plasma-workspace - en to da translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info]
en: Time-based features such as Night Light and dynamic wallpapers can be synchronized with the day-night cycle. Choose your preferred cycle here.
da: Tidsbaserede funktioner såsom Natlys og dynamiske baggrunde kan blive synkroniseret med døgnrytmen. Vælg din foretrukne cyklus her.

[ctx: @label:listbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times [based on]']
en: Determine sunrise and sunset times:
da: Bestem tidspunkterne for solopgang og solnedgang:

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Based on device's location
da: Baseret på enhedens lokation

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Using custom times
da: Brug tilpassede tider

[ctx: @label]
en: Sunrise:
da: Solopgang:

[ctx: @label]
en: Sunset:
da: Solnedgang:

[ctx: @label:spinbox]
en: Transition duration:
da: Overgangensvarighed:

[ctx: @item:valuesuffix transition duration]
en: %1 minute | %1 minutes
da[0]: %1 minut
da[1]: %1 minutter

[ctx: @option:radio]
en: Automatically detect location
da: Find lokation automatisk

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
da: <application>GeoClue2</application>-tjenesten vil blive brugt til regelmæssigt at opdatere enhedens placering ved hjælp af GPS eller mobilmasttriangulering, hvis det er tilgængeligt, eller ved at sende dens IP-adresse til <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
da: <application>%1</application>-tjenesten vil blive brugt til regelmæssigt at opdatere enheden placering. Åbn venligst en fejlrapport på <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> og bed KDE-udviklerne om at skrive en detaljeret beskrivelse af, hvad tjeneste vil gøre.

[ctx: @option:radio]
en: Use manual location:
da: Brug manuel lokation

[ctx: @label]
en: Latitude:
da: Breddegrad:

[ctx: @label]
en: Longitude:
da: Længdegrad:

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunrise starts at %1 and ends at %2
da: Solopgang starter kl. %1 og slutter kl. %2

[ctx: @label]
en: Sunrise
da: Solnedgang

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunset starts at %1 and ends at %2
da: Solnedgang starter kl. %1 og slutter kl. %2

[ctx: @label]
en: Sunset
da: Solnedgang

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar day. Choose custom times instead.
da: Tiderne for solopgang og solnedgang kan ikke bestemmes ved din lokation på grund af polardag. Vælg tilpassede tider i stedet.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar night. Choose custom times instead.
da: Tiderne for solopgang og solnedgang kan ikke bestemmes ved din lokation på grund af polarnat Vælg tilpassede tider i stedet.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be reliably determined at your location. Choose custom times instead.
da: Tiderne for solopgang og solnedgang kan ikke bestemmes for din lokation. Vælg tilpassede tider i stedet.

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
da: Tryk for at vælge din lokation på kortet.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
da: Tryk for at vælge din lokation på kortet.

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
da: Modificeret fra <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>Verdenskort over placeringer</link> af TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
