kcmcolors - en to csb translation catalogue (85 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
csb: Tekst òkna ne jegò spòdlém

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
csb: Tekst knąpë na ji spòdlém

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
csb: Wcësni knąpã

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
csb: Wëbróny tekst

en: Varies
csb: Różné

en: Normal Background
csb: Zwëczajny spódk

en: Alternate Background
csb: Alternatiwny spódk

en: Normal Text
csb: Zwëczajny tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
csb: Niekatiwny tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
csb: Aktiwny tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
csb: Lënkòwi tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
csb: Przezdrzóny tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
csb: Negatiwny tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
csb: Naùtralny tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
csb: Pòzytiwny tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
csb: Aktiwnô dekòracja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
csb: Dekòracjô pòd kùrsorã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
csb: Nastôw farwów:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
csb: Zestôwk farwów do zdrzëniô/mòdifikacji

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
csb: Òglowé farwë

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
csb: Pòdzérk

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
csb: Òkno

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
csb: Wëbiérk

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
csb: Pòdpòwiesc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
csb: Nowô réga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
csb: Òbaczë spódk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
csb: Òbaczë tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
csb: Spòdlé òkna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
csb: Test òkna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
csb: Spòdlé knąpë

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
csb: Tekst knąpë

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
csb: Spòdlé zaznaczeniô

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
csb: Test zaznaczeniô

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
csb: Zaznaczenié nieaktiwnégò tekstu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
csb: Spòdlé pòdpòwiescë

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
csb: Tekst pòdpòwiescë

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
csb: Aktiwnô titlowô lëstwa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
csb: Tekst aktiwny titlowi lëstë

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
csb: Nieaktiwnô titlowô lëstwa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
csb: Tekst nieaktiwny tekstowi lëstwë

en: Options
csb: Òptacëje

en: Colors
csb: Farwë

en: Save Color Scheme
csb: Zapiszë palétã farwów

en: &Enter a name for the color scheme:
csb: &Wpiszë miono dlô palétë farwów:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
csb: Paléta farwów ò taczim mionie ju je.
    Chcesz ją nôdpisac?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
csb: Ni môsz praw do nôdpisaniô ti palétë

en: Error
csb: Fela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
csb: Farwa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
csb: Intensywnota:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
csb: Wëłączony ôrt efektu farwë

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
csb: Wëłączony ôrt efektu intensywnotë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
csb: Kòntrast:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
csb: Wëłączonô wielosc efektu farwë

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
csb: Wëłączonô wielosc efektu intensywnotë

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
csb: Wëłączoné farwë

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
csb: Wëłączony ôrt kòntrastu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
csb: Wëłączonô wielosc kòntrastu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
csb: Wëceniôj pòzortowóny kòlumnë &w lëstach

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
csb: Ceniô na ramach ë efektë ("3D") rozwidlaniô

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
csb: Ceniô

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
csb: Maksymùm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
csb: Minimùm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
csb: Kòntrast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
csb: Zwëczajny tekst na zwëczajnym spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
csb: zwëczajno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
csb: Tekst lënka na zwëczajnym spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
csb: lënk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
csb: Ju òbzéróny tekst na zwëczajnym spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
csb: ju òbzéróny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
csb: Aktiwny tekst na zwëczajnym spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
csb: aktiwny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
csb: Nieaktiwny tekst na zwëczajnym spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
csb: nieaktiwny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
csb: Tekst w negatiwie na zwëczajnym spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
csb: negatiw

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
csb: Neutralny tekst na zwëczajny spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
csb: neutralny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
csb: Tekst w pozytiwie na zwëczajnym spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
csb: pòzytiw

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
csb: Najachanié na zwëczjané spòdlé

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
csb: najachanié

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
csb: Nieaktiwny tekst na alternatiwnym spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
csb: alternatiwné

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
csb: Zwikszenié na zwëczajnym spòdlém

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
csb: zwikszenié
