plasma_applet_battery - en to fi translation catalogue (58 entries)

[ctx: Placeholder is battery percentage]
en: %1%
fi: %1 %

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
fi: Akun terveys on enää %1 %, ja se tulisi vaihtaa. Lisätietoa saa laitetoimittajalta.

en: Time To Full:
fi: Aikaa latautumiseen:

en: Remaining Time:
fi: Aikaa jäljellä:

[ctx: @info]
en: Estimating…
fi: Arvioidaan…

en: Battery Health:
fi: Akun terveys:

[ctx: Placeholder is battery health percentage]
en: %1%
fi: %1 %

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
fi: Akku on asetettu latautumaan noin %1 prosenttiin.

[ctx: Placeholder is brightness percentage]
en: %1%
fi: %1 %

[ctx: battery percentage below battery icon]
en: %1%
fi: %1 %

en: Fully Charged
fi: Täydessä latauksessa

en: Discharging
fi: Käytössä

en: Charging
fi: Latautuu

en: Not Charging
fi: Ei lataudu

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
fi: Ei ole

en: Battery and Brightness
fi: Akku ja kirkkaus

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Battery
fi: Akku

en: Power Management
fi: Virranhallinta

en: Battery at %1%, not Charging
fi: Varaus %1 %, ei lataudu

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
fi: Varaus %1 %, virta kytketty mutta ei lataudu

en: Battery at %1%, Charging
fi: Varaus %1 %, latautuu

en: Battery at %1%
fi: Akun varaus %1 %

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
fi: Virtalähde ei ole tarpeeksi tehokas lataamaan akkua

en: No Batteries Available
fi: Ei akkuja

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
fi: %1 täyteen lataukseen

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
fi: %1 jäljellä

en: Not charging
fi: Ei lataudu

en: Automatic sleep and screen locking are disabled
fi: Automaattinen valmiustila ja näytön lukitus on poistettu käytöstä

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
fi[0]: Sovellus on pyytänyt ottamaan käyttöön suorituskykytilan
fi[1]: %1 sovellusta on pyytänyt ottamaan käyttöön suorituskykytilan

en: System is in Performance mode
fi: Järjestelmä on suorituskykytilassa

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
fi[0]: Sovellus on pyytänyt ottamaan käyttöön virransäästötilan
fi[1]: %1 sovellusta on pyytänyt ottamaan käyttöön virransäästötilan

en: System is in Power Save mode
fi: Järjestelmä on virransäästötilassa

en: Scroll to adjust screen brightness
fi: Säädä näytön kirkkautta vierittämällä

en: The battery applet has enabled system-wide inhibition
fi: Akkuvalvontasovelma on ottanut käyttöön virranhallinnan järjestelmänlaajuisen eston

en: Failed to activate %1 mode
fi: Tilan %1 aktivoiminen epäonnistui

en: &Show Energy Information…
fi: Näytä &virrankulutustiedot…

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
fi: Näytä kuvakkeessa akun varaus, ellei varaus ole täysi

en: &Configure Energy Saving…
fi: &Virransäästön asetukset…

en: Display Brightness
fi: Näytön kirkkaus

en: Keyboard Brightness
fi: Näppäimistön kirkkaus

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Manually block sleep and screen locking
fi: Estä valmiustila ja näytön lukitus

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
fi: Kannettava on asetettu pysymään hereillä kannen sulkeuduttua, kun ulkoinen näyttö on kytketty.

en: %1 application is currently blocking sleep and screen locking: | %1 applications are currently blocking sleep and screen locking:
fi[0]: Valmiustilan ja näytön lukituksen estää %1 sovellus:
fi[1]: Valmiustilan ja näytön lukituksen estää %1 sovellusta:

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (%2)
fi: %1 estää lukituksen ja valmiustilan (%2)

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
fi: %1 estää lukituksen ja valmiustilan (tuntemattomasta syystä)

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
fi: %1: tuntematon syy

en: Power Save
fi: Virransäästö

en: Balanced
fi: Tasapainoinen

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Power Profile
fi: Virranhallintaprofiili

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
fi: Suorituskykytila on poistettu käytöstä lämmöntuoton vähentämiseksi, koska tietokoneen on havaittu olevan sylissäsi.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
fi: Suorituskykytila ei ole käytettävissä, koska tietokone käy liian kuumana.

en: Performance mode is unavailable.
fi: Suorituskykytila ei ole käytettävissä.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
fi: Suorituskyky saatetaan heikentää lämmöntuoton vähentämiseksi, koska tietokoneen on havaittu olevan sylissäsi.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
fi: Suorituskyky saattaa heikentyä, koska tietokone käy liian kuumana.

en: Performance may be reduced.
fi: Suorituskyky saattaa heikentyä.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
fi[0]: Yksi sovellus on pyytänyt, että %2 aktivoidaan:
fi[1]: %1 sovellusta on pyytänyt, että %2 aktivoimaan:
