plasma-workspace - en to fi translation catalogue (80 entries)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
fi: Anglosaksiset yksiköt (Britannia)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
fi: Anglosaksiset yksiköt (Yhdysvallat)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
fi: Metriset yksiköt

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
fi: Pispalan keppi ja sateenvarjo

[ctx: Department name]
en: Development Department
fi: Kehitysosasto

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
fi: Päärakennus

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
fi: Hämeenkatu

[ctx: House number]
en: House 1
fi: A-rakennus

[ctx: Room number]
en: Room 2
fi: huone 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
fi: 3. kerros

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
fi: Keskusta

[ctx: Zip number, postal code]
en: 123456
fi: FI-12345

[ctx: Town or city]
en: City
fi: Kaupunki

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
fi: Maakunta

[ctx: Family names]
en: FamilyName
fi: Sukunimi

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
fi: SUKUNIMI

[ctx: First given name]
en: FirstName
fi: Etunimi

[ctx: First given initial]
en: F
fi: E.

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
fi: Etunimi

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
fi: ToinenNimi

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
fi: Lisänimi

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
fi: L.

[ctx: Profession]
en: Profession
fi: Ammatti

[ctx: Salutation]
en: Doctor
fi: Tohtori

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
fi: Tri

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
fi: Tri

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
fi: Tällä maa-asetustolle ei löydy esimerkkiä

en: You can configure the formats used for time, dates, money and other numbers here.
fi: Ajassa, päiväyksissä, valuutassa ja muissa numeroissa käytettävät muodot voi asettaa tässä.

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
fi: <command>locatectl</command>-työkalulla ei löytynyt järjestelmässä käytettävissä olevia maa-asetuksia. Ilmoita tästä ohjelmavirheenä osoitteessa <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
fi: %1 (Brasilia)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
fi: Ohjelmatiedostoa ”check-language-support” ei löydy

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
fi: check-language-support epäonnistui, tuloste: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
fi: Kaikkia puuttuvia paketteja ei voitu ratkaista! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
fi: Paketin %1 asentaminen epäonnistui

en: Another process is already running, please retry later
fi: Toinen prosessi on jo käynnissä, yritä myöhemmin uudestaan

en: Unauthorized to edit locale configuration file
fi: Ei oikeutta muokata maa-asetustiedostoa

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
fi: Tiedostoa ”/etc/locale.gen” ei voi avata

en: Can't locate executable `locale-gen`
fi: Ohjelmatiedostoa ”locale-gen” ei löydy

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Default for System
fi: Järjestelmän oletus

en: Default
fi: Oletus

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
fi: Järjestelmän oletus (C)

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
fi: Oletus alueelle %1

[ctx: @info:title]
en: Language
fi: Kieli

[ctx: @info:title]
en: Numbers
fi: Numerot

[ctx: @info:title]
en: Time
fi: Aika

[ctx: @info:title]
en: Currency
fi: Valuutta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
fi: Mittayksiköt

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
fi: Paperikoko

[ctx: @info:title]
en: Address
fi: Osoite

[ctx: @info:title]
en: Name Style
fi: Nimen tyyli

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
fi: Puhelinnumerot

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
fi: Järjestelmän oletus

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
fi:  (oletusmuotoilu alueelle %1)

en: Language
fi: Kieli

en: Putting American English above other languages will cause undesired behavior in some applications. If you would like your system to use American English, remove all other languages.
fi: Amerikanenglannin sijoittaminen muiden edelle voi aiheuttaa joissakin sovelluksissa epätoivottua toimintaa. Jos haluat järjestelmän käyttävän amerikanenglantia, poista kaikki muut kielet.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
fi: Kieltä ”%1” ei tueta

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
fi: Lisää kielet järjestykseen, jossa haluat käyttää niitä sovelluksissa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
fi: Vaihda kieli

[ctx: @title:window]
en: Change Language
fi: Vaihda kieli

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
fi: Siirrä ylimmäs

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
fi: Kieltä ei ole asetettu

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
fi: Lisää kieliä

[ctx: @action:button]
en: Add More…
fi: Lisää…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
fi: Muutokset tulevat voimaan kirjautuessasi takaisin sisään.

en: Restart now
fi: Käynnistä uudelleen nyt

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
fi: Luodaan maa-asetus- ja kielitukitiedostoja: älä sammuta tietokonetta vielä.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
fi: Maa-asetus- ja kielitukitiedostot on luotu, mutta kielikohtaisia fontteja ei voitu automaattisesti asentaa. Jos kieli vaatii erityisfontteja näkyäkseen oikein, sinun on itse selvitettävä mitä ne ovat ja asennettava ne.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
fi: Tarvittavat maa-asetus- ja kielitukitiedostot on asennettu. Tietokoneen voi nyt sulkea.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
fi: Muuta…

en: Numbers
fi: Numerot

en: Time
fi: Aika

en: Currency
fi: Valuutta

en: Measurements
fi: Mittayksiköt

en: Paper Size
fi: Paperikoko

[ctx: Postal Address]
en: Address
fi: Osoite

[ctx: Name Style]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
fi: Puhelinnumero

en: Inherit Language
fi: Peri kieli
