plasma-desktop - en to da translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
da: Slå vil ikke forstyrres til/fra

en: Other Applications
da: Andre programmer

en: Show popups
da: Vis pop-ops

en: Show in do not disturb mode
da: Vis i "Vil ikke forstyrres"-tilstand

en: Show in history
da: Vis i historik

en: Show notification badges
da: Vis bekendtgørelsesskilte

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
da: Indstil hændelser...

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
da: Dette program understøtter ikke at indstille bekendtgørelser pr. hændelse.

en: Show a message in a pop-up
da: Vis en besked i en pop-up

en: Play a sound
da: Afspil en lyd

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
da: Afspil lyden

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
da: Nulstil

en: Choose sound file
da: Vælg lydfil

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
da: Systembekendtgørelser

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
da: Programindstillinger

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
da: Kunne ikke finde en "bekendtgørelses"-widget, hvilket er påkrævet for at vise bekendtgørelser. Sørg for at den er aktiveret enten i dit statusområde eller som en selvstændig widget.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
da: Bekendtgørelser leveres i øjeblikket af "%1 %2" i stedet for af Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
da: Bekendtgørelser leveres i øjeblikket ikke af Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
da: Vil ikke forstyres-tilstand

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
da: Aktivér automatisk:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
da: Når skærme er spejlede

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
da: Når skærme er spejlede

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
da: Skift manuelt med genvej:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
da: Synlighedsbetingelser

en: Critical notifications:
da: Kritiske bekendtgørelser:

en: Show in Do Not Disturb mode
da: Vis i Vil ikke forstyrres-tilstand

en: Normal notifications:
da: Normale bekendtgørelser:

en: Show over full screen windows
da: Vis over vinduer i fuld skærm

en: Low priority notifications:
da: Bekendtgørelser med lav prioritet:

en: Show popup
da: Vis pop-op

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
da: Pop-ups

[ctx: @label]
en: Location:
da: Placering:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
da: Nær bekendtgørelsesikonet

en: Choose Custom Position…
da: Angiv brugervalgt placering...

en: %1 second | %1 seconds
da[0]: %1 sekund
da[1]: %1 sekunder

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
da: Skjul efter:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
da: Yderligere feedback

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
da: Vis i bekendtgørelser

en: Application progress:
da: Programfremgang:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
da: Hold pop-op åben under fremgang

en: Notification badges:
da: Bekendtgørelsesskilte:

en: Show in task manager
da: Vis i opgavelinje

en: Popup Position
da: Placering af pop-op

en: Application Settings
da: Programindstillinger

en: Applications
da: Programmer

en: System Services
da: Systemtjenester

en: No application or event matches your search term
da: Intet program eller hændelse matcher dit søgeudtryk.

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
da: Vælg et program fra listen for at indstille dets bekendtgørelsesindstillinger og opførsel.
