plasma-workspace - en to et translation catalogue (62 entries)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
et: Briti süsteem (Imperial)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
et: USA süsteem (Imperial)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
et: Meetermõõdustik

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
et: Nimi postkastil

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
et: Niigu-Näägu AS

[ctx: Department name]
en: Development Department
et: Arendusosakond

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
et: A-hoone

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
et: Peatänav

[ctx: House number]
en: House 1
et: 1,

[ctx: Room number]
en: Room 2
et: kabinett 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
et: 3. korrus,

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
et: Kesklinn

[ctx: Zip number, postal code]
en: 123456
et: 12345

[ctx: Town or city]
en: City
et: Linn

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
et: Maakond/osariik

[ctx: Family names]
en: FamilyName
et: Perekonnanimi

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
et: PEREKONNANIMI

[ctx: First given name]
en: FirstName
et: Eesnimi

[ctx: First given initial]
en: F
et: E.

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
et: Eesnimi

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
et: Lisanimi

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
et: L.

[ctx: Profession]
en: Profession
et: Amet

[ctx: Salutation]
en: Doctor
et: Doktor

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
et: Selle lokaadi kohta näidet ei leitud

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
et: %1 (Brasiilia)

en: Default for System
et: Süsteemi vaikeväärtus

en: Default
et: Vaikimisi

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
et: Süsteemi vaikeväärtus, C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
et: Nagu %1 keeleruumis tavaline

[ctx: @info:title]
en: Language
et: Keel

[ctx: @info:title]
en: Numbers
et: Arvud

[ctx: @info:title]
en: Time
et: Aeg

[ctx: @info:title]
en: Currency
et: Rahaühik

[ctx: @info:title]
en: Measurements
et: Mõõtühikud

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
et: Paberiformaat

[ctx: @info:title]
en: Address
et: Aadress

[ctx: @info:title]
en: Name Style
et: Nimestiil

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
et: Telefoninumbrid

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
et: Süsteemi vaikeväärtus

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
et:  (nagu %1 keeleruumis tavaline)

en: Language
et: Keel

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
et: Kahjuks ei ole %1 keel toetatud

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
et: Rakendusi kuvatakse võimalusel siin määratud eelistuse järjekorras.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
et: Vaheta keelt

[ctx: @title:window]
en: Change Language
et: Keele vahetamine

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
et: Liiguta esimeseks

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
et: Eemalda

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
et: Keelt pole seadistatud

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
et: Keelte lisamine

[ctx: @action:button]
en: Add More…
et: Lisa veel …

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
et: Muudatused rakenduvad järgmisel sisselogimisel.

en: Restart now
et: Taaskäivita kohe

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
et: Muuda …

en: Numbers
et: Arvud

en: Time
et: Aeg

en: Currency
et: Vääring

en: Measurements
et: Mõõtühikud

en: Paper Size
et: Paberiformaat

[ctx: Postal Address]
en: Address
et: Aadress

[ctx: Name Style]
en: Name
et: Nimi

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
et: Telefoninumber
