kfontinst - en to cy translation catalogue (22 entries)

en: Where to Install
cy: Lle i Arsefydlu

en: Select Font to View
cy: Dewis Wynebfath i'w Gweld

en: URL to open
cy: URL i agor

en: Font Viewer
cy: Gwelydd Wynebfathau

en: Simple font viewer
cy: Gwelydd wynebfathau syml

en: Size
cy: Maint

en: Family
cy: Teulu

en: Foundry
cy: Ffowndri

en: Developer and maintainer
cy: Datblygiwr a chynhaliwr

en: <h1>Font Installer</h1><p> This module allows you to install TrueType, Type1, and Bitmap fonts.</p><p>You may also install fonts using Konqueror: type fonts:/ into Konqueror's location bar and this will display your installed fonts. To install a font, simply copy one into the folder.</p>
cy: <h1>Arsefydlydd Wynebfathau</h1><p> Caniatâ'r modiwl yma i chi arsefydlu wynebfathau TrueType, Type1, Speedo, a Bitmap.</p><p>Cewch hefyd arsefydlu wynebfathau gan ddefnyddio Konqueror: teipiwch fonts:/ i mewn i far lleoliad Konqueror a bydd hyn yn dangos eich wynebfathau arsefydliedig.  Er mwyn arsefydlu wynebfath, copiwch un i mewn i'r blygell addas.</p>

en: Add Fonts
cy: Ychwanegu Wynebfathau

en: You did not select anything to delete.
cy: Ni ddewisoch rywbeth i'w ddileu.

en: Nothing to Delete
cy: Dim byd i'w Dileu

en: Delete Font
cy: Dileu Wynebfath

en: Delete Fonts
cy: Dileu Wynebfathau

en: Please specify "%1" or "%2".
cy: Penodwch "%1" neu "%2".

[ctx: A sentence that uses all of the letters of the alphabet]
en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
cy: Cwsg ni ddaw i'm hamrant heno

[ctx: All of the letters of the alphabet, uppercase]
en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
cy: ABCDEFGHIJLMNOPRSTUWY

[ctx: All of the letters of the alphabet, lowercase]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
cy: abcdefghIiJjlmnoprstuwy

en: ERROR: Could not determine font's name.
cy: GWALL: Methu pennu enw'r wynebfath.

en: Preview String
cy: LLinyn Rhagolwg

en: Please enter new string:
cy: Rhowch llinyn newydd:
