musí být pro spuštění při přihlášení spustitelný.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
cs: Přidat nové

[ctx: @title:menu accessible menu button]
en: Add new application or script
cs: Přidat novou aplikaci nebo skript

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
cs: Aplikace…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add application
cs: Přidat aplikaci

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
cs: Přihlašovací skript…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add login script
cs: Přidat skript při přihlášení

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
cs: Skript při odhlášení…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add logout script
cs: Přidat skript při odhlášení

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
cs: %1 ještě nebyl automaticky spuštěn. Podrobnosti budou dostupné po restartu systému.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
cs: zatím automaticky nespuštěno

[ctx: @action:button]
en: See properties
cs: Zobrazit vlastnosti

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
cs: Odstranit položku

en: Applications
cs: Aplikace

en: Login Scripts
cs: Skripty při přihlášení

en: Pre-startup Scripts
cs: Skripty před spuštěním

en: Logout Scripts
cs: Skripty při odhlášení

en: No user-specified autostart items
cs: Žádné položky při spuštění zvolené uživatelem

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
cs: Klikněte na tlačítko <interface>Přidat nové</interface> pro přidání

en: Choose Login Script
cs: Vyberte skript při přihlášení

en: Choose Logout Script
cs: Vyberte skript při odhlášení

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
cs: Spuštěno

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
cs: Nespuštěno

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
cs: Spouštím

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
cs: Zastavuji

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
cs: Selhalo

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
cs: Při získávání odpovědi volání GetAll %1 došlo k chybě

en: Failed to open journal
cs: Otevření žurnálu selhalo
