kcmcolors - en to fi translation catalogue (193 entries)

en: Unable to create a temporary file.
fi: Väliaikaistiedostoa ei voida luoda.

en: Unable to download the color scheme: %1
fi: Ei voida ladata väriteemaa: %1

en: This file is not a color scheme file.
fi: Tämä ei ole väriteematiedosto.

en: Failed to create 'color-scheme' data folder.
fi: ”color-scheme”-kansion luominen epäonnistui.

en: Failed to copy color scheme into 'color-scheme' data folder.
fi: Väriteeman kopioiminen ”color-scheme”-kansioon epäonnistui.

en: Color scheme installed successfully.
fi: Väriteeman asennus onnistui.

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
fi: Väriteeman nimi

note: i18n: ectx: label, entry (accentColor), group (General)
en: Accent color
fi: Korostusväri

note: i18n: ectx: label, entry (lastUsedCustomAccentColor), group (General)
en: The last used custom accent color before user switched to wallpaper generated color or default color
fi: Viimeksi käytetty tehosteväri, ennen kuin käyttäjä vaihtoi taustakuvapohjaiseen tai oletusväriin

note: i18n: ectx: label, entry (accentColorFromWallpaper), group (General)
en: Whether accent color from wallpaper should be applied
fi: Käytetäänkö taustakuvasta saatua korostusväriä

en: Utility to edit and create color schemes
fi: Väriteemojen luonti- ja muokkaustyökalu

en: Utility creation
fi: Työkalun luonti

en: KCM code (reused in here)
fi: KCM-koodi (käytetään uudelleen tässä)

en: Scheme to edit or to use as a base.
fi: Muokattava tai pohjana käytettävä teema.

en: Show 'Apply' button that saves changes without asking (unlike 'Save As' button)
fi: Näytä ”Käytä”-painike, joka tallentaa muutokset kysymättä (toisin kuin ”Tallenna nimellä”)Näytä ”Käytä”-painike, joka tallentaa muutokset kysymättä (toisin kuin ”Tallenna nimellä”)

en: Makes the dialog transient for another application window specified by handle
fi: Tee ikkunasta tilapäinen kahvan määrittämälle toiselle sovellukselle

en: Scheme not found, falling back to current one.
fi: Teema ei löytynyt: palataan takaisin nykyiseen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
fi: Ikkunan teksti ikkunataustalla

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
fi: Ikkunan teksti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
fi: Painikkeen teksti painikkeen taustalla

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
fi: Painike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
fi: Valinnan tavallinen teksti valinnan tavallista taustaa vasten

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
fi: Valittu teksti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
fi: Valinnan linkkiteksti valinnan tavallista taustaa vasten

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
fi: linkki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
fi: Valinnan vierailtu teksti valinnan tavallista taustaa vasten

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
fi: vierailtu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
fi: Valinnan aktiivinen teksti valinnan tavallista taustaa vasten

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView2)
en: a
fi: akt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
fi: Valinnan passiivinen teksti valinnan tavallista tekstiä vasten

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView1)
en: i
fi: pass.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
fi: Valinnan negatiivinen teksti valinnan tavallista taustaa vasten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
fi: Valinnan neutraali teksti valinnan tavallista taustaa vasten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
fi: Valinnan positiivinen teksti valinnan tavallista taustaa vasten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
fi: Näkymän tavallinen teksti näkymän tavallista taustaa vasten

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
fi: Tavallinen teksti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
fi: Näkymän linkkiteksti näkymän tavallista taustaa vasten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
fi: Näkymän vierailtu teksti näkymän tavallista taustaa vasten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
fi: Näkymän aktiivinen teksti näkymän tavallista taustaa vasten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
fi: Näkymän passiivinen teksti näkymän tavallista taustaa vasten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
fi: Näkymän negatiivinen teksti näkymän tavallista taustaa vasten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
fi: Näkymän neutraali teksti näkymän tavallista taustaa vasten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
fi: Näkymän positiivinen teksti näkymän tavallista taustaa vasten

en: Varies
fi: Vaihtelee

en: Normal Background
fi: Tavallinen tausta

en: Alternate Background
fi: Vaihtoehtoinen tausta

en: Normal Text
fi: Tavallinen teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
fi: Passiivinen teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
fi: Aktiivinen teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
fi: Linkin teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
fi: Vierailtu teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
fi: Käänteinen teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
fi: Neutraali teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
fi: Positiivinen teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
fi: Kohdistuskoristelu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
fi: Osoituskoristelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
fi: Värikokoelma:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
fi: Näytettävä tai muutettava värikokoelma

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
fi: Yleisimmät värit

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
fi: Näkymä

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
fi: Painike

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
fi: Valinta

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
fi: Työkaluvihje

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
fi: Käänteinen

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Header
fi: Otsake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
fi: Uusi rivi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
fi: Näkymän tausta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
fi: Näkymän teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
fi: Ikkunan tausta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
fi: Ikkunan teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
fi: Painikkeen tausta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
fi: Painikkeen teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
fi: Valinnan tausta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
fi: Valinnan teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
fi: Passiivinen otsikkoteksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
fi: Työkaluvihjeen tausta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
fi: Työkaluvihjeen teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
fi: Aktiivinen otsikkopalkki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
fi: Aktiivisen otsikkopalkin teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
fi: Aktiivisen otsikkopalkin toinen väri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
fi: Passiivinen otsikkopalkki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
fi: Passiivisen otsikkopalkin teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
fi: Passiivisen otsikkopalkin toinen väri

en: Options
fi: Valinnat

en: Colors
fi: Värit

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
fi: Muutoksia on tallentamatta. Haluatko varmasti lopettaa?

en: Unsaved changes
fi: Muutoksia tallentamatta

en: Save Color Scheme
fi: Tallenna väriteema

en: &Enter a name for the color scheme:
fi: &Syötä väriteeman nimi:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: Saman niminen väriteema on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
fi: Sinulla ei ole oikeutta korvata tuota teemaa.

en: Error
fi: Virhe

en: Inactive
fi: Passiivinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
fi: Väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
fi: Intensiteetti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
fi: Käytöstä poistetun väritehosteen tyyppi

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
fi: Ei tehostetta

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
fi: Kylläisyyden vähennys

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
fi: Häivytys

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
fi: Sävytys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
fi: Käytöstä poistetun intensiteettitehosteen tyyppi

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
fi: Ei tehostetta

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
fi: Varjostus

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
fi: Tummennus

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
fi: Vaalennus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
fi: Kontrasti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
fi: Käytöstä poistetun väritehosteen määrä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
fi: Käytöstä poistetun intensiteettitehosteen määrä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
fi: Käytöstä poistettu väri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
fi: Käytöstä poistettujen kontrastitehosteen tyyppi

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
fi: Ei tehostetta

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
fi: Häivytys

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
fi: Sävytys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
fi: Käytöstä poistetun kontrastitehosteen määrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
fi: Käytä &tehosteita passiivisiin ikkunoihin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
fi: Käytä eri värejä &passiivisiin valintoihin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
fi: &Varjosta luettelojen lajittelupalsta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tintColors)
en: Tint all colors with accent color
fi: Sävytä kaikki värit korostusvärillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accentTitlebar)
en: Make window titlebars a&ccent-colored
fi: Väritä ikkunan otsikkopalkit tehostevärillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tint strength:
fi: Sävytyksen voimakkuus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
fi: Kehys- ja valotehosteiden (”3D”) varjostus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
fi: Varjostus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
fi: Enin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
fi: Vähin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
fi: Kontrasti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
fi: Tavallinen teksti tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
fi: tavallinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
fi: Linkkiteksti tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
fi: linkki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
fi: Vierailtu teksti tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
fi: vierailtu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
fi: Aktiivinen teksti tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
fi: aktiivinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
fi: Passiivinen teksti tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
fi: passiivinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
fi: Negatiivinen teksti tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
fi: negatiivinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
fi: Neutraali teksti tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
fi: neutraali

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
fi: Positiivinen teksti tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
fi: positiivinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
fi: Osoita tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
fi: osoitettu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
fi: Linkkiteksti linkkitaustalla
    (Huom: Linkkitausta periytyy linkkitekstistä ja sitä ei voi erikseen muokata tällä hetkellä)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
fi: Vierailtu teksti vieraillulla taustalla
    (Huomaa: Vierailtu tausta periytyy vieraillusta tekstistä ja sitä ei voi erikseen muokata tällä hetkellä)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
fi: Aktiivinen teksti aktiivisella taustalla
    (Huom: Aktiivinen tausta periytyy aktiivisesta tekstistä ja sitä ei voi erikseen muokata tällä hetkellä)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
fi: Passiivinen teksti vaihtoehtoisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
fi: vaihtoehtoinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
fi: Negatiivinen teksti negatiivisella taustalla
    (Huom: Negatiivinen tausta periytyy negatiivisesta tekstistä ja sitä ei voi erikseen muokata tällä hetkellä)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
fi: Neutraali teksti neutraalilla taustalla
    (Huom: Neutraali tausta periytyy neutraalista tekstistä ja sitä ei voi erikseen muokata tällä hetkellä)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
fi: Positiivinen teksti positiivisella taustalla
    (Huom: Positiivinen tausta periytyy positiivisesta tekstistä ja sitä ei voi erikseen muokata tällä hetkellä)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
fi: Kohdistus tavallisella taustalla

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
fi: kohdistettu

en: This module lets you choose the color scheme.
fi: Tässä osiossa voit valita väriteeman.

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
fi: Väriteemaa ”%1” ei ole asennettu. Valitaan sen sijaan oletusteema.

en: All Schemes
fi: Kaikki teemat

en: Light Schemes
fi: Vaaleat teemat

en: Dark Schemes
fi: Tummat teemat

en: Use accent color:
fi: Käytä korostusväriä:

en: From current color scheme
fi: Nykyisestä väriteemasta

[ctx: @option:radio wallpaper accent color option]
en: From current wallpaper
fi: Nykyisestä taustakuvasta

en: Custom:
fi: Mukautettu:

en: Choose custom accent color
fi: Valitse mukautettu korostusväri

en: Window Title
fi: Ikkunan otsikko

en: Window text
fi: Ikkunan teksti

en: Button
fi: Painike

[ctx: Hyperlink]
en: link
fi: linkki

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
fi: vierailtu

en: Normal text
fi: Tavallinen teksti

en: Highlighted text
fi: Korostettu teksti

en: Disabled text
fi: Käytöstä poistettu teksti

en: Edit Color Scheme…
fi: Muokkaa väriteemaa…

en: Remove Color Scheme
fi: Poista väriteema

en: Restore Color Scheme
fi: Palauta väriteema

en: Install from File…
fi: Asenna tiedostosta…

en: Get New Color Schemes…
fi: Hae uusia väriteemoja…

en: Open Color Scheme
fi: Avaa väriteema

en: Color Scheme Files (*.colors)
fi: Väriteematiedostot (*.colors)

en: This tool allows you to set the color scheme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
fi: Tällä työkalulla voi asettaa väriteeman aktiiviseen istuntoon niin, ettei vahingossa aseta sitä sellaiseksi, joka ei ole käytettävissä tai on jo käytössä.

en: The name of the color scheme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
fi: Plasma-istuntoon haluamasi väriteeman nimi (täydestä polkunimestä käytetään vain viimeistä osaa)

en: Show all the color schemes available on the system (and which is the current theme)
fi: Näytä kaikki järjestelmään asennetut väriteemat (ja mikä niistä on käytössä)

en: The name of the accent color you want to set. SVG color names (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) and hex color codes are supported. Quote the hex code if there is possibility of shell expansion
fi: Haluamasi korostusvärin nimi. Ymmärtää SVG-värinimiä (https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords) ja heksalukuarvoja. Lainaa heksakoodi tarvittaessa, jottei komentotulkki laajenna sitä

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
fi: Pyydetty teema ”%1” on jo asetettu väriteemaksi.

en: Successfully applied the color scheme %1 to your current Plasma session
fi: Väriteeman %1 käyttöönotto nykyiseen Plasma-istuntoon onnistui

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
fi: Teemaa ”%1” ei löytynyt. Teeman tulisi olla yksi seuraavista: %2

en: You have managed to pass an empty color scheme name, which isn't supported behavior.
fi: Olet onnistunut antamaan väriteeman nimen tyhjänä, mitä ei tueta.

en: The file you attempted to set as your scheme, %1, could not be identified as a color scheme.
fi: Tiedostoa (%1), jota yritetään asettaa teemaksi, ei voitu tunnistaa väriteemaksi.

en: Successfully applied the accent color %1
fi: Korostusväriksi asetettiin onnistuneesti %1

en: Invalid accent color
fi: Virheellinen korostusväri

en: You have the following color schemes on your system:
fi: Järjestelmään on asennettu seuraavat väriteemat:

en:  * %1 (current color scheme)
fi:  * %1 (nykyinen väriteema)
