klipper - en to da translation catalogue (137 entries)

en: Clipboard history:
da: Udklipsholderhistorik:

[ctx: Number of entries]
en: %v entry | %v entries
da[0]: %v indgang
da[1]: %v indgange

en: Selection and Clipboard:
da: Markering og udklipsholder:

[ctx: @info:tooltip]
en: When text or an area of the screen is highlighted with the mouse or keyboard, this is the <emphasis>selection</emphasis>. It can be pasted using the middle mouse button.<nl/><nl/>If the selection is explicitly copied using a <interface>Copy</interface> or <interface>Cut</interface> action, it is saved to the <emphasis>clipboard</emphasis>. It can be pasted using a <interface>Paste</interface> action. <nl/><nl/>When turned on this option keeps the selection and the clipboard the same, so that any selection is immediately available to paste by any means. If it is turned off, the selection may still be saved in the clipboard history (subject to the options below), but it can only be pasted using the middle mouse button.
da: Når tekst eller et område af skærmen er fremhævet med musen eller tastaturet, er dette <emphasis>selektionen</emphasis>. Det kan blive indsat ved brug af den midterste musseknap. <nl/><nl/>Hvis selektionen er eksplicit kopieret ved brug af <interface>Kopiér</interface>eller <interface>Klip</interface>  handlingerne, vil den blive gemt til <emphasis>udklipsholderen</emphasis>.Det kan blive indsat ved <interface>Indsæt</interface> handlingen. <nl/><nl/>Hvisaktiveret, vil denne indstilling holde selektionen og udklipsholderen det samme, såenhver selektion er tilgængelig til at indsætte med ethvert middel med det samme.Hvis den er slået fra, kan selektionen stadig gemmes i udklipsholderhistorikken (kommer an på indstillingerne nedenfor), men kan kune indsættes ved brug af midterknappen på musen.

en: Always save in history
da: Gem altid i historik

en: Text selection:
da: Tekstmarkering:

en: Only when explicitly copied
da: Kun når kopieret

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
da: Hvorvidt tekstmarkeringer er gemt i udklipsholderhistorikken.

en: Non-text selection:
da: Ikke-tekst markering:

en: Never save in history
da: Gem aldrig i historik

en: Whether non-text selections (such as images) are saved in the clipboard history.
da: Hvorvidt ikke-tekst markeringer (såsom billeder) gemmes i udklipsholderhistorikken.

en: Show action popup menu:
da: Vis handlings-pop-up-menu:

[ctx: @info]
en: When text that matches an action pattern is selected or is chosen from the clipboard history, automatically show the popup menu with applicable actions. If the automatic menu is turned off here, or it is not shown for an excluded window, then it can be shown by using the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
da: Når tekst, der matcher en handlingsmønster, markeres eller vælges fra udklipsholderhistorikken, vis automatisk popup-menuen med gældende handlinger. Hvis den automatiske menu er deaktiveret her, eller ikke vises for et ekskluderet vindue, kan det vises ved at bruge <shortcut>%1</shortcut> tastaturgenvejen.

[ctx: Unit of time]
en: %v second | %v seconds
da[0]: %v sekund
da[1]: %v sekunder

[ctx: No timeout]
en: None
da: Ingen

en: Options:
da: Indstillinger:

[ctx: @info]
en: When a <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents, its <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu and can be executed.
da: Når et <interface>matchmønster</interface> matcher udklipsholderens indhold, vil dens <interface>kommandoer</interface> vises i Klipper popup-menuen og kan eksekveres.

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
da: Matchmønster og kommandoer

[ctx: @title:column]
en: Description
da: Beskrivelse

en: Add Action...
da: Tilføj handling...

en: Edit Action...
da: Redigér handling...

en: Delete Action
da: Slet handling

[ctx: @info]
en: These actions appear in the popup menu which can be configured on the <interface>Action Menu</interface> page.
da: Disse handlinger vises i popup-menuen, som kan blive konfigureret på <interface>Handlingsmenu</interface> siden.

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
da: Slet den valgte handling <resource>%1</resource><nl/> og alle dens kommandoer?

en: Confirm Delete Action
da: Bekræft sletning af handling

[ctx: General Config]
en: General
da: Generelt

en: General Configuration
da: Generel konfiguration

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
da: Handlingsmenu

en: Action Menu
da: Handlingsmenu

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
da: Konfiguration af handlinger

en: Actions Configuration
da: Konfiguration af handlinger

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
da: Genveje

en: Shortcuts Configuration
da: Konfiguration af genveje

en: QR Code
da: QR-kode

en: Data Matrix
da: Datamatrix

[ctx: Aztec barcode]
en: Aztec
da: Aztekisk

en: Return to Clipboard
da: Tilbage til udklipsholder

[ctx: @action:button Copy to clipboard]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: @info:status]
en: An image of the QR code has been copied to clipboard
da: Et billede af QR-koden er blevet kopieret til udklipsholderen

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy QR code image to clipboard
da: Kopiér billede af QR-kode til udklipsholderen

en: Change the QR code type
da: Skift QR-kodetype

en: There is not enough space to display the QR code. Try resizing this applet.
da: Der er ikke nok plads til at vise QR-koden. Prøv at ændre størrelsen på denne applet.

en: Creating QR code failed
da: Oprettelse af QR-kode mislykkedes

[ctx: @action:button]
en: Collapse
da: Fold sammen

[ctx: @action:button]
en: Expand
da: Udfold

en: Clear History
da: Ryd historik

en: All History
da: Hele historikken

en: Starred Only
da: Kun stjernemarkeret

en: No matches
da: Ingen fund

en: Clipboard is empty
da: Udklipsholderen er tom

en: Invoke action
da: Fremkald handling

en: Show QR code
da: Vis QR-kode

en: Edit contents
da: Redigér indhold

en: Remove from history
da: Fjern fra historik

en: Remove Star
da: Fjerne stjernemarkering

en: Star
da: Stjernemarkér

[ctx: @info:whatsthis]
en: Text edit area
da: Tekstredigeringsområde

[ctx: @action:button]
en: Save
da: Gem

[ctx: @action:button]
en: Cancel
da: Annullér

en: Ignore
da: Ignorér

en: Replace Clipboard
da: Erstat udklipsholder

en: Add to Clipboard
da: Føj til udklipsholder

en: Command
da: Kommando

en: Description
da: Beskrivelse

en: Action Properties
da: Handlingsegenskaber

[ctx: @info]
en: An action takes effect when its <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents. When this happens, the action's <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu; if one of them is chosen, the command is executed.
da: En handling tager effekt når dens <interface>matchmønster</interface> matcher med udklipsholderens indhold. Når dette sker, vil handlingens <interface>kommando</interface> vises i Klipper-pop-up-menuen; hvis en af dem vælges, eksekveres kommandoen.

en: Enter a pattern to match against the clipboard
da: Indtast et mønster, der skal matches med udklipsholderen

en: Match pattern:
da: Matchmønster:

[ctx: @info]
en: The match pattern is a regular expression. For more information see the <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia entry</link> for this topic.
da: Matchmønsteret er et regulært udtryk. Se <link url="https://da.wikipedia.org/wiki/Regul%C3%A6rt_udtryk"> Wikipedia-siden </link> om dette for mere information.

en: Enter a description for the action
da: Indtast en beskrivelse for handlingen

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Include in automatic popup
da: Inkludér i automatisk pop-up

[ctx: @info]
en: The commands for this match will be included in the automatic action popup, if it is enabled in the <interface>Action Menu</interface> page. If this option is turned off, the commands for this match will not be included in the automatic popup but they will be included if the popup is activated manually with the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
da: Kommandoerne for dette match vil blive inkluderet i den automatiske handlings-pop-up, hvis det er slået til i <interface>Handingsmenu</interface>-siden. Hvis indstillingen er slået fra, vil kommandoer for dette match ikke blive inkluderet i den automatiske handlings-pop-up, men de vil blive inkluderet, hvis pop-up'en er slået til manuelt med genvejstasten <shortcut>%1</shortcut>.

en: Add Command...
da: Tilføj kommando...

en: Edit Command...
da: Redigér kommando...

en: Delete Command
da: Slet kommando

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
da: Slet den valgte kommando <resource>%1</resource>?

en: Confirm Delete Command
da: Bekræft sletning af kommando

en: Command Properties
da: Kommandoegenskaber

en: Enter the command and arguments
da: Indtast kommanden og argumenterne

en: Command:
da: Kommando:

[ctx: @info]
en: A <placeholder>&#37;s</placeholder> in the command will be replaced by the complete clipboard contents. <placeholder>&#37;0</placeholder> through <placeholder>&#37;9</placeholder> will be replaced by the corresponding captured texts from the match pattern.
da: EN <placeholder>&#37;s</placeholder> i kommandoen vil blive erstattet af udklipsholderens fulde indhold. <placeholder>&#37;0</placeholder> til <placeholder>&#37;9</placeholder> vil blive erstattet af de tilsvarende indfangede tekster fra matchmønsteret.

en: Enter a description for the command
da: Indtast en beskrivelse for kommandoen

en: Output from command:
da: Output fra kommando:

en: Replace current clipboard
da: Erstat nuværende udklipsholder

en: Append to clipboard
da: Føj til udklipsholder

en: What happens to the standard output of the command executed.
da: Hvad der sker til standardoutputtet af den eksekverede kommando.

en: Reset the icon to the default for the command
da: Nulstil ikonet til standarden for kommandoen

en: Icon:
da: Ikon:

en: The clipboard history contains starred items. Clear them too?
da: Udklipsholderhistorikken indeholder stjernemarkeret elementer. Ryd også dem?

en: Clear Clipboard History
da: Ryd udklipsholderhistorik

en: Clear Everything
da: Ryd alt

en: Keep Starred Items
da: Behold stjernemarkeret elementer

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
da: Vil du virkelig rydde og slette hele udklipsholderhistorikken?

en: This item is starred. Do you really want to remove it from history?
da: Dette element er stjernemarkeret. Vil du virkelig fjerne det fra historikken?

en: Remove Starred Item
da: Fjern stjernemarkeret element

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
da: Automatisk handlings-pop-up-menu

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
da: R&yd udklipsholderhistorik

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
da: Udfør handling på denne udklipsholder manuelt

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit Contents…
da: R&edigér indhold...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
da: &Vis stregkode...

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
da: Næste historikelement

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
da: Forrige historikelement

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Clipboard Items at Mouse Position
da: Åbn udklipsholderelementer ved musseposition

en: Clipboard history
da: Udklipsholderhistorik

en: up
da: op

en: current
da: nuværende

en: down
da: ned

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Klipper version
da: Klipper-version

note: i18n: ectx: label, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Save history across desktop sessions
da: Gem historik på tværs af sessioner

note: i18n: ectx: tooltip, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
da: Gem udklipsholderhistorikken, så den er tilgængelig næste gang du logger ind

note: i18n: ectx: label, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Prevent the clipboard from being cleared
da: Forhindr udklipsholderen i at blive ryddet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
da: Tillad ikke udklipsholderen at blive ryddet, når en applikation for eksempel afsluttes.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Keep the selection and clipboard the same
da: Hold markeringen og udklipsholderen det samme

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Content selected with the cursor is automatically copied to the clipboard so that it can be pasted with either a Paste action or a middle-click.<br/><a href="1">More about the selection and clipboard</a>.
da: Indhold, der markeres med markøren, er automatisk gemt til udklipsholderen, så det kan indsættes med enten en indsæt-handling eller midter-klik.<br/><a href="1">Mere om dette i markering og udklipsholder</a>.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Ignore the selection
da: Ignorér markeringen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Content selected with the cursor but not explicitly copied to the clipboard is not automatically stored in the clipboard history, and can only be pasted using a middle-click.
da: Indhold, der selekteres med markøren, men ikke eksplicit kopieret til udklipsholderen, gemmes automatisk ikke i udklipsholderhistorikken, og kan kun blive indsat med et midter-klik.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Text selection only
da: Kun markering af tekst

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Only store text selections in the clipboard history, not images or any other type of data.
da: Gem kun tekstmarkeringer i udklipsholderhistorikken. Ikke billeder eller andre typer data.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Always ignore images
da: Ignorér altid billeder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
da: Gem ikke billeder i udklipsholderhistorikken, selvom de eksplicit er kopieret.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGUIRegExpEditor), group (General)
en: Use graphical regexp editor
da: Brug grafisk redigering af reg. udtr.

note: i18n: ectx: label, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Immediately on selection
da: Straks ved markering

note: i18n: ectx: tooltip, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Show the popup menu of applicable actions as soon as a selection is made.
da: Vis pop-up-menuen for gældende handlinger så snart en markering er lavet.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Automatic action menu time:
da: Tid for automatisk handlings-menu:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Display the automatic action popup menu for this time.
da: Vis den automatiske handlings-pop-up-menu i så lang tid.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxClipItems), group (General)
en: History size:
da: Størrelse på historik:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MaxClipItems), group (General)
en: The clipboard history will store up to this many items.
da: Udklipsholderhistorikken vil gemme op til så mange elementer.

note: i18n: ectx: label, entry (ActionList), group (General)
en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
da: Testindgang til indikation af ændringer i en handlings trækontrol

note: i18n: ectx: label, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Trim whitespace from selection
da: Fjern blanktegn fra markering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Remove any whitespace from the start and end of selected text, before performing an action. For example, this ensures that a URL pasted in a browser is interpreted as expected. The text saved on the clipboard is not affected.
da: Fjern ethvert blanktegn fra starten og slutningen af valgt tekst, inden en handling udføres. Dette sikrer for eksempel at et indsat URL i en browser er fortolket som forventet. Teksten gemt på udklipsholderen er ikke påvirket.

note: i18n: ectx: label, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: For an item chosen from history
da: For et element valgt i historikken

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
da: Vis pop-up-menuen for gældende handlinger hvis en post vælges fra udklipsholderhistorikken.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: Include MIME actions
da: Aktivér MIME-handlinger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: If a file name or URL is selected, include applications that can accept its MIME type in the popup menu.
da: Hvis et filnavn eller URL er valgt, inkludér applikationer, der kan acceptere dets MIME-type i pop-up-menuen.

en: Clipboard Popup
da: Udklipsholder-popop

en: &Cancel
da: &Annullér
