krunner_sessions - en to es translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
es: cerrar sesión;cerrar la sesión

en: Logs out, exiting the current desktop session
es: Sale, cerrando la sesión de escritorio actual

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down
es: apagar;apagado

en: Turns off the computer
es: Apaga el equipo

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
es: reiniciar;reinicio

en: Reboots the computer
es: Reinicia el equipo

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
es: bloquear;bloquear pantalla;bloquear la pantalla

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
es: Bloquea las sesiones actuales e inicia el salvapantallas

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
es: guardar;guardar sesión

en: Saves the current session for session restoration
es: Guarda la sesión actual para la restauración de sesiones

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
es: cambiar usuario;nueva sesión

en: Starts a new session as a different user
es: Inicia una nueva sesión como otro usuario

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
es: sesiones

en: Lists all sessions
es: Lista todas las sesiones

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
es: cambiar

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
es: Cambia a la sesión activa para el usuario :q:, o lista todas las sesiones activas si no se indica :q:

[ctx: log out command]
en: Log Out
es: Cerrar sesión

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
es: Apagar

[ctx: restart computer command]
en: Restart
es: Reiniciar

[ctx: lock screen command]
en: Lock
es: Bloquear

en: Save Session
es: Guardar sesión

en: Switch User
es: Cambiar usuario

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
es: <p>Está a punto de entrar en una nueva sesión de escritorio.</p><p>Se mostrará una pantalla de inicio de sesión y la sesión actual se ocultará.</p><p>Puede cambiar entre sesiones de escritorio usando:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{número de sesión}</li><li>La búsqueda de Plasma (escriba «%1»)</li><li><i>Widgets</i> de Plasma (como el lanzador de aplicaciones)</li></ul>

en: New Desktop Session
es: Nueva sesión de escritorio
