kcmcolors - en to el translation catalogue (130 entries)

en: Utility to edit and create color schemes
el: Εργαλείο για δημιουργία και επεξεργασία θεμάτων χρωμάτων

en: Utility creation
el: Δημιουργία εργαλείου

en: KCM code (reused in here)
el: Κώδικας KCM (επαναχρησιμοποίηση εδώ)

en: Scheme to edit or to use as a base.
el: Θέμα προς επεξεργασία ή για να χρησιμοποιηθεί ως βάση.

en: Scheme not found, falling back to current one.
el: Το θέμα δε βρέθηκε, επαναφορά του τρέχοντος.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
el: Κείμενο παραθύρου στο φόντο παραθύρου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
el: Κείμενο κουμπιού σε φόντο κουμπιού

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
el: Κουμπί πίεσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
el: Επιλογή κανονικού κειμένου έναντι επιλογής κανονικού φόντου

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
el: Επιλεγμένο κείμενο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
el: Επιλογή κειμένου συνδέσμου έναντι επιλογής κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
el: Επιλογή ακολουθημένου κειμένου έναντι επιλογής κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
el: Επιλογή ενεργού κειμένου έναντι επιλογής κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
el: Επιλογή ανενεργού κειμένου έναντι επιλογής κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
el: Επιλογή αρνητικού κειμένου έναντι επιλογής κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
el: Επιλογή ουδέτερου κειμένου έναντι επιλογής κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
el: Επιλογή θετικού κειμένου έναντι επιλογής κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
el: Εμφάνιση κανονικού κειμένου έναντι εμφάνισης κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
el: Εμφάνιση κειμένου συνδέσμου έναντι εμφάνισης κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
el: Εμφάνιση ακολουθημένου κειμένου έναντι εμφάνισης κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
el: Εμφάνιση ενεργού κειμένου έναντι εμφάνισης κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
el: Εμφάνιση ανενεργού κειμένου έναντι εμφάνισης κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
el: Εμφάνιση αρνητικού κειμένου έναντι εμφάνισης κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
el: Εμφάνιση ουδέτερου κειμένου έναντι εμφάνισης κανονικού φόντου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
el: Εμφάνιση θετικού κειμένου έναντι εμφάνισης κανονικού φόντου

en: Varies
el: Ποικίλει

en: Normal Background
el: Κανονικό φόντο

en: Alternate Background
el: Εναλλακτικό φόντο

en: Normal Text
el: Κανονικό κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
el: Μη ενεργό κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
el: Ενεργό κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
el: Κείμενο συνδέσμου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
el: Ακολουθημένο κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
el: Αρνητικό κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
el: Ουδέτερο κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
el: Θετικό κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
el: Διακόσμηση εστίασης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
el: Διακόσμηση με το ποντίκι πάνω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
el: Σύνολο χρωμάτων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
el: Σύνολο χρωμάτων για προβολή/τροποποίηση

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
el: Κοινά χρώματα

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
el: Προβολή

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
el: Παράθυρο

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
el: Επιλογή

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
el: Υπόδειξη

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
el: Συμπληρωματικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
el: Νέα γραμμή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
el: Φόντο προβολής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
el: Κείμενο προβολής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
el: Φόντο παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
el: Κείμενο παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
el: Φόντο κουμπιού

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
el: Κείμενο κουμπιού

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
el: Φόντο επιλογής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
el: Κείμενο επιλογής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
el: Μη ενεργό κείμενο επιλογής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
el: Φόντο υπόδειξης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
el: Κείμενο υπόδειξης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
el: Ενεργή γραμμή τίτλου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
el: Κείμενο ενεργής γραμμής τίτλου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
el: Ενεργή γραμμή τίτλου δευτερεύον

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
el: Μη ενεργή γραμμή τίτλου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
el: Κείμενο μη ενεργής γραμμής τίτλου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
el: Μη ενεργή γραμμή τίτλου δευτερεύον

en: Options
el: Επιλογές

en: Colors
el: Χρώματα

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
el: Υπάρχουν μη αποθηκευμένες αλλαγές. Επιθυμείτε πραγματικά την έξοδο;

en: Unsaved changes
el: Μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: Save Color Scheme
el: Αποθήκευση θέματος χρωμάτων

en: &Enter a name for the color scheme:
el: &Εισάγετε όνομα για το θέμα χρωμάτων:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
el: Ένα θέμα χρωμάτων με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.
    Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

en: You do not have permission to overwrite that scheme
el: Δεν έχετε άδεια αντικατάστασης του θέματος αυτού

en: Error
el: Σφάλμα

en: Inactive
el: Ανενεργό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
el: Χρώμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
el: Ένταση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
el: Τύπος εφέ χρώματος απενεργοποιημένου

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
el: Κανένα

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
el: Αποκορεσμός

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
el: Εξασθενισμένο

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
el: Απόχρωση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
el: Τύπος εφέ έντασης απενεργοποιημένου

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
el: Κανένα

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
el: Σκίαση

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
el: Σκοτεινότερο

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
el: Φωτεινότερο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
el: Αντίθεση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
el: Ποσό εφέ χρώματος απενεργοποιημένου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
el: Ποσό εφέ έντασης απενεργοποιημένου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
el: Απενεργοποιημένο χρώμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
el: Τύπος αντίθεσης απενεργοποιημένου

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
el: Κανένα

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
el: Εξασθενισμένο

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
el: Απόχρωση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
el: Ποσό αντίθεσης απενεργοποιημένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
el: Σκίαση της στήλης τα&ξινόμησης στις λίστες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
el: Σκίαση των πλαισίων και εφέ φωτισμού ("3D")

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
el: Σκίαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
el: Μέγιστο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
el: Ελάχιστο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
el: Αντίθεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
el: Κανονικό κείμενο σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
el: κανονικό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
el: Κείμενο συνδέσμου σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
el: σύνδεσμος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
el: Ακολουθημένο κείμενο σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
el: ακολουθημένος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
el: Ενεργό κείμενο σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
el: ενεργό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
el: Ανενεργό κείμενο σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
el: ανενεργό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
el: Αρνητικό κείμενο σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
el: αρνητικό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
el: Ουδέτερο κείμενο σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
el: ουδέτερο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
el: Θετικό κείμενο σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
el: θετικό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
el: Πάνω από το ποντίκι σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
el: πάνω από το ποντίκι

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
el: Κείμενο συνδέσμου σε φόντο συνδέσμου
    (Σημείωση: Το φόντο συνδέσμου προέρχεται από σύνδεσμο κειμένου και δεν μπορεί να διαμορφωθεί ξεχωριστά αυτήν τη στιγμή)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
el: Ακολουθημένο Κείμενο σε ακολουθημένο φόντο
    (Σημείωση: Το ακολουθημένο φόντο προέρχεται από ακολουθημένο κείμενο και δεν μπορεί να διαμορφωθεί ξεχωριστά αυτήν τη στιγμή)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
el: Ενεργό κείμενο σε ενεργό φόντο
    (Σημείωση: Το ενεργό φόντο προέρχεται από ενεργό κείμενο και δεν μπορεί να διαμορφωθεί ξεχωριστά αυτήν τη στιγμή)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
el: Ανενεργό κείμενο σε εναλλακτικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
el: εναλλακτικό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
el: Αρνητικό κείμενο σε αρνητικό φόντο
    (Σημείωση: Το αρνητικό φόντο προέρχεται από αρνητικό κείμενο και δεν μπορεί να διαμορφωθεί ξεχωριστά αυτήν τη στιγμή)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
el: Κανονικό κείμενο σε κανονικό φόντο
    (Σημείωση: Το κανονικό φόντο προέρχεται από κανονικό κείμενο και δεν μπορεί να διαμορφωθεί ξεχωριστά αυτήν τη στιγμή)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
el: Θετικό κείμενο σε θετικό φόντο
    (Σημείωση: Το θετικό φόντο προέρχεται από θετικό κείμενο και δεν μπορεί να διαμορφωθεί ξεχωριστά αυτήν τη στιγμή)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
el: Εστίαση σε κανονικό φόντο

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
el: εστίαση
