plasma-workspace - en to eu translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
eu: Behartu letra-tipoen DPI X11(a)n

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
eu: Letra-tipo orokorra

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
eu: Zabalera finkoko letra-tipoa

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
eu: Letra-tipo txikia

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
eu: Tresna-barrako letra-tipa

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
eu: Menuko letra-tipoa

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
eu: Leiho-tituluko letra-tipoa

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
eu: Hornitzailearen lehenetsia

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
eu: Bat ere ez

en: Vertical RGB
eu: RGB bertikala

en: Vertical BGR
eu: BGR bertikala

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
eu: Hornitzailearen lehenetsia

[ctx: medium hinting]
en: Medium
eu: Ertaina

[ctx: no hinting]
en: None
eu: Bat ere ez

[ctx: slight hinting]
en: Slight
eu: Arina

[ctx: full hinting]
en: Full
eu: Osoa

[ctx: Sub-string in a font name; 'Display' as in display font — a type of font inappropriate for computer screens]
en: Display
eu: "Display"

en: Adjust Global Scale…
eu: Doitu eskala orokorra...

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
eu: Aldaketa batzuk, tartean ertzak-leuntzea edo DPI, hemendik aurrera abiarazten diren aplikazioetan baino ez dute izango eragina.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
eu: Letra-tipo oso handiek itxura arraroko emaitzak sor ditzakete. Letra-tipo neurri oso handia erabili ordez, kontuan izan pantailaren eskala orokorra doitzeko aukera.

[ctx: @info]
en: “Display” fonts are <link url='https://wikipedia.org/wiki/Display_typeface'>not intended for use on computer displays</link>, and may produce odd results. Consider using a different font.
eu: "Display" letra-tipoak <link url='https://wikipedia.org/wiki/Display_typeface'>ez daude ordenagailuetako bistaratzaileetan erabiltzeko pentsatuta</link>, eta emaitza arraroak izan ditzakete. Beste letra-tipo bat erabiltzea gomendatzen da.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
eu: Erabiltzailearen interfazea eskalatzeko gomendatutako bidea pantailako eskalatze orokorreko ezaugarria erabiltzea da.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is not designed to be usable with fonts smaller than 4pt. Size has been reset to 4pt.
eu: Plasma ez dago 4pt baino txikiagoak diren letra-tipoekin erabiltzeko diseinatuta. Neurria 4pt-ra berrezarri da.

[ctx: @info:usagetip]
en: Very small fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very small font size, consider adjusting the global screen scale.
eu: Letra-tipo oso txikiek itxura arraroko emaitzak sor ditzakete. Letra-tipo neurri oso txikia erabili ordez, kontuan izan pantailaren eskala orokorra doitzeko aukera.

en: &Adjust All Fonts…
eu: &Doitu letra-tipo guztiak...

en: General:
eu: Orokorra:

en: Select general font
eu: Hautatu Letra-tipo orokorra

en: Fixed width:
eu: Zabalera finkoa:

en: Select fixed width font
eu: Hautatu zabalera finkoko letra-tipoa

en: Small:
eu: Txikia:

en: Select small font
eu: Hautatu letra-tipo txikia

en: Toolbar:
eu: Tresna-barra:

en: Select toolbar font
eu: Hautatu tresna-barrako letra-tipoa

en: Menu:
eu: Menua:

en: Select menu font
eu: Hautatu menuko letra-tipoa

en: Window title:
eu: Leihoaren titulua:

en: Select window title font
eu: Hautatu leihoko tituluaren letra-tipoa

en: Anti-Aliasing:
eu: Ertzak-leuntzea:

en: Enable
eu: Gaitua

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
eu: Bistaratzaileetako pixelak saretetan lerrokatuta egon ohi dira. Hori dela eta sareta honekin lerrokatzen ez diren letra-tipoek itxura txarra, blokeena, izango dute <emphasis>ertzak leuntzeko</emphasis> teknikak erabili ezean. Orokorrean aukera hau gaituta izan nahiko duzu, arazoak sortzen ez baditu behintzat.

en: Exclude range from anti-aliasing
eu: Baztertu barrutia ertzak-leuntzetik

en: to
eu: ->

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
eu: Azpi-pixel errendatzea:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
eu: <para>TFT edo LCD pantailetan pixel bakoitza hiru edo lau argi monokromo txikiagok osatzen dute. <emphasis>Azpi-pixel</emphasis> hauek independenteki aldatu daitezke azaldutako letra-tipoen kalitatea oraindik gehiago hobetzeko.</para> <para>Errendatze kalitatea hobetzen da soilik, hautapena zure bistaratzaileko azpi-pixelak lerrokatuta dauden erarekin bat datorrenean. Bistaratzaile gehienek <emphasis>RGB</emphasis> azpi-pixelen ordena lineal bat dute, batzuek <emphasis>BGR</emphasis> ordena dute eta ordenatze exotiko batzuk ez dute ezaugarri honetarako euskarririk.</para>Hau ez dabil CRT monitoreekin.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
eu: Errendatzea doitzea:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
eu: Errendatzea doitzea, letra-tipo batean txertatutako «aholkuak» errendatze kalitatea areagotzeko, bereziki neurri txikietan, erabiltzeko teknika bat da. Errendatze doitze indartsuagoarekin ertz zorrotzagoak lortzen dira, baina letra txikiak gehiago urrunduko dira neurri handietan duten formatik.

en: Force font DPI:
eu: Behartu letra-tipoen DPI:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
eu: <para>Sartu zure pantailaren DPIa hemen, pantailako letra-tipoak, inprimatzean, haien neurri fisikoekin bat etor daitezen. Aukera hau lehenetsitako baliotik aldatzeak aplikazio askorekin gatazka eragingo du; baliteke ikono batzuk eta irudi batzuk espero bezala ez eskalatzea.</para><para>Testu-neurria handiagotzeko, aldatu goiko letra-tipoen neurria. Guztia eskalatzeko, erabili <interface>Bistaratzea eta Monitorea</interface> orriko eskalatzeko graduatzailea.</para>
