plasma-workspace - en to cs translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info]
en: Time-based features such as Night Light and dynamic wallpapers can be synchronized with the day-night cycle. Choose your preferred cycle here.
cs: Časové funkce, jako je noční osvětlení a dynamické tapety, lze synchronizovat s cyklem dne a noci. Zde si vyberte preferovaný cyklus.

[ctx: @label:listbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times [based on]']
en: Determine sunrise and sunset times:
cs: Určit časy východu a západu slunce:

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Based on device's location
cs: Na základě polohy zařízení

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Using custom times
cs: Použití vlastních časů

[ctx: @label]
en: Sunrise:
cs: Východ Slunce:

[ctx: @label]
en: Sunset:
cs: Západ Slunce:

[ctx: @label:spinbox]
en: Transition duration:
cs: Délka přechodu:

[ctx: @item:valuesuffix transition duration]
en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

[ctx: @option:radio]
en: Automatically detect location
cs: Automatické zjištění polohy

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
cs: Služba <application>GeoClue2</application> bude používána k pravidelnému aktualizování polohy zařízení pomocí GPS nebo triangulace mobilních vysílačů, pokud jsou k dispozici, nebo zasláním jeho IP adresy na <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
cs: Služba <application>%1</application> bude sloužit k pravidelnému aktualizování polohy zařízení. Otevřete prosím hlášení o chybě na adrese <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> a požádejte vývojáře KDE, aby napsali podrobný popis toho, co tato služba bude dělat.

[ctx: @option:radio]
en: Use manual location:
cs: Použít ruční lokalizaci:

[ctx: @label]
en: Latitude:
cs: Zeměpisná šířka:

[ctx: @label]
en: Longitude:
cs: Zeměpisná délka:

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunrise starts at %1 and ends at %2
cs: Východ slunce začíná v %1 a končí v %2.

[ctx: @label]
en: Sunrise
cs: Východ Slunce

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunset starts at %1 and ends at %2
cs: Západ slunce začíná v %1 a končí v %2

[ctx: @label]
en: Sunset
cs: Západ Slunce

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar day. Choose custom times instead.
cs: Časy východu a západu slunce nelze ve vaší lokalitě určit kvůli polárnímu dni. Zvolte místo toho vlastní časy.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar night. Choose custom times instead.
cs: Časy východu a západu slunce nelze ve vaší lokalitě určit kvůli polární noci. Zvolte místo toho vlastní časy.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be reliably determined at your location. Choose custom times instead.
cs: Časy východu a západu slunce nelze ve vaší lokalitě spolehlivě určit. Zvolte místo toho vlastní časy.

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
cs: Ťukni na svoji polohu na mapě.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
cs: Klikni na svoji polohu na mapě.

en: Zoom in
cs: Přiblížit

en: Zoom out
cs: Oddálit

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
cs: Upraveno z <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>Světová mapa poloh</link> od TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
