kcmcolors - en to da translation catalogue (155 entries)

en: Unable to create a temporary file.
da: Kan ikke oprette en midlertidig fil.

en: Unable to download the color scheme: %1
da: Kan ikke download farvetemaet: %1

en: This file is not a color scheme file.
da: Denne fil er ikke en farvetema-fil.

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
da: Kunne ikke oprette datamappen "color-scheme".

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
da: Kunne ikke kopiere farvetemaet til datamappen "color-scheme".

en: Color scheme installed successfully.
da: Farvetemaet blev installeret.

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
da: Navn på farvetema

en: Utility to edit and create color schemes
da: Værktøj til at redigere og oprette farvetemaer

en: Utility creation
da: Skabelse af værktøjet

en: KCM code (reused in here)
da: KCM-kode (genbrugt herinde)

en: Scheme to edit or to use as a base.
da: Tema der skal redigeres eller bruges som basis.

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
da: Vis knappen "Anvend" som gemmer ændriner uden at spørge, (i modsætning til knappen "Gem som")

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
da: Gør dialogen gennemsigtig for et andet programvindue angivet ved handle

en: Scheme not found, falling back to current one.
da: Tema ikke fundet, falder tilbage på det nuværende.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
da: Vinduestekst på vinduesbaggrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
da: Vinduestekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
da: Knaptekst på knapbaggrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
da: Trykknap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
da: Markeret normal tekst mod baggrund for markering

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
da: Markeret tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
da: Markeret linktekst mod normal baggrund for markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
da: Markeret besøgt tekst mod normal baggrund for markering

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
da: besøgt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
da: Markeret aktiv tekst mod normal baggrund for markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
da: Markeret inaktiv tekst mod normal baggrund for markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
da: Markeret negativ tekst mod normal baggrund for markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
da: Markeret neutral tekst mod normal baggrund for markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
da: Markeret positiv tekst mod normal baggrund for markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
da: Vis normal tekst mod vis normal baggrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
da: Normal tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
da: Vis linktekst mod vis normal baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
da: Vis besøgt tekst mod vis normal baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
da: Vis aktiv tekst mod vis normal baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
da: Vis inaktiv tekst mod vis normal baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
da: Vis negativ tekst mod vis normal baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
da: Vis neutral tekst mod vis normal baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
da: Vis positiv tekst mod vis normal baggrund

en: Varies
da: Varierer

en: Normal Background
da: Normal baggrund

en: Alternate Background
da: Anden baggrund i lister

en: Normal Text
da: Normal tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
da: Inaktiv tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
da: Aktiv tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
da: Linktekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
da: Besøgt tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
da: Negativ tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
da: Neutral tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
da: Positiv tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
da: Dekoration i fokus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
da: Svæve over dekoration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
da: Farvesæt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
da: Farvesæt at vise/ændre

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
da: Fælles farver

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
da: Vis

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
da: Vindue

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
da: Knap

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
da: Markering

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
da: Værktøjstip

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
da: Komplementær

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
da: Ny række

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
da: Visningsbaggrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
da: Visningstekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
da: Vinduesbaggrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
da: Vinduestekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
da: Knapbaggrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
da: Knaptekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
da: Baggrund for markering

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
da: Markeret tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
da: Markeret inaktiv tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
da: Baggrund for værktøjstip

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
da: Værktøjstip-tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
da: Aktiv titellinje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
da: Tekst i aktiv titellinje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
da: Aktiv titellinje, sekundær

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
da: Inaktiv titellinje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
da: Tekst i inaktiv titellinje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
da: Inaktiv titellinje, sekundær

en: Options
da: Indstillinger

en: Colors
da: Farver

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
da: Du har ikke-gemte ændringer. Vil du virkelig afslutte?

en: Unsaved changes
da: Ikke-gemte ændringer

en: Save Color Scheme
da: Gem farvetema

en: &Enter a name for the color scheme:
da: &Indtast et navn for farvetemaet:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Et farvetema med det navn findes allerede.
    Vil du overskrive den?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
da: Du har ikke rettigheder til at overskrive det farvetema

en: Error
da: Fejl

en: Inactive
da: Inaktiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
da: Farve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
da: Intensitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
da: Type af deaktiveret farveeffekt

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
da: Ingen

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
da: Afmæt

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
da: Toning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
da: Type af deaktiveret intensitetseffekt

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
da: Ingen

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
da: Skygge

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
da: Gør mørk

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
da: Gør lys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
da: Kontrast:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
da: Omfang af deaktiveret farveeffekt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
da: Omfang af deaktiveret intensitetseffekt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
da: Deaktiveret farve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
da: Type af deaktiveret kontrast

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
da: Ingen

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
da: Toning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
da: Omfang af deaktiveret kontrast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
da: Anvend &effekter på inaktive vinduer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
da: Brug forskellige farver til in&aktive markeringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
da: Skygge på sorteret kolonne &i lister

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
da: Skygger på effekter ("3D") med billeder og lys

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
da: Skygger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
da: Maksimum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
da: Kontrast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
da: Normal tekst på normal baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
da: Linktekst på normal baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
da: Besøgt tekst på normal baggrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
da: besøgt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
da: Aktiv tekst på normal baggrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
da: aktiv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
da: Inaktiv tekst på normal baggrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
da: inaktiv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
da: Negativ tekst på normal baggrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
da: negativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
da: Neutral tekst på normal baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
da: Positiv tekst på normal baggrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
da: positiv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
da: Under musen på normal baggrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
da: under musen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
da: Linktekst på linkbaggrund
    (Bemærk: Linkbaggrund er afledt af linktekst og kan ikke indstilles separat på nuværende tidspunkt)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
da: Besøgt tekst på besøgt baggrund
    (Bemærk: Besøgt baggrund er afledt af besøgt tekst og kan ikke indstilles separat på nuværende tidspunkt)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
da: Aktiv tekst på aktiv baggrund
    (Bemærk: Aktiv baggrund er afledt af aktiv tekst og kan ikke indstilles separat på nuværende tidspunkt)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
da: Inaktiv tekst på anden baggrund i lister

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
da: anden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
da: Negativ tekst på negativ baggrund
    (Bemærk: Negativ baggrund er afledt af negativ tekst og kan ikke indstilles separat på nuværende tidspunkt)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
da: Neutral tekst på neutral baggrund
    (Bemærk: Neutral baggrund er afledt af neutral tekst og kan ikke indstilles separat på nuværende tidspunkt)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
da: Positiv tekst på positiv baggrund
    (Bemærk: Positiv baggrund er afledt af positiv tekst og kan ikke indstilles separat på nuværende tidspunkt)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
da: Fokus på normal baggrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
da: fokus

en: This module lets you choose the color scheme.
da: Med dette modul kan du vælge farvetema.

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
da: Farvetemaet "%1" er ikke installeret. Standardtemaet vælges i stedet.

en: All Schemes
da: Alle temaer

en: Light Schemes
da: Lyse temaer

en: Dark Schemes
da: Mørke temaer

en: Window Title
da: Vinduestitel

en: Window text
da: Vinduestekst

en: Button
da: Knap

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
da: besøgt

en: Normal text
da: Normal tekst

en: Highlighted text
da: Fremhævet tekst

en: Disabled text
da: Deaktiveret tekst

en: Remove Color Scheme
da: Fjern farvetema

en: Restore Color Scheme
da: Gendan farvetema

en: Open Color Scheme
da: Åbn farvetema

en: Color Scheme Files (*.colors)
da: Farvetema-filer (*.colors)
